Zavinování miminek – proč a jak zavinovat

Proč je důležité zavinovat

Miminkům těsné zavinutí připomene malé prostory v děloze. Zavinování s rukama podél těla (nožičky můžou prokopávat) bmiminkům úplně ztratit sebekontrolu (zkuste se pořádně vztekat se svázanýma rukama, nejde to). I když se nám tato poloha může zdát nepříjemná, miminka ji milují, cítí se v bezpečí

Některá miminka jsou od ostatních podnětů tak rozrušená, že ani nepostřehnou vaši přítomnost. Zuřivě šermují rukama kolem sebe, rozčilují se a svým křikem spíše připomínají požární hlásič. Snažíte se miminku pomoci, ale ono Vás vůbec nevnímá. Díky zavinutí mu umožníte více se soustředit na vás a další utišující kroky.

Samo zavinování utišující reflex nespustí, je to příprava pro další kroky k utišení. Nelekněte se, že se vaše miminko po těsném zavinutí ještě více rozbrečí, následující kroky ho utiší zcela spolehlivě (5 Karpových pravidel). Někdy se také může stát, že miminka, která byla doposud při zavinování klidná, se začnou najednou vztekat. Vydržte, tato období vzdoru trvají týden až dva, poté najednou začne miminko samo automaticky dávat ruce podél těla, jakoby říkalo: „Jé, tohle mám moc rád“.

Jak zavinout miminko?

Karp ve své knize (str. 146) uvádí přesný postup, jak miminko zabalit třeba do dečky. Pokud chcete přímo zavinovací dečku, zakupte jí od firmy haipa-daipa. V českých podmínkách stačí obyčejná zavinovačka a široká stuha (či široká lemovačka).

  • Miminku dejte ruce podél těla, někdy to bývá docela problém.
  • Pevně převiňte přes miminko pravý nebo levý cíp zavinovačky tak, aby ruka byla napevno u těla. Když je zavinovačka delší, klidně okraj zastrčte pod miminko.
  • Potom přehněte spodní okraj. Nechte nohy volnější, aby mohlo prokopávat.
  • Přehněte napevno druhý okraj (opět ruka podél těla) a zavinovačku držte.
  • Nakonec celou zavinovačku převiňte stuhou/lemovačkou. Dejte si stuhu napůl, je dobré si tuto polovinu poznačit fixem, abyste polovinu nemuseli pokaždé hledat. Začnete na hrudníku miminka, kam položíte stuhu v polovině. Potom přetáhněte stuhu pod miminko (postupujete směrem dolů), nad miminko a pod, kde stuhu zavážete na mašli. Měli byste skončit někde u stehen. Tím se celá zavinovačka zpevní a utáhne.

Zavinování do dečky Haipa-daipa podle Karpa

Pokud se Vám miminko vykroutí, musíte začít znovu. Nebojte, pár zavinutí a budete mistři. Je dobré na zavinování a houpání využít tatínky. Mají na tyto dvě věci neskutečné nadání.

Velmi krásně se věnuje problematice zavinování Dr. Harvey Karp ve své knize Nejšťastnější miminko v okolí (str. 135-160), odtud pochází i informace z článku.

Diskuze maminek

 


Související články