Která porodnice je ta pravá?

Narození miminka je výjimečný okamžik, na který chtějí rodiče vzpomínat s lákou. Je proto na místě zvolit si pro porod takovou porodnici, ve které bude vládnout přátelská atmosféra a personál bude nakloněný k jejich přáním. Zároveň ale nelze zapomínat ani na to, že jde v první řadě o lékařské zařízení, jehož vybavenost a odbornost by měla být pro nastávající rodiče opravdovým uklidněním. Lze ale vůbec najít takové místo, které bude splňovat obojí?

Která porodnice je ta pravá?

Udělejte si rešerši

Možná vám to připadá brzy, ale už v počátcích vašeho těhotenství je dobré udělat si obrázek o tom, jaké jsou v okolí vašeho bydliště vlastně možnosti. Jak daleko je nejbližší porodnice, jaké nabízí předporodní kurzy, zda umožňuje tatínkům být u porodu nebo zda je otevřená různým porodním přáním… To vše byste si měla zjistit a dobře si promyslet, co od porodu vlastně očekáváte.

Hodně také záleží na tom, jaké je vlastně vaše těhotenství. Pokud máte nějaké komplikace, může pro vás být důležitější vybavenost porodnice, blízkost oddělení neonatologie nebo třeba počet odborníků, kteří jsou v dané nemocnici k dispozici. To většinou splňují větší fakultní nemocnice. Jiné maminky mohou hledat spíš přátelské a příjemné prostředí menší porodnice, kde bude personál víc nakloněný jejich individuálním přáním a potřebám.

V mnoha případech už se tyto požadavky setkávají a porodnice se snaží, aby bylo o nastávající maminku postaráno jak po stránce zdravotní, tak i po stránce psychické. Porodní asistentky ochotně plní přání rodiček, zároveň ale v případě potřeby mohou kdykoliv zavolat na pomoc lékaře.

Která porodnice je ta pravá?

Ujasněte si své priority

Co je pro vás priorita a z čeho jste naopak ochotná ustoupit? Tuto otázku je na místě si položit ve chvíli, kdy už o porodu něco víte. Může to být např. poté, co absolvujete předporodní kurz nebo poté, co si problematiku alespoň zhruba nastudujete na internetu. O co se zajímat?

 • Jak daleko je porodnice od vašeho domova?
 • Může být u porodu partner? Jsou za to případně vyžadovány nějaké poplatky?
 • Akceptují v porodnici porodní plán/přání? Lze si vybrat polohu, ve které budete rodit?
 • Jak se v porodnici staví k filozofii přirozeného porodu? Jaké je procento provedených císařských řezů? (zde je dobré odlišovat zákroky plánované a akutní)
 • Jaké v porodnici nabízí možnosti tlumení bolesti? A jak se staví k případným komplikacím?
 • Jsou zde porodní boxy, nebo porodní sály? Jaké je vybavení porodních sálů a nemocnice obecně?
 • Nabízí porodnice i nějaké relaxační pomůcky, jako je aromaterapie, vana, napářka či masážní válečky a overbally?
 • Je v nemocnici oddělení neonatologie?
 • Jsou pokoje zařízené moderně? Lze požádat o nadstandartní pokoj? A může na něm být po celou dobu přítomný i partner?
 • Je porodnice připravená na podporu kojení? Má vlastní laktační poradkyni?
 • Umožňuje porodnice ambulantní porod? Po jaké době bývá novopečená maminka standardně propuštěná domů?
 • Jaké jsou na oddělení šestinedělí návštěvní hodiny?

Úplně nejlepší je samozřejmě vydat se na předporodní kurz či prohlídku přímo do porodnice, která vám padla do oka. Můžete si vše prohlédnout na vlastní oči, zeptat se přímo na místě a rozhodnout se tak na základě relevantních informací, o kterých víte, že se opravdu zakládají na pravdě.

Která porodnice je ta pravá?

Ptejte se na zkušenosti ostatních

Téměř samozřejmé je i ptát se ostatních maminek na to, jakou mají s danou porodnicí zkušenosti. Vyvarujte se však toho dělat závěry na základě vyprávění od jediného člověka. Mějte vždy na paměti, že pokud je porod komplikovaný, může na něj maminka vzpomínat špatně i přesto, že ze strany porodnice nemuselo dojít k pochybení.

Velmi opatrně také přistupujte k recenzím na internetu. Zde bohužel platí, že ženy, které jsou s porodnicí spokojené, většinou nemají důvod psát na internet recenzi. To je spíš případ těch žen, které za sebou mají nepříjemnou zkušenost. A myslete i na to, že to, co bylo standardem před několika lety, už nyní může být úplně jinak! Ostatně to vám nejspíš mohou potvrdit i maminky, které rodily vícekrát v průběhu několika let. Většina porodnic se snaží posouvat kupředu a nabízet nastávajícím rodičům stále lepší a lepší péči.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *