Jak naučit děti správně spát bez breku dle Elizabeth Panthley

Za 2 měsíce spí samo bez breku

Tato metoda je mnohem mírnější než Estevillova a Ferberova, ale zato delší a pro Vás náročnější. Trvá až 2 měsíce, ale Vaše dítě při ní „trpí“ minimálně.

Elizabeht Panthley udává 92% úspěšnost, svoji metodu si „potvrdila“ na výchově svých 4 dětí a tisícovkách jiných. Kniha se dá zakoupit i u nás, ale je bohužel v angličtině.

Způsob uspávání je zvyk závislý na někom (maminka) nebo na něčem (kojení, dudlík, houpání). Je nutné tento zvyk děti nenásilně přeučit. Během kojení, když začne miminko usínat, položíte ho do postýlky tak, aby ještě vnímalo. Nesmí úplně usnout. Když začne plakat, vezměte si ho zpátky, chovejte nebo znovu přiložte k prsu, dokud se neuklidní. Poté ho znovu dejte do postýlky. Po propuknutí jakékoliv nevole si jej opět vezměte a znovu opakujte celý postup. Stejný postup se uplatňuje i u odvykání spaní při houpání nebo cucání dudlíku.

Dále je nutné dodržovat pevný denní režim – přesné časy jídla, odpoledního spánku a hlavně večerního spaní. Před uspáváním (a během dne) dodržte všechny rituály, na které je dítě zvyklé, jako koupání, převlékání do pyžamka, čištění zoubků nebo čtení pohádky na dobrou noc. Zvykne si na denní rytmus, psychicky se připraví a uklidní, navíc se cítí bezpečněji. Ví totiž, co přijde a to mu dodává sebejistotu.

Je čas na spánek, ale je čas i na aktivní hraní a skotačení. Přes den nechte svou ratolest se pořádně vydovádět. Pohyb je nesmírně zdravý, při něm se dítě částečně „vybije“ a bude lépe usínat.

Je velmi důležité, aby dítě spalo i přes den. Přetažené a nevyspalé dítě (i dospělý) špatně usíná, naopak přespalé dítě Vás bude budit v noci, protože se vyspalo přes den. V ideálním případě by půlroční miminko mělo spát přes den 3x zhruba po hodině, ale roční už jen asi 1,5 hodiny po obědě. U některých dětí se únava špatně pozoruje, jeví se třeba jako podrážděnost nebo hyperaktivita, což mnoho rodičů může zmást. Samozřejmě každé dítě je jiné, některé děti potřebují spát mnohem více, jiné skoro vůbec.

Večer by mělo usnout do dvacáté hodiny a spát necelých 12 hodin. Neplatí, čím později půjde spát, tím později vstane. Bude akorát nevyspalé. Výzkum ukázal, že když malé dítě usne mezi 18:30 – 19:30, vstává dokonce později, než když šlo spát později. Hodinu před samotným spánkem by už nemělo dítě skotačit a dovádět. Prostředí, kde spí, má být příjemné a útulné a teplota do 20 °C.

Chce to velkou trpělivost a dostatek času. Stane se, že budete uspávat i 2 hodiny a dítě 20x vyndáte a zandáte, ale uvidíte, že s postupem doby začne dítko usínat dříve. Najednou usne samo.

Elisabeth Pantley: The No-Cry Sleep Solution: Gentle Ways to Help Your Baby Sleep

Kniha je již dostupná i v češtině.

https://knihy.heureka.cz/klidne-spani-a-ukladani-nenasilne-zpusoby-jak-pomoct-svemu-detatku-spat-celou-noc-elisabeth-pantley/

Diskuze maminek
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.