Co se dozvíte
Porod miminka bezesporu patří mezi jeden z největších zážitků vašeho dosavadního života. A to jak v tom pozitivním, tak bohužel často i v tom negativním slova smyslu. Ať už však porod probíhá jakkoliv, na jeho konci na vás čeká vytoužené miminko, o které se musíte postarat. A to i navzdory tomu, že za sebou mám takřka nadlidský výkon, vše vás bolí, jste unavená a možná se potýkáte i s poporodními poraněními. Pojďme se proto raději připravit na to, co všechno vás v těchto prvních dnech čeká.
Zhruba dvě hodiny poté, co se miminko narodí, opouští i s maminkou porodní sál. Mnohdy se stává, že dítě už v tento moment spí, uklidněno přítomností maminky a prožitým bondingem. Lékaři tuto dobu často využívají pro nezbytná větší vyšetření a odvezou miminko na pár desítek minut pryč.
Vítejte na oddělení šestinedělí
Vás, jako novopečenou maminku, čeká přesun z porodního sálu na oddělení šestinedělí (v případě císařského řezu na JIP). Pokud máte možnost, zkuste se na chvíli vyspat, nebo alespoň v tichosti odpočívat. Jakmile vám totiž přivezou miminko, času pro vás bude už jen málo.
Během prvních hodin po porodu (v závislosti na tom, jaká je denní doba), za vámi přijde sestřička a vy se zkusíte postavit a dojít si do sprchy. Někdy to může být už na porodním sále, častěji k tomu ale dochází právě až na oddělení šestinedělí. Kromě očisty, která je po porodu určitě potřeba, se ve sprše také poprvé zkusíte vyčůrat. Celé je to vlastně zkouška, zda jste schopná fungovat, neomdléváte a vaše intimní partie fungují. Pokud se vám nebude chtít močit, můžete to zkusit za chvíli znovu, případně vám může personál nabídnout cévku. Není důvod se za to stydět!
Už od chvíle, kdy porodíte placentu, není z lékařského hlediska důvod hladovět. Pocity hladu jsou, stejně jako mnoho dalších, po porodu velmi individuální. Pokud však patříte mezi ty ženy, které se chtějí najíst, nebojte se požádat personál o jídlo. Pro všechny případy si s sebou můžete do porodnice sbalit i energetické tyčinky a hroznový cukr, abyste měla hned po ruce něco svého, co vám bude chutnat a zasytí vás to. Nezapomínejte ani na pitný režim, který je důležitý i s ohledem na kojení. Sestry vám určitě ukážou, kde si můžete sama natočit čaj a vodu. Na pokojích je i rychlovarná konvice, abyste si mohla dělat vlastní čaj, pokud vám nemocniční nebude chutnat.
Tady máte miminko, maminko
Proběhne-li sprchování dobře a vaše miminko je po testech v pořádku, personál jej už nechá s vámi na pokoji. Určitě se nemusíte bát, že byste nevěděla, co s ním. Sestřička vás seznámí se základní manipulací (a pokud by to neudělala, opět není ostuda ji o to požádat). Může vám ukázat i to, jak správně přikládat vašeho drobečka k prsu. Pokud však miminko spí, je pravděpodobnější, že vám doporučí udělat totéž a zavolat, až se miminko samo probere. Pak s vámi probere vše od přebalování, koupání až po péči o pahýl pupečníku.
V nemocnici je pro vás oba zajištěna stálá lékařská péče. Každý den by měla proběhnout vizita, jedna pro vás a jedna pro dítě (ano, jedná se o dva různé týmy odborníků). Lékaři zhodnotí, jak se vám po porodu daří, zkontrolují případná poranění a proberou s vámi možné bolesti. Některé ženy, zejména druhorodičky, mnohem více pociťují zavinování dělohy, probrat s lékaři ale budete muset i to, zda a jak zvládáte vyprazdňování.
U miminka se kontroluje zejména to, jak přibírá. Je normální, že po narození dítě ze své porodní váhy trochu zhubne, pokud však dobře pije a bezprostředně po kojení je znát váhový přírůstek (což se posuzuje vážením), je vše v pořádku. Testovat se bude i na přítomnost novorozenecké žloutenky.
Tohle mě nezaskočí!
Ženy jsou po porodu často velmi unavené, ale nemají příliš času na regeneraci. Miminko vyžaduje jejich stálou pozornost, kojení je náročné (a mnohdy bolestivé), do toho se tělo vyrovnává s náhlým přebytkem hormonů a nárůstem jiných. Velkou paseku můžou udělat i čistě fyzické záležitosti, jako je strach dojít si na velkou potřebu, nalití prsů a bolest břicha a intimních partií. V tomto citlivém a rozbolavělém stavu, je pak může zabolet každá poznámka, a i dobře míněná rada.
Je to sice nepříjemné, ale je lepší počítat s tím, že na oddělení šestinedělí můžete dostat i protichůdné rady. Často se týkají hlavně kojení či péče o miminko. Je snadné říct, abyste si to nebrala osobně, v praxi to ale může být těžké. Lepší radou je možná to, abyste se za sebe nebála postavit. Jde o vás a o vaše dítě – pokud cítíte, že s někým nesouhlasíte, nebojte se ozvat. Nemusí přitom jít o agresivní hádku, můžete se prostě slušně zeptat, proč daný odborník preferuje tuto cestu a zeptat se ho, jakou má zkušenost s tím, co byste chtěla zkusit vy.
A ta nejlepší rada, jakou vám může kdokoliv dát? Mějte miminko u sebe, mazlete se s ním a hlaďte ho, zvykejte si na sebe. Tím nejsnáze poznáte, co od vás potřebuje a jaký vyžaduje rytmus. Myslete přitom i na to, že doteď jste spolu byli nepřetržitě 24 hodin denně, takže je nasnadě, že je to právě vaše přítomnost a hlas, co teď miminko nejvíc uklidní. Láskou dítě nerozmazlíte!