Jak přežít náročné období šestinedělí

Většina maminek už se ke konci těhotenství vidí za cílovou rovinkou s miminkem v ruce. Veliké břicho jim překáží, bolí je záda a vše se zdá náročné. Navíc je čeká i porod, jedna velká neznámá, na kterou se dá připravit jen částečně. Mnoho z nich si právě proto říká, že pokud zvládnout náročný závěr těhotenství a příchod potomka na svět, to nejhorší už mají za sebou. Je to ale pravda? Mluví se dostatečně o náročném období šestinedělí?

Jak přežít náročné období šestinedělí
Fotka od Stephanie Pratt z Pixabay

Buďte s miminkem

Ten nový malý človíček, který by měl spokojeně spinkat v načančané postýlce, možná vyžaduje víc péče a pozornosti, než jste očekávala. Není se čemu divit, dosud s vámi byl totiž doslova celý den. Kdykoliv jste někam šla, kolébala jste ho v břiše, miminko stále slyšelo tlukot vašeho srdce a velmi často i váš hlas. Bylo v teple, přítmí a v bezpečí. To vše je náhle pryč.

Takže ano, je normální, že šestinedělí prožijete s miminkem na ruce. Zpočátku mu nejspíš nepůjde jen tak usnout, bude náročné jej odložit a je také možné, že nebude spinkat tak často, jak by podle tabulek mělo. Zejména noci mohou díky tomu být opravdu těžké, přesto se snažte tu pro miminko vždy být a dát mu přednost před jinými povinnostmi. Láska a bezpečí, kterými ho obklopíte, jej nemůže rozmazlit. Jen mu tímto způsobem ukážete, že se na vás může spolehnout. Uvidíte, že postupem času to povede k jeho větší a větší samostatnosti.

Odpočívejte a požádejte o pomoc

Jak přežít náročné období šestinedělí
Fotka od ivabalk z Pixabay

Ve chvílích, kdy miminko konečně spí, zkuste odpočívat. Nemusíte jít nutně spát s ním, pokuste se třeba plnohodnotně najíst, napít, dát si kávu nebo delší sprchu, na kterou jinak nemáte čas. Věnujte ten volný čas zkrátka a dobře sobě a péči o své potřeby. Uvidíte, že potom bude mnohem snazší tu pro miminko být, když budou vaše potřeby naplněné.

V období šestinedělí (ani později) se nebojte požádat své blízké o pomoc. Starost o domácnost by neměla ležet na vašich bedrech. Pokud to partner nezvládá, můžete využít profesionální úklidovou službu, není to žádná ostuda. Uvidíte, že vám jistě uleví, když někdo udělá takový ten velký, hloubkový úklid v kuchyni a v koupelně. Stejně tak požádejte o pomoc i co se týče jídla. Můžete zaúkolovat novopečené babičky, poprosit kamarádku či jinou blízkou osobu.

Využijte návštěvy

Když se vám národní miminko, náhle se u vás dveře netrhnou. Každý se na něj chce přijít podívat, a ještě očekává servis v podobě horké kávy a moučníku. Dobře si proto rozmyslete, jestli chcete takovou návštěvu vůbec přijmout a pokud ne, nebojte se dát vědět, že teď se to nehodí. Důvody není vůbec nutné uvádět.

V případě, že ale chcete vidět i jiné dospělé než svého partnera, nebojte se návštěvu zaúkolovat. Můžete ji poprosit, aby si přinesli vlastní moučník ke kávě, nebo se pro něco na zub stavili v obchodě. Kamarádi také mohou vzít ven vašeho psa, cestou k vám vyzvednout balíček na poště nebo vzít k popelnicím pytel s odpadky.

Jak přežít náročné období šestinedělí
Fotka od StockSnap z Pixabay

Připravte se na bolest a strach

A na závěr to nejtěžší… Nikdo se nerodí jako maminka. Od porodu se stále učíme, poznáváme své děti a získáváme zkušenosti. Den za dnem jsou z nás lepší rodiče, ta cesta ale není snadná. Naopak je často náročné nebrat si osobně různé protichůdné rady a tipy od jiných dospělých, zvlášť ve chvíli, kdy máme co dělat sami se sebou. Myslete na to a buďte k sobě laskaví!

V šestinedělí ženu trápí nejen strach o nové miminko, ale i řada různých bolestí, které se objevují po porodu. Začátky kojení také nebývají úplně snadné, tělo se dává dohromady po fyzické i psychické stránce a často je toho na nás prostě moc. Je to nepříjemné, ale normální. Nestyďte se vyplakat partnerovi na rameni, požádat o pomoc laktační poradkyni nebo někoho z rodiny. Dopřejte si čas, nikam nespěchejte, a hlavně se s nikým nesrovnávejte.

Držíme vám palce, aby bylo vaše šestinedělí co nejsnazší.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *