Kdy je čas pozvat si domů laktační poradkyni?

Kojení je často proklamované jako něco naprosto přirozeného a snadného. Není se tak čemu divit, že mnoho maminek se po porodu vyděsí, když nestačí jen přiložit dítě k prsu a jednoduše začít. Najednou je toho tolik – polohy při kojení, technika správného přikládání miminka, podpora laktace, péče o ňadra a v neposlední řadě i psychická hygiena. To všechno jsou věci, se kterými může vyčerpaným maminkám laktační poradkyně pomoci. Jak? Jednoduše, stačí si pozvat tuto odbornici na kojení domů.

Kdy je čas pozvat si domů laktační poradkyni?
Fotka od Francisco Garcia Tremps z Pixabay

Kdo je vlastně laktační poradkyně?

Už v tomto bodu mnoho maminek jen pokrčí rameny. Pomoc s kojením totiž není brána jako něco automatického, co je nabízeno každé ženě. V ideálním světě by to tak ale být mělo. O laktační poradkyni by měla nastávající maminky slyšet ještě před porodem v gynekologické poradně, poté v porodnici a ideálně i u dětského pediatra. Proč?

Laktační poradkyně (jde prakticky výhradně o ženy) je speciálně vyškolená odbornice, která ví o kojení vše potřebné. Potom, co si s maminkou domluví schůzku, za ní přijde domů a ukáže jí, jak by měla miminko správně přikládat k prsu. Názornou ukázku doplní o řadu praktických rad. A navíc, v neposlední řadě, poskytne novopečené mamince i tolik důležitou psychickou podporu a uklidnění.

Je psychická podpora opravdu nutná?

Ano. Je známá věc, že pokud je v klidu a v pohodě maminka, je tomu tak i u miminka. Nejedna žena vám určitě potvrdí, že strach a stres velkou měrou přispěly k omezení laktace. Právě proto je důležité o sebe po porodu pečovat. Často je to ale velmi náročné, obzvlášť v presu, který okolo novorozeného miminka panuje.

Kojení bohužel není pro mnoho žen jednoduché. O to horší je, že právě na takové maminky je stran jejich okolí často vyvíjen tlak, že kojit prostě musí. Vždyť pro dítě je to to nejlepší! Ano, to je sice pravda, kde jsou ale nějaké praktické rady? Ty už totiž přichází jen málokdy. Na jednu stranu je to logické, protože kojení je velmi intimní, na stranu druhou by však tedy neměly přicházet ani kousavé poznámky.

Kdy je čas pozvat si domů laktační poradkyni?
Fotka od Pexels z Pixabay

Jak probíhá návštěva poradkyně?

Laktační poradkyni si maminka vybere na stránkách Laktační ligy, případně může dostat doporučení od někoho ze svého okolí. Pak už se zpravidla stačí poradkyni jen ozvat na telefon, nebo na sociální sítě. Domluvíte si termín, čas a ona pak za vámi dorazí domů. Vy nikam nemusíte a poradkyně zároveň uvidí prostředí, kde s miminkem trávíte čas. I to je totiž důležité, aby mohla správně rozklíčovat, jak vám pomoci. Klidně si ji ale můžete zavolat už do porodnice!

Společně si sednete, vysvětlíte jí vaši situaci a ukážete, jak kojíte. Ona vám na oplátku poradí, jak byste mohla vylepšit techniku či polohu při kojení. Musíte samozřejmě počítat s tím, že uvidí vaše prsa a bude na vás trochu sahat. Nejde ale o nic divného, vždyť vám přece přišla ukázat, jak kojit!

Kolik to stojí?

Průměrná cena za zhruba dvouhodinovou konzultaci se pohybuje okolo 600,- Kč. Záleží na konkrétní poradkyni a oblasti, kde žijete. Přijde vám 600,- Kč hodně? Tolik utratíte za jednu krabici kvalitního umělého mléka. Takže? Určitě uznáte, že minimálně za zkoušku to stojí, ne?

Mimochodem, některé pojišťovny na služby laktační poradkyně přispívají. Nedávno jsme o tom psali článek, tak se podívejte, jestli je mezi nimi i ta vaše.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *