Co se dozvíte
Každé narozené miminko čeká řada testů a vyšetření, aby se podchytila každá vývojová či genetická vada. Jedním z nich je i povinné vyšetření kyčlí novorozenců. Pokud je kyčelní jamka mělká, hlavice stehenní kosti nebo kyčle nejsou vyvinuté či usazené tak, jak by měly, může se jednat o tzv. „dysplazii kyčlí či kyčelního kloubu“. Kyčelní kloub špatně dosedá, je špatně vycentrován nebo je nepřiměřeně zvýšen rozsah jeho pohybu. Neléčení by mohlo vést k opotřebení kloubu a nenávratnému poškození, v těžších případech k vykloubení. Proto je nutné toto vyšetření nepodceňovat a začít léčbu co nejdříve.
Vrozenou dysplazii kyčlí je postiženo asi 5 % novorozenců. Většina z těchto případů jsou formy lehké dysplazie a do tří měsíců se za použití např. širokého balení (viz dále) vše srovná, ale některé případy dysplazie jsou těžší.
Příčina dysplazie kyčlí novorozenců
Příčina není zcela známá. Jedná se o souhrn různých faktorů, svou úlohu hraje především genetika. Při výskytu dysplazie v rodině se riziko výrazně zvyšuje. Častěji se dysplazie u novorozenců s těmito faktory:
- dívky
- prvorozené děti
- děti předčasně narozené nebo narozené císařským řezem
- děti s vyšší porodní hmotností
- snížené množství plodové vody
- poloha plodu v děloze koncem pánevním dolů
Vyšetření kyčlí u novorozenců
Samotné vyšetření probíhá v několika etapách, skládá se z klinického a ultrazvukového vyšetření kyčlí. První vyšetření probíhá už v porodnici mezi 2. – 5. dnem, druhé vyšetření v 6 týdnech a třetí ve 12. – 16. týdnu.
Lékař při klinickém vyšetření kyčlí hodnotí rýhy v okolí kloubu, jejich symetričnost, hybnost kloubu, roztažení nožiček, pevnost kloubu a jeho stabilitu, odpor kloubu při pohybu a porovnání délky nožiček. Sono neboli ultrazvukové vyšetření miminkům neškodí. Občas se při sporném těžším nálezu doporučí rentgenové vyšetření, především při plánování operace, ale to až v pozdějším věku a po vyčerpání všech možností.
Z pohledu maminky
Ve skutečnosti dostanete při odchodu z porodnice do ruky termín, kdy a kam se máte na druhé vyšetření dostavit. V tento den zde čekejte spoustu maminek s dětmi, které jsou objednané na určitou dobu jako Vy. Některé nemocnice chtějí na vyšetření kompletně vysvlečené miminko, někde stačí jen rozepnout oblečení u nožiček. Celé vyšetření trvá asi 5 minut. Nezapomeňte si s sebou vzít jednorázovou nebo nepropustnou podložku, na kterou miminko v ordinaci položíte. Doktor miminku zacvičí s nožičkama, což se miminkům vůbec nelíbí a většinou dost pláčou (nebojte, cvičení je nebolí, jen je jim prostě nepříjemně, jsou vysvlečené, je jim zima a někdo jim s nožičkami něco dělá). Následně proběhne sono kyčlí na každé straně. V případě dobrého nálezu se už většinou na třetí vyšetření nechodí. V případě špatného nálezu dostanete stručné vysvětlení, co s miminkem máte dělat a termín dalšího vyšetření, kde se opět sejdete s mnoha maminkami podobně „postižených“ dětí.
Klasifikace kyčlí novorozenců podle Grafa
Tuto klasifikaci najdete i v papíru, který dostanete po vyšetření.
Kyčel I
Zralá kyčel, oba nálezy se u 3měsíčního dítěte dále nesledují.
- Ia – normální
- Ib – úhel alfa u stříšek v pořádku, úhel beta větší, tj. stříšky mírně nezralé
Kyčel II (dysplazie kyčlí)
Úhel alfa u stříšek menší, úhel beta větší, tj. stříšky nezralé.
- IIa – normální nezralost u dětí mladších 3 měsíců
- IIb – opožděná zralost u dětí starších 3 měsíců, prodlužuje se široké (abdukční) balení
- IIc – určitá dysplazie, ohrožená kyčel
- jsou zapotřebí abdukční pomůcky (třmínky)
- IId – nestabilní, decentrovaná hlavice
- nutná hospitalizace
Kyčel III (subluxace)
Částečné nebo neúplné vykloubení kyčelního kloubu, hlavice stehenní kosti a jamka kyčelního kloubu jsou ještě trochu v kontaktu.
- nutná okamžitá hospitalizace
Kyčel IV (luxace)
Vykloubený kyčelní kloub, hlavice kosti je mimo jamku kyčelního kloubu,
- nutná okamžitá hospitalizace.
Léčba dysplazie
Ve většině případů pomůže tzv. „široké balení“ (abdukční balení). 2-3 čtvercové látkové pleny se složí na třetiny a položí na sebe, vznikne tak dlouhý široký pruh, který můžete ještě přeložit a dát miminku mezi nožičky přes normální plínku. Je nutné mít plenky mezi kolínky miminka, miminko tak bude mít nožičky roztažené do stran. Vyhněte se obalování miminka vrstvami plen na břichu a zádech. Tento postup je nutný kvůli správnému postavení hlavice stehenní kosti a jamky kyčelního kloubu a tím správného vývoje kyčlí. Široké balení se sundává jenom na koupání a přebalování, miminko takto zabalené i spí. Miminko prvních pár dnů protestuje a naříká, ale pak si zvykne a roztažené nožičky už nejsou takovým problémem. Správné postavení kyčlí podporují i ergonomická nosítka (Manduca, Ergobaby).
Při horší formě dysplazie kyčlí se používají tzv. Pavlíkovy třmeny nebo Frejkova abdukční peřinka. U těžkých forem dysplazie nebo vykloubení kyčelního kloubu nastupuje maminka s dítětem do specializované nemocnice, kde se snaží o nenásilné zakloubení kyčle. Léčby spočívá v zavěšní a tahu nohou v tzv. Mittelmayerově rámu. Léčba trvá 6 týdnů a dítě je vyndáváno z rámu pouze na koupání. Pokud ani tento postup nepomůže, je na řadě operace.
Užitečné odkazy
- http://www.ordinace.cz/clanek/na-vysetreni-kycli-jdete-s-miminkem-co-nejdriv/
- http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/ultrazvukove-vysetreni-kycli-kojencu
Diskuze maminek
- https://www.emimino.cz/diskuse/vyvojova-vada-kycli-u-sestinedelniho-miminka-107112/
- https://www.emimino.cz/diskuse/dysplazie-kycelniho-kloubu-70206/