Boj se spánkovým deficitem

Jednou z největších výzev rodičovství je bezpochyby spánek. A to jak ten dětský, tak i ten náš, rodičovský. Ostatně nejeden z nás může potvrdit, že vyspaný a nevyspaný rodič jsou dva úplně rozdílní lidé. Pojďme se proto podívat na zoubek tomu, jak alespoň trochu vyzrát na spánkový deficit, který s rodičovstvím přichází.

Boj se spánkovým deficitem, spánek

Přerušovaný spánek

I když miminko spí dobře, stejně se v noci pravidelně budí kvůli hladu. Narušuje tak přirozené střídání REM a Non-REM fází spánku, které u dospělých během noci probíhá. Překvapuje vás, že u dětí to tak není? Vaše pochybnosti jsou správné, i miminka zažívají střídání těchto fází spánku, opakování cyklů je u nich ale kratší, proto nejsou narušeny častějším buzením.

Nejvíc citelný zásah je to pro rodiče tehdy, kdy přichází o hluboký spánek, který probíhá v Non-REM fázi. Právě během něj totiž tělo nejvíce odpočívá a regeneruje. Ať už vás ale vaše ratolest vzbudí kdykoliv, narušení spánkového cyklu ráno pocítíte. Jak se s tímto deficitem vypořádat?

Spěte, když můžete

Mnoho novopečených maminek dostane tuto radu: Spi, když spí miminko. To pochopitelně ne vždy jde, pokud však máte tu možnost, určitě se jděte vyspat spolu s dítětem. Někdy vám může být velmi nápomocná i půl hodina spánku navíc.

Kvalitně se stravujte

Energii, kterou nezískáte spánkem, můžete částečně doplnit pomocí jídla. To je také důvod, proč nevyspalé rodiče často přepadá nenadálá chuť na sladké. Pečlivě proto dbejte na to, abyste jedli dostatek ovoce a zeleniny, nešetřete ani na mléčných výrobních a obecně na zdravé stravě. Důležitou součástí jídelníčku je i čistá voda.

Boj se spánkovým deficitem, spánek

Pečujte o sebe

Nevyspání se bohužel podepíše nejen na vaší náladě a energii, ale také na stavu vaší pleti. Zašedlá pleť a kruhy pod očima jsou jakýmsi poznávacím znamením všech novopečených maminek. Dopřejte si proto regeneraci prostřednictvím hydratačních krémů, které sice nejsou samospásné, určitě vám ale neuškodí.

Čerpejte energii z pohybu

Tělo dokáže díky pohybu uvolnit neuvěřitelné množství hormonů, které vám jednoduše udělají dobře. A podotýkáme, že pro to nemusíte vynaložit žádný profesionální výkon, často úplně stačí obyčejná procházka s kočárkem. Prospěšný je pobyt na čerstvém vzduchu a do jisté míry i sluníčko (nezapomínejte však na SPF ochranu vás i miminka).

Řekněte si o pomoc

Pokud na sobě cítíte, že už se opravdu potřebujete vyspat alespoň několik hodin v kuse, řekněte si o pomoc. Co se týče péče o děti, můžete se s partnerem vystřídat, případně zapojit babičky či jiné příbuzné. Vše stojí jen na tom, abyste si přiznala, že opravdu nemusíte vše zvládat sama. Je v pořádku požádat o pomoc.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *