Ideální délka spánku miminka

Zhruba první 2 týdny života, doba spánku 16 – 20 hodin

Miminko se budí jenom na přebalování a kojení ve 2 – 4 hodinových intervalech. Chvilku je vzhůru, poté opět usne. U předčasně narozených dětí si musíte řídit podle gestační věku. Nerozlišuje mezi dnem a nocí.

1.– 4. měsíc, doba spánku novorozence 15 – 18 hodin

Ke konci seštinedělí si miminko pomalu začíná navykat na střídání dne a noci. Délka spánku se postupně prodlužuje a denní spánek se mírně omezí. I tak miminko potřebuje dost denního spánku. Většinou se po ranním probuzení dospává. Do 1 – 1,5 hodiny po probuzení byste miminko měla znovu uložit. Jak poznat ospalost?

4. měsíc už některá miminka vydrží spát celou noc, ale připravte se, že asi s největší pravděpodobností budete vstávat 2x za noc.

4. – 6. měsíc, doba spánku kojence 14 – 15 hodin

Miminko naspí za noc něco okolo 10 hodin, během dne usne 3x – 4x zhruba na 1 – 2 hodiny. Ke konci 6. měsíce se v ideální případě můžete dočkat celé kompletní prospané noci a zkrácení denních spánků na tři po jedné hodině. Objevují se i první špatné sny. Dítě najednou začne křičet ze spaní a přitom spí.

6 měsíců – 1 rok, doba spánku kojence 12 – 14 hodin

Po šestém měsíci věku je miminko schopno vydržet celou noc spát. Pokud se budí v noci na krmení, je to většinou dáno zvykem nebo si na Vás zvyklo a odmítá bez Vás usnout. Mohla by Vám pomoci Estevillova metoda. Pokuste se dodržet 3 denní odpočinky, dopoledne, po obědě a odpoledne. Ke konci 1 roku se denní odpočinky zkrátí pouze na poobědový.

1 – 3 roky, doba spánku batolete 11 – 14 hodin

Dítě by mělo přes noc naspat aspoň 10 hodin. Některé přes den si potřebují jít po obědě lehnout, jiná ne.

Všechny uvedené hodnoty vychází ze statistických průměrů a samozřejmě každé dítě bude mít ideální dobu spánku jinou. Důležité je, aby bylo vyspané a aby přes den nespalo přespříliš a v noci Vás přehnaně nebudilo.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *