Bílý šum

Co je to bílý šum?

Bílé šumy jsou zvuky, které uklidňují, zlepšují a prodlužují dobu spánku. Jsou pro lidské ucho příjemné a přirozené. Komu z nás se výborně nespí při dešti nebo pod větvemi stromů. Jsou to většinou hlubší, opakující se zvuky na pozadí.

Mnoho lidem se špatně usíná u absolutního ticha a miminka jsou na tom ještě mnohem hůře. 9 měsíců trávila v děloze, kde je obklopoval hluk o síle kolem 80 decibelů, což je hlasitě zapnutý vysavač. Narodí se a najednou jsou zvuky pryč, ticho občas přeruší nějaký ostrý zvuk. Jsou z toho nesvá, nešťastná a pláčou (pro nás z nepochopitelných důvodů). Tisícovky maminek vypozorovalo, že jejich miminko usne do pár minut při zvuku digestoře, fénu, šumění větví, zvuků projíždějícíh aut.

Typy bílého šumu

Přírodní bílé šumy: šumění větví, větru, zvuky vln, dopadající kapky deště, šumění potoka, vodopádu.

Umělé bílé šumy: digestoř, fén, vysavač, šum (černobílá obrazovka bez signálu) televize, větrák, myčka, pračka, závody formule 1, zvuky projíždějících aut.

Světoznámý pediatr Harvey Karp doporučuje od narození pouštět bílý šum přes noc všem miminkům. Podle jeho vlastních průzkumů se prodloužila doba spánku miminek o několik hodin. Jiná se během dne z hysterického pláče, při zapnutí bílého šumu, najednou z ničeho nic uklidnila a poslouchala. Jako by jejich mozek řekl: „Aha, tohle znám, to bylo v té děloze, kde mi bylo moc fajn.“  Je občas neuvěřitelné, při čem dokáže miminko usnout. Na internetu je k vidění i video, kde se plačící dítě během 2 minut uklidní a usne při spuštění ostré heavymetalové muziky.

Kde takový šum seženu?

Nemůžu mít přece zapnutý vysavač celou noc! Nemusíte. Internet je těchto nahraných zvuků plný, stačí jen správně hledat. Můžete je pouštět přímo z notebooku nebo si ho stáhnout přes program do počítače. Karp doporučuje bílé šumy pouštět do 10 měsíců, ale upřímně, tisícům lidí se při nich výborně spí v jakémkoli věku. Jsou ideální pro všechny s problémy jako nespavost nebo časté probouzení. Z vlastní zkušenosti můžeme jen doporučit.

Bílýšum.cz

Vyzkoušejte online zvuky na Noisli.com nebo Bilysum.cz. Tyto české stránky nabízí online zvuky vysavače, fénu, větráku a sprchy,  Dají se pustit online, libovolně zesílit a jsou zcela zdarma.

Youtube.com

  • nature sound – zvuky přírody
  • Forest Raindrops – déšť v lese
  • white noise – vyběhne Vám 12hodinový bílý šum televize
  • 12 Hours of One Man Vacuuming – 12 hodin vysávání
  • 24 Vaccuum Cleaners Vaccuuming for 12 Hours – 12 hodin vysávání
  • 8 Hours Hair Dryer – 8 hodin fénu
  • nejrůznější bílé šumy buduou i na našem Youtube https://www.youtube.com/@JakNaMiminkacz

Abyste předešli zastavení zvuku při zakolísání připojení, doporučujeme zvuk z YouTube stáhnout do počítače.

Zkušenosti maminek
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *