- Ideální teplota pro spaní se udává 18 – 20°C.
- Nejbezpečnější poloha usínání je na zádech, ta nejvíc minimalizuje SIDS (náhlé úmrtí dítěte). Při poloze na bříšku je riziko úmrtí až 4x vyšší. Polohu na boku je vhodné použít občas přes den pro miminka se silným refluxem, i tak by miminko mělo být pod dozorem. Pro noční spánek je vhodná poloha jen a jen na zádech. Pokud se o své dítě bojíte, kupte si (některé nemocnice i půjčují) monitor dechu. Bude hlídat za Vás a vy můžete klidně spát.
- Miminko by se mělo cítit příjemně, ani teplo, ani zima. Pro první čtvrtletí až půl roku můžete používat zavinovačku, přes kterou můžete přehodit ještě slabou deku. Pevné převázání zavinovačky pomáhá především neklidným dětem (Zavinování podle Karpa). Pro děti, které se rády odkopávají je na trhu k dostání spací pytel různých velikostí.
- Matrace by měla nová, příjemná na omak, podporující zdravý růst zad. Matrace kupované z druhé ruky se nedoporučují především kvůli rozkládajícím se zbytkům moče a roztočům, navíc nevíte, co se s matrací dělo nebo kde byla uskladněná.
- Do jednoho roku života nepoužívejte v postýlce polštáře, záda a páteř se vyvíjí a zpevňují.
- Postýlka by měla být na místě, kde není průvan, ani topení. Ideálně by na ni nemělo dopadat přímé světlo z oken. Rozteč příček by měla být od 45 – 75 mm. Proti zapadnutí ručiček mezi příčky můžete koupit mantinel na postýlku. Jsou vyrobeny z příjemných materiálů s krásnými motivy. Navíc se děťátko cítí lépe, že je jeho prostor ohraničený, cítí se více v bezpečí. Někteří novorozenci jsou po přechodu z těsné dělohy do rozlehlého prostoru nesví, neklidní a pláčou.
- Pro novorozence je vhodný košík, je malý a dá se dobře přesunovat.
Sledujte příznaky ospalosti. Od ukončeného 4. měsíce nenechávejte miminko „vytuhnout“ ve Vaší náruči. Někteří rodiče uhoupávají své děti do spánku v náruči, ale jakmile je po 1,5 hodině rodiče položí, ihned se probudí a spustí srdcervoucí nářek, jen aby bylo opět v jejich náruči. Je důležité, aby se naučilo usínat ve své postýlce. Uložte miminko do postýlky ještě ve fázi, kdy už téměř zavírá oči, aby si uvědomovalo, že usíná v postýlce, ne v náruči. Možná se někdy probere, ale po chvíli zase začne usínat. Jinak byste se mohli dopracovat k závislosti usínání ve Vaší přítomnosti.
Diskuze maminek
- https://www.emimino.cz/diskuse/spani-a-uspavani-miminka-vase-zkusenosti-55966/
- https://www.babyonline.cz/pece-o-dite/spanek
Související články
- SIDS, syndrom náhlého úmrtí kojence
- Bílý šum
- Jak poznat ospalost miminka
- Ideální délka spánku miminka
- Jak naučit dítě spát celou noc aneb Estevillova křičící metoda