Na jaký příspěvek od pojišťovny máte v těhotenství nárok?

Těhotenství a mateřství je náročné nejen po fyzické a psychické stránce, často také nepříjemně zamává s rodinným rozpočtem. Právě z tohoto důvodu mají všechny zdravotní pojišťovny v České republice program, který je zaměřený právě na tuto skupinu žen. Mohou z nich čerpat příspěvek na celou řadu produktů a aktivit. Pojďme se na to podívat podrobněji.

příspěvek
Fotka od Boris Gonzalez z Pixabay

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (111)

VZP poskytuje ženám částku 3 000,- Kč. Mohou ji čerpat na screeningová vyšetření, jako jsou prvotrimestrální screening, podrobné hodnocení morfologie plodu, ultrazvuk růstové restrikce plodu či na neinvazivní prenatální testy (např. TRISOMY).

Finanční příspěvek mohou nastávající maminky dostat i na cvičení či jiné pohybové kurzy v těhotenství, na porodní kurzy, ale i na služby laktačních poradkyně, nebo na návštěvu dentální hygieny. Velkým bonusem je v tomto případě také příspěvek na pomůcky na kojení, jako jsou adsorbční prsní vložky, kojící kloboučky, chrániče či formovače bradavek, odsávačky mléka a suplementory. Dále lze částku použít na půjčení či zakoupení monitoru dechu!

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201)

Tato pojišťovna nabízí maminkám příspěvek ve výši 1 500,- Kč. Využít jej mohou na prvotrimestrální screening, cvičení pro těhotné nebo na předporodní kurz. Tento program mohou využít ještě následujících šest měsíců po porodu, kdy jej lze uplatnit na konzultace s laktační poradkyní.

na jaké příspěvky od pojišťovny máte v těhotenství nárok
Fotka od sam moody z Pixabay

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)

V tomto případě je ženám k dispozici částka 2 500,- Kč. Mohou ji využít pro nadstandartní těhotenská vyšetření, mezi která patří zejména prvotrimestrální screening, případně na epidurální analgezii. Dále lze příspěvek čerpat na kurzy pro těhotné, na cvičení, plavání, masáže a dokonce i na psychoprofylaktickou přípravu těhotných k porodu.

Odborová zdravotní (207)

Zde mohou maminky čerpat částku 1 500,- Kč, pokud však mají tzv. Vitakartu, částka se navyšuje na 3 000,- Kč. Pojišťovna na svých webových stránkách nevyjmenovává konkrétní možnosti, obecně však uvádí, že ženy mohou čerpat příspěvky na náklady spojené s těhotenstvím a porodem, lze tedy předpokládat, že možnosti budou podobné, jako u pojišťoven konkurenčních.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)

Tato pojišťovna nabízí velmi štědrý příspěvek, který dosahuje až na 5 000,- Kč. Podmínky jsou stanovené velmi konkrétně, v době těhotenství jde čerpat částku 1 200,- Kč na prvotrimestrální screening a 2 500,- Kč na neinvazivní prenatální testování. Žena může žádat také o příspěvek na vyšetření štítné žlázy a má až 500,- Kč na nějakou vhodnou sportovní aktivitu, vitamíny, masáže, na dentální hygienu nebo na ortopedickou obuv. Pojišťovna může přispět i na opalovací krémy s UV filtrem, předporodní kurzy a dokonce i na pobyt v nadstandardním pokoji v porodnici.

Dalších 1000,- Kč může žena po porodu použít na autosedačku, poradenství laktační poradkyně, na plenky, vlhčené ubrousky, monitor dechu nebo dokonce i na kojenecké plavání.

na jaké příspěvky od pojišťovny máte v těhotenství nárok
Fotka od MedicalPrudens z Pixabay

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211)

Ženy registrované u této pojišťovny mohou čerpat až 3 000,- Kč z programu pro nastávající maminky. Uplatnit je mohou na předporodní kurzy, na cvičení pro těhotné, ale i na vyšetření v těhotenství. Do toho spadá nejen onen již tolikrát zmiňovaný prvotrimestrální screening, ale i genetické vyšetření, kontrola štítné žlázy, 3D a 4D ultrazvuk, dále odběr pupečníkové krve.

I zde pojišťovna proplácí pomůcky pro kojení, dokonce i ohřívačku a sterilizátor. Do této kategorie spadá i laktační poradenství. Dále se příspěvek vztahuje na cvičení po porodu, na masáž pro těhotné a na návštěvu dentální hygieny. Oproti jiným pojišťovnám je zde i příspěvek na nákup mateřského mléka.

RBP zdravotní pojišťovna (213)

Pojišťovna RBP nabízí vysokou částku 4 500,- Kč. Ta se vztahuje na předporodní vyšetření, na těhotenské cvičení, vitamíny, na kurz psychoprofylaxe, na nákup porodnického gelu či na epidurální analgezii při porodu.

I zde mohou ženy čerpat finance na nákup kojících pomůcek, na cvičení po porodu a také na pořízení monitoru dechu pro děti. Příspěvek se vztahuje i na chůvičky, kojenecké potřeby (jako jsou odsávačky hlenů a sterilizátory lahví), případně také na nákup mléčné výživy.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *