Jak vybrat ten nejlepší monitor dechu?

Každá maminka chce pro své miminko to nejlepší, proto se už před porodem snaží pořídit výbavičku, s jejíž pomocí mu později dokáže zajistit skvělou péči. Jedním z bodů na seznamu je i monitor dechu, který má za úkol sledovat miminko během spánku. U novorozenců totiž někdy dochází k zástavě dýchání, která pak bohužel často vede až k úmrtí. Ostatně o tom už jsme vám psali v článku o SIDS.

Výběr monitoru dechu tak není radno podcenit, zároveň se však jedná o poměrně dost technickou pomůcku, která není levná. Je proto dobré načíst si o monitorech nějaké informace, než se rozhodnete investovat.

monitor dechu
Foto: mall.cz

Jak monitor dechu vlastně funguje?

Tuhle otázku si teď nejspíš pokládáte i vy. Jedná se o přístroj, jehož citlivé sensory sledují nádechy a výdechy vašeho dítěte. V momentě, kdy by u miminka došlo k zástavě dechu, nebo třeba jen k podezřelé změně jeho frekvence, spustí se hlasitý alarm. Ten často stačí, protože miminko se leknutím probudí a začne znovu dýchat, někdy je ale potřeba, aby zasáhl rodič a podal dítěti první pomoc.

Výběr toho správného monitoru dechu není jednoduchý, zejména s ohledem na to, že jedním z rozhodujících faktorů je spánek miminka. A jak je známo, ten je často velmi nevyzpytatelný i ve chvíli, kdy už máte dítě v náručí, natož pak ve chvíli, kdy ještě ani není na světě. I tak si ale pojďme představit základní typy monitorů, které jsou u nás běžně k sehnání.

Deskový monitor

který tvoří snímací deska a řídící jednotka. Deska se jednoduše umístí pod matraci miminka, kde po zapnutí snímá aktivitu dítěte. Údaje odesílá do řídící jednotky, která je vyhodnocuje a v případě nutnosti spouští alarm.

V české republice patří mezi ty nejpoužívanější, najdete je i v malých postýlkách v porodnici. Hlavní výhodou deskového monitoru je, že děti nijak neomezuje v pohybu. Už z principu ale funguje pouze tehdy, pokud vaše miminko opravdu spí v postýlce. Pokud se tedy připravujete na více kontaktní mateřství, zvolte raději jiný typ monitoru dechu.

Plenkový monitor

monitor dechu
Foto: mall.cz

Je velký asi jako větší zápalky. Jedná se o jednoduchý přístroj, který už není nutné nikam připojovat, funguje jen na principu připnutí na plenku dítěte a spuštění. Tam začne sledovat dech, stejně jako deskový monitor.

Jeho hlavní výhodou je kompaktnost a mobilita. Je jedno, kde zrovna vaše miminko spí, všude může zůstat pod dohledem. Naopak nevýhodu představuje fakt, že aktivnější děti si jej mohou strhnout, přilehnout nebo jiným způsobem znemožnit jeho fungování. Také může dítě omezovat v pohybu a nepříjemně ho tlačit.

Náramkový monitor (chytrá ponožka)

patří mezi moderní typy monitorů dechu. Fungují na principu pulzní oxymetrie, tedy snímání průtoku a okysličení krve. Umisťují se na zápěstí či na kotník, ty nejmodernější z nich pak vypadají jako obyčejná dětská ponožka, kterou miminku prostě jen navléknete. Pokud máte pocit, že to nemůže být příliš spolehlivé, vzpomeňte si na své chytré hodinky, které běží na stejném principu.

Náramkový monitor dechu dítě nijak neomezuje, je skladný a velmi mobilní. Nemusíte navíc řešit žádné připojování kabelů, jako tomu je např. u deskového monitoru. Bohužel je ale nutné počítat s tím, že pořizovací cena tohoto přístroje je bohužel násobně vyšší, než u předchozích dvou typů.

Jak vyzrát na vysokou pořizovací cenu?

monitor dechu
Fotka od Ben Kerckx z Pixabay

Jak už bylo řečeno, monitor dechu je bohužel poměrně drahý. Odborníci se shodují, že kvalitní přístroj se pohybuje v cenové relaci 1 500 – 4 000,- Kč. Určitě se proto vyplatí zkontrolovat, zda by vám na tuto pomůcku mohla přispět vaše zdravotní pojišťovna. Výše příspěvku se může pohybovat až okolo 1 500, Kč! Stačí jen doložit potřebnou dokumentaci.

Další variantou je vypůjčení monitoru z akreditovaných center. Rozhodně je to lepší, než kupovat již použitý monitor na internetu. V centru vám totiž zaručí, že je monitor dechu řádně kalibrovaný a plně funkční. Většinou se půjčuje na šest měsíců a výpůjční cena se pohybuje okolo 200,- Kč. na měsíc. A i v tomto případě vám může částku uhradit zdravotní pojišťovna.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *