Když přijde laktační krize

Asi každá maminka si za období svého kojení dostane do situace, kdy její miminko pláče hlady a ona zdánlivě nemá mléko. Tíží ji hrozný pocit, že nemůže nakrmit své bezbranné miminko, a tak řada maminek sáhne po umělém mléku v lahvi a začne dokrmovat. Do měsíce přestane kojit úplně, protože si miminko zvykne na lahev a nechce se mu sát z prsu, a také tělo nemá důvod, proč by mělo vytvářet více mléka. Tvorba mléka závisí na poptávce. Pokud budeme miminku dodávat mléko z lahvičky, mozek nedostává signál, že by bylo potřeba vyrobit více mateřského mléka a vzniká začarovaný kruh. Další problémovou situací je vynechání kojení na dobu delší než 6 hodin (přes noc).

Je dobré se na laktační krizi v důsledku růstového spurtu miminka nebo delšího vynechání kojení dobře připravit. Celá náročná situace by neměla trvat déle než několik dní a pak se vše upraví podle potřeb miminka.

Kdy k laktační krizi dochází a proč

Laktační krize u maminky a růstový spurt u miminka jsou úzce spojeny a jdou ruku v ruce. Miminko si prodělá několik růstových spurtů a tím se dramaticky zvýší jeho hlad:

občas 3. , většinou 6. – 8. týden – během šestinedělí laktace velmi vydatná, poté maminčin mozek začne regulovat laktaci podle potřeb miminka.

3. měsíc – výrazná laktační krize, během které to bohužel řada maminek vzdá a začne zbytečně podávat UM.

6. měsíc – u některých miminek, přinejhorším začnete zavádět příkrm dříve.

Právě v těchto obdobích růstového spurtu začne miminko požadovat více mlíčka od maminky a tělo potřebuje zpravidla 2 dny na to, aby se zvýšené potřebě miminka přizpůsobil.

Druhým rizikovým faktorem je situace, kdy začnou některá miminka spát celou noc. Šťastná maminka se ráda prospí celou noc, ale náhle po nějaké době zjistí, že jí ubývá mléko. Zhruba do dokončeného 3. měsíce věku miminka se maminčin organismus přizpůsobuje potřebám miminka. Když ale přes noc nekojí (nebo si neodsává), řekne si, že tolik mléka miminko nepotřebuje a začne snižovat jeho výrobu. Během noci se však produkuje nejvíce hormonu prolaktinu, který příznivě ovlivňuje tvorbu mléka a tak je kojení v noci nesmírně důležité. Po 4. měsíci se výroba mléka ustálí a naopak na 7. měsíci kolikrát dochází k tomu, že je problém laktaci zastavit. Každá maminka to samozřejmě má jinak, některé maminky mají mléka tolik, že by mohly rozdávat a odsávat přes noc nepotřebují a jsou maminky, které s kojením zápasí. Určitě ale vydržte, stojí to za to.

Jak se laktační krize projevuje

 • Miminko pláče hlady i po nakojení, prsa jsou prázdná.

Co není laktační krize

 • Po zhruba 2 měsících přestávají být prsa napnutá. Mozek začíná regulovat laktaci podle potřeb miminka, mléko se vytváří během sání.

Jak krizi řešit

 • Laktační krize trvá pár dnů, většinou 2 dny. Vydržte, hlavně nepřikrmujte umělé mléko z lahve. Příkrmy vedou jen k tomu, že po pár týdnech přestanete kojit úplně. Hrozí, že miminko si zvykne na bezproblémový přístup k lahvi a UM má trochu jinou chuť než MM.  Vaše tělo je dobře na krize uzpůsobeno, jen potřebuje chvilku čas.
 • Pokud máte připravené zásoby zmraženého MM, použijte je, ale jen do utišení největšího hladu. Nemusíte ani použít lahev – alternativní způsoby dokrmování.
 • Přes den přikládejte miminko po 1,5 – 2 hodinách. Kojte pravidelně v noci, abyste co nejdříve nastartovala vyšší laktaci.
 • Kojte z obou prsou a aspoň 2x prsa vystřídejte. Jakým prsem jste končila, tím začínejte.
 • Můžete kontaktovat laktační poradkyni, která Vám ochotně poradí a pomůže.
 • Buďte v pohodě. Ono se řekne zůstat v pohodě, když máte stresy a jste nevyspalá, ale zkuste to. Stres se velmi výrazně odráží v laktaci. Miminko možná trošku zhubne, ale nebojte, ono to hned dohoní.

Jak laktační krizi předcházet  a připravit se na ní

 • V období šestinedělí si pravidelně odsávejte přebytky a zmrazte na pozdější krizové období. Zmražené mléko budete moct kdykoliv z mrazáku vyndat a použít na dokrm, než laktační krize přejde. Vytvořte si zásobu na 2 dny. Kolik má vypít kojenec mateřského mléka.
 • Pijte čaje pro kojící matky, dodržujte zvýšený příjem tekutin (2,5 – 3 litry).
 • Pokud Vaše miminko prospí celou noc, je dobré si jednou v noci přebytečné mléko odstříkat. Nemusíte všechno, stačí jen do uvolnění prsou, ale je důležité aspoň trochu.
 • V případě, že musíte odjet například na den pryč, je dobré si prsa v pravidelných intervalech odstříkat (jako byste normálně kojila).

Shrnutí:
pravidelně odsávat, schovávat a mrazit přebytky, nevynechávat kojení.

Je to otrava, ale není to napořád. Během třetího měsíce můžete zkusit občas vynechat noční odstříkávání a uvidíte. Při nejhorším máte kupu zásob, které byste stejně déle jak 3 měsíce neměla uchovávat.

Zkušenosti maminek z diskuzí

Související články
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *