Co se dozvíte
O tom, jak bude probíhat váš porod, si můžete nechat leda tak zdát. Nikdo zkrátka nemáme věšteckou kouli, abychom se mohli podívat do budoucnosti. To ovšem neznamená, že byste si neměla udělat alespoň rámcový plán, ze kterého pak budete moc v náročné situaci vycházet vy, ale především vaše porodní asistentka a lékař. Jak na to?
Co je to porodní plán?
V nedávném článku nazvaném Připravte se na porod nejlépe, jak to jde, jsme se už tématu porodního plánu lehce dotkli. Jedná se o dokument, ve kterém vyjádříte své přání a tužby spojené s narozením vašeho dítěte. Často i s vaším následným pobytem na oddělení šestinedělí.
Zpravidla se jedná o přání, která se týkají medikace, vašeho doprovodu, přestřižení pupeční šnůry nebo snahy získat po porodu soukromý pokoj. Celý tento dokument, který předáte na oddělení poté, co vás přijmou do porodnice, usnadní zdravotnímu personálu seznámit se s vámi a s vašimi preferencemi. Je to výhodné zejména v případě, kdy nemáte vlastní porodní asistentku nebo dulu. Jste tak totiž odkázána na kooperaci se zdravotníky, se kterými se navzájem neznáte.
Co by měl porodní plán obsahovat?
- Všeobecný úvod – zde byste měla v krátkosti sepsat, jak si porod představujte, kdo by vás měl doprovázet a čeho byste se naopak ráda vyvarovala. S tím souvisí i zdravotní problémy či určité obavy, které můžete mít – nebojte se je do porodního plánu také zahrnout. Je dobré, když o nich bude porodní asistentka předem vědět. Pokud jste cvičila s balónkem Aniball, napište to v úvodu také. Můžete připojit i údaj o tom, kolik centimetrů jste natrénovala. Zdravotníkům to může v pozdějších fázích porodu pomoci zvážit, zda je nebo není nutný nástřih.
- První doba porodní – je období, kdy se otevírají porodní cesty. Často jde o dlouhý časový úsek, který provází bolestivé kontrakce. Kromě toho, zda u sebe chcete mít partnera, uveďte do plánu i další praktické záležitosti, např.: jestli si přejete klystýr, jestli vám vadí umělé prasknutí plodové vody, zda vám mají zdravotníci nabízet utišující léky, jak často vás mají kontrolovat, že si přejete volnost pohybu, intimní prostředí, nebo třeba i to, že si chcete pustit si vlastní hudbu.
- Druhá doba porodní – je to, co si představujeme pod pojmem porod. Žena už je otevřená a snaží se vytlačit miminko na svět. Do porodního plánu je vhodné opět uvést, zda vám mají zdravotníci nabízet nějakou formu medikace, dále se pak můžete věnovat samotnému tlačení a výběru vhodné pozice. Můžete mít předem jasno, nebo klidně napsat i to, že chcete, aby vám porodní asistentka pomohla zvolit to, co pro vás bude v danou chvíli nejlepší. Nezapomeňte uvést ani zásahy, které si nepřejete. Sem zpravidla patří preventivní nástřih hráze a nalehání na břicho.
- Třetí doba porodní – je vlastně seznámením s vaším minkem. Jak si to představujete? Chcete, aby vám dítě hned položili na prsa, nebo vám nevadí, když ho napřed ošetří lékař. První kontakt, neboli bonding, je velmi důležitý, určitě proto dejte vědět, že si přejete položit miminko na sebe, nebo v případě, že byste toho v daný moment nebyl schopná, tak na partnera. Uveďte i to, zda chcete mít miminko u sebe tzv. kůže na kůži, nebo ho mají zdravotníci zabalit do deky. Závěrem můžete doplnit, že chcete hned na porodním sále nabídnout miminku bradavku. V průběhu třetí doby porodní také dochází k porodu placenty. Většina maminek si přeje, aby pupečník nejprve přirozeně dotepal a až poté ho přestřihnul doprovod, případně ona sama. Dejte personálu na vědomí i to, že si přejete vyčkat, dokud placentu sama přirozeně neporodíte.
- Pobyt na šestinedělí – je také velmi důležitou součástí zrození vašeho miminka. Zde je prostor vyjádřit své přání ohledně dalšího zacházení s miminkem. Kromě toho, že ho chcete mít po celou dobu u sebe, je také dobré zmínit, pokud si nepřejete, aby ho personál koupal a oblékal do erárního oblečení. Také je možné rovnou v porodním plánu požádat o to, aby vám byl přidělen nadstandartní pokoj a aby vás na oddělení šestinedělí navštívila laktační poradkyně (klidně i vaše vlastní).
Na co si dát pozor?
Jak už ze samotného názvu dokumentu vyplívá, jedná se pouze o plán. Během porodu mohou nastat komplikace, jejichž řešení bude v rozporu s tím, co jste si přála. Je dobré s tím počítat. Hned v úvodu dokumentu, klidně i tučně zvýrazněné, lze uvést, že poslední slovo má vždy lékař a vy jste s tím plně srozuměna.
Co je ještě dobré vědět?
Porodní plán nezapomeňte podepsat a předat personálu. V tašce vám bude k ničemu. Zároveň je také dobré vyhotovit si ho v několika kopiích. To proto, aby se dostal k personálu na všech odděleních, kde budete s miminkem hospitalizováni.