Dá se na porod vůbec připravit? To je otázka, kterou si nejspíš alespoň jednou položila každá nastávající maminka. Tak jak to tedy je? Možná vás to překvapí, ale odpověď zní ano! Na porod se do určité míry připravit dá. Nemůžete sice ovlivnit, jak bude zrození vašeho vytouženého miminka probíhat, určitě ale můžete udělat všechno pro to, abyste byla správně naladěná a po fyzické stránce připravená.

Předporodní kurz ve vaší porodnici
Pokud se cítíte nesvá z toho, že nevíte, kde přesně vaše miminko přivedete na svět, vyberte si předem porodnici. Rozhodně se však nedoporučuje pročítat si internetové diskuze a hodnocení, kde bývají ve valné většině jen negativní recenze (pozitivní zkušenost většina žen nemá potřebu sdílet)! Spíše se poptejte ve svém nejbližším okolí a u vašeho gynekologa. Při výběru také zohledněte vzdálenost porodnice od vašeho bydliště, její vybavenost nebo třeba přítomnost neonatologického centra.
Jakmile si budete svým výběrem jistá, najděte si přímo na stránkách porodnice předporodní kurzy, nebo alespoň možnost prohlídky budovy. To vám umožní lépe se seznámit se samotným místem, s jeho fungováním a s principy, které tam prosazují. Až nastane váš čas, budete klidnější, protože se už na místě budete orientovat a nic vás nevyvede z míry.
Porodní plán
Spolu s potřebnou dokumentací pro porodnici si připravte i svůj vlastní porodní plán. Napište do něj všechna svá přání, které v souvislosti s porodem a následným pobytem na oddělení šestinedělí preferujete. Uvidíte, že vám to pomůže utřídit myšlenky a porodník, který vás posléze dostane v porodnici na starosti, se tak dokáže rychle a snadno seznámit s vaším přístupem k porodu.
Plán si vyhotovte alespoň ve dvou kopiích, abyste jej mohli předat i sestřičkám na ostatních odděleních, kam se později dostanete. Vždy ale myslete na to, že plán je jen orientační. Jste to sice vy, kdo rodí, zároveň ale nejspíš nedokážete úplně objektivně zhodnotit svůj zdravotní stav. Pokud se tedy lékař rozhodne pro nějaký zákrok, který jste si nepřála, nechte si v klidu vysvětlit, proč to považuje za nutné (pokud je na to čas), diskutujte a ptejte se na možnosti, ale nehádejte se. Jde tu o zdraví vás i vašeho miminka.
Jídlo a pití

Na porod se můžete připravit nejen psychicky, ale pochopitelně i fyzicky. Zhruba od 37. týdne těhotenství je miminko považováno za vyvinuté a zralé k narození. Od tohoto data tedy můžete začít pít čaj z maliníku a dopřávat si lněná semínka. Obě zmíněné potraviny podporují činnost střevní peristaltiky, takže díky nim dochází především k uvolnění tlustého střeva. Sekundárně se díky pohybu střev aktivuje i svalstvo dělohy, které k nim přiléhá.
Závěr těhotenství bývá obecně poněkud problematický, co se vylučování týče. Některé maminky trápí zácpa a objevují se u nich i hemeroidy. Je proto dobré navýšit příjem tekutin alespoň o 1litr, tedy na 2,5 až 3 litry denně. Do svého jídelníčku můžete zařadit i potraviny bohaté na vlákninu.
Masáž hráze
Hráz je oblast mezi vstupem do vagíny a vaším konečníkem. Během porodu se velmi nepřirozeně napne, když tudy prochází hlavička miminka. Bohužel může dojít ke spontánnímu natržení, případně k nastřižení hráze na popud porodníka, protože oblast není dostatečně pružná a miminko tak nemůže projít. I z tohoto důvodu je na místě začít hráz od 35. týdne těhotenství masírovat. Přesný postup najdete v instruktážních videích nebo na obrázcích.
Hráz můžete stimulovat i při nácviku tlačení za pomoci speciálního balónku Aniball. O tom jsme vám psali v samostatném článku, který se jmenuje Aniball: Skvělá pomůcka nebo zbytečný strašák?
Meditace, afirmace a správné dýchání

Nemusíte být ezotericky založená, abyste dokázala tento bod ocenit. Příprava na porod totiž probíhá z velké části hlavně ve vaší hlavě! V týdnech před termínem vašeho porodu se proto snažte najít si klidnou chvilku jen pro sebe, během které se uvolníte v pohodlné poloze, budete zhluboka dýchat a necháte volně proudit vaše myšlenky. Možná k vám budou přicházet i zcela nečekané strachy, nebojte se je proto řešit – ptejte se svého gynekologa nebo porodníka, hledejte oporu ve svém partnerovi a v blízké rodině.
Důležitou součástí meditace jsou i afirmace. Jsou to příjemné myšlenky, které vám pomohou vizualizovat si váš vysněný porod. Můžete si je připravit na papír, nebo do telefonu a opakovat si je, abyste sama sebe uklidnila. Při samotném porodu se vám pak tyto milé věty mohou zcela automaticky vybavit, což vám pak pomůže lépe zvládnout situaci.
Mezi oblíbené afirmace, které můžete také vyzkoušet, patří např.:
- Miminko se narodí v nejlepší možný čas.
- Věřím svému tělu, že mě při porodu povede.
- Každá kontrakce je vlna, která posouvá miminko blíž ke mě.