Vojtova metoda

Vojtova metoda

Odborně nazývaná metoda reflexní lokomoce, je soubor cvičení neurologa Mudr. Václava Vojty (1917 – 2000). Mudr. Vojta v padesátých letech zkoumal dětskou mozkovou obrnu a přišel na to, že v lidském těle jsou zafixovány vrozené pohybové vzory, které se dají aktivovat tlakem na určitá místa nebo protahováním některých svalů. Tato cvičení se využívají u poruch pohybového aparátu u kojenců, batolat, dětí.

Často se používá také u zdravých dětí, které mají (podle tabulek a doktorek) opožděný vývoj, což se setkává s rozporuplnými reakcemi, protože Vojtova metoda byla sestavena  především pro děti s pohybovými poruchami. Dalším předmětem velkých diskuzí maminek i veřejnosti je psychika dítěte při používání Vojtovy metody. Miminka při ní často pláčí a naříkají, poněvadž jsou nucena do určitých poloh, které se jim nelíbí.

Účinnost Vojtovy metody na děti s poruchou je nesporná. Mnoho takto postiženým dětem pouhým pravidelným cvičením výrazně pomohla a po letech problém zmizel nebo dítě dosáhlo výrazných pokroků. U zdravých dětí, kterým se jen prostě nechce zatím lézt a dávají si načas, je sporná.

Modely (polohy) k vyvolání reakce

Mudr. Vojta stanovil tři modely (polohy k vyvolání reakce stimulací příslušných bodů):

  1. model se aktivuje v poloze na břiše = reflexní plazení
  2. model aktivovaný z polohy na zádech = reflexní otáčení
  3. model aktivovaný z polohy na obou kolenou = první pozice

Vojtova metoda se doporučuje

  • u středních a těžších centrálních nervových poruch
  • u hybných poruch na základě onemocnění mozku
  • u periferních paréz horních i dolních končetin
  • u různá svalová nemocnění
  • u choroby páteře, funkční omezení páteře
  • jako pomocná terapie u vrozených vývojových vad kyčlí
  • při problémech s dýcháním, polykáním

Vojtova terapie se nesmí provádět

  • při akutních horečnatých onemocněních, pří zánětlivých procesech
  • při specifických onemocněních, jako je např. osteoporóza
  • při určitých srdečních a svalových onemocněních
  • v těhotenství

Ukázka Vojtovy metody

Nejčastější otázky maminek

Jako dlouho a jak často cvičit Vojtovu metodu?

  • Při pohybových problémech na doporučení neurologa. Čím dříve se začne, tím větší je naděje na úplné nebo částečné odstranění problému.
  • Doporučuje se 5 – 20 minut 4x denně.

Kde se naučím cviky Vojtovy metody?

  • Naučí Vás je fyzioterapeut, ke kterému budete pravidelně docházet na kontroly.

Nesouhlasím s názorem odborníka – nemyslím si, že by mé dítě mělo cvičit Vojtovu metodu. Co mám dělat?

  • Nechte pohybový vývoj svého dítěte posoudit i jiné neurology. Na základě jejich vyjádření se můžete sama svobodně rozhodnout. Do Vojtovy metody vás nikdo nutit nemůže. Dobře ale zvažte následky svého jednání. Než se rozhodnete, zjistěte si co nejvíce informací, abyste si byla jistá. Doporučujeme si přečíst zkušenosti maminek z diskuzí (odkazy na konci článku). Najdete zde desítky příběhů, které Vám pomohou.

Myslím si, že mé dítě má pohybový problém, ale doktorka říká, že je v pořádku. Neřeším to zbytečně? Mám cvičit Vojtovu metodu? Kam zajít?

  • Zkuste se objednat přímo k neurologovi nebo můžete zkusit jiného doktora. Nikdo nezná své miminko lépe než vy sama a pokud se vám něco nezdá, radši to třikrát řešte zbytečně než jednou pozdě.

Moje miminko u cvičení Vojtovy metody příšerně pláče a já pláču s ním. Je to normální?

  • Bohužel ano. Velká část dětí tímto způsobem protestuje, protože se jim nelíbí, že je dáváte do pro ně nepřirozených poloh a nutíte je v nich zůstat.

Neodrazí se cvičení Vojtovy metody na psychice mého miminka? Nebude mít ke mně později nedůvěru?

  • Oficiálně odborníci tvrdí, že si miminka nic nepamatují. Na druhou stranu, vše co v životě zažijeme, nás nějakým způsobem utváří. Psychika dítěte po cvičení Vojtovky je častým tématem diskuzí maminek na netu. Část popisuje následný bezproblémový vývoj, ale část popisuje noční můry, záchvaty vzteku či podivné chování dětí. Je otázkou, zda by tyto problémy nenastaly i bez Vojtovky. Jednoznačná odpověď není. Pokud Vojtovu metodu cvičit musíte (pohybový či jiný diagnostikovaný problém), říkejte si, že to pro dobro vašeho dítěte a zkuste tuto „jistotu“ přenášet i na miminko. Miminka nám sice nerozumí, ale dobře vnímají pocity, které z nás vychází. Když budete nervózní a ustrašená, dopředu dáte svému miminku signál, co se bude dít. Jestli vám bylo doporučeno Vojtovu metodu cvičit preventivně, protože je Vaše dítě tabulkově pozadu, je už cvičení rozporuplné. Zkuste si o tom více přečíst na netu v odkazech dole, kde najdete několikaleté diskuze a hlavně zkušenosti jiných maminek.

Neexistuje ještě nějaké jiné řešení než Vojtova metoda?

  • Ano, existuje. Baby bobath koncept – tato koncepce je méně známá, ale neznamená, že méně účinná. Stejně jako Vojtova metoda své obhájce i odpůrce. Terapeut provádí s dítětem pohybové aktivity, které běžně dítě dělá. Využívá tak vlastní aktivity dítěte, kterou terapeut pouze svým vedením upravuje a naučí tomu i rodiče. Dítě se tedy necítí být nuceno zůstávat v některé poloze, jako je tomu u Vojtovy metody. Další rozdíl spočívá v tom, že tyto upravené činnosti provádíte s dítětem po celý den (krmení, hygiena, nošení). Metoda je náročná především ze začátku, než si na nový režim zvyknete.

Užitečné odkazy a diskuze

Související články