Co se dozvíte
Pomalu se blíží termín Vašeho porodu a Vy začínáte přemýšlet nad tím, co si připravit s sebou do porodnice. Všeobecně se doporučuje mít věci připravené od 36. týdne, ale pokud občas cítíte poslíčky, je lepší si sbalit zavazadlo s nezbytnostmi už dříve. Až přijdou pravé kontrakce, budete klidné, že jste připravené na svůj velký okamžik.
K porodu
- Hroznový cukr v tabletkách – při náročném porodu dodá tolik potřebnou energii.
- Láhev obyčejné vody nebo zeleného čaje – nic perlivého, vodu upíjejte po douškách. Při zrychleném dýchání při kontrakcích budete mít často sucho v ústech, spousty vody vydýcháte i vypotíte.
- Pantofle, župan
- Toaletní papír – do některých porodnic si musíte přinést vlastní. Navíc jemnost 3vrstvého toaletního papíru se Vám po zašití bude hodit.
- Rodný list matky a otce – pokud jste manžel.
- Občanské průkazy
- Čestné prohlášení matky o otcovství dítěte – podáváte jen v případě, že nejste s partnerem sezdáni.
- Prohlášení o jménu dítěte – formulář dostanete většinou předem při zápisu v porodnici.
Doporučené věci po porodu
- Jednorázové kalhotky – dají se koupit v drogeriích v balíčku po 5 kusech, kupte si o 1-2 větší číslo, než jste měla před porodem. Bude Vám stačit 5-10 ks, u každé ženy je to individuální. Jsou nejlepší na první 3 dny, kdy se nejvíce zatahuje děloha, vylučuje se množství výstelky dělohy a hojí se místo po odloučené placentě. Na další dny Vám postačí pohodlné bavlněné kalhotky.
- Vložky extra silné s pěti kapičkami – většinou Vám je v porodnici poskytnou, je dobré se informovat dopředu, budete je potřebovat na prvních 10 dní, po zbytek šestinedělí Vám stačí obyčejné vložky.
- Bepanthen – vynikající krém krém proti opruzeninám a rozpraskaným bradavkám doporučený mnoha maminkami i zdravotními sestřičkami. 100 ml stojí v lékárně zhruba 360,- Kč, ale při každodenním používání Vám vydrží minimálně 4 měsíce. Používejte ho na potírání bradavek po kojení (minimálně než přijdete na správnou techniku kojení a bradavky se Vám otupí). Je také ideální proti opruzeninám miminka. Další výhoda je, že ho nemusíte z bradavek před kojením smývat.
- Krém proti opruzeninám pro miminko – pokud chcete jít přírodní cestou vyzkoušejte Bio měsíčkové Dětské máslo od Saloosu. Klasické masti zastupuje Bepanthen a Sudokrem. Vyzkoušejte, který krém bude na citlivou kůži Vašeho miminka nejlepší. Je potřeba si ale uvědomit, že pokud je kůže zdravá a v pořádku, tak žádné mazání nepotřebuje. Řiďte se heslem, méně je někdy více.
- Krém na pleť a na nohy – po porodu je tělo vysílené a velmi dehydratované, kůže bývá velmi vysušená. Doporučujeme především pro maminky, které už před otěhotněním mívaly sušší pleť.
- Krém proti striím na břicho – po porodu se začne děloha zatahovat a odhalovat Vaše povislé bříško. Kůže se roztahovala 9 měsíců a pár měsíců jí bude trvat, než se opět zatáhne. Zpočátku je dobré břišní partie mazat každé ráno a večer.
- Nůžky na nehty pro sebe a pro miminko – některá miminka se rodí již s dlouhými nehtíky. Nůžky na nehty pro dítě si kupte určitě dopředu (jak bez problémů stříhat nehty miminku). První měsíce se budou miminku nehty samy odlupovat, ale i tak radši buďte připravená.
- Kosmetika, hygienické potřeby
- Rozepínací noční košili nebo krátké šaty na ramínka – pokud nemáte, v porodnici Vám většinou zapůjčí rozepínací noční košili. Ta je na kojení ideální. Je určitě vhodné koupit si kojící noční košili koupit i domů.
- Knížku na čtení nebo křížovky – najdou se i chvíle klidu a například u kojení si můžete v klidu číst knihu, kterou jste dlouho odkládala. Nemusíte vařit ani uklízet, tak toho využijte. Mnoho maminek přečetlo v porodnici i 2 knížky.
- Nafukovací kruh – je po klasickém porodu pomocník k nezaplacení. Porodní rány jsou velmi citlivé a Vy pár dní nebudete moct pohodlně sedět. Prodávají se i speciální polštáře s dírou uprostřed, ale klasický kruh za pár korun většině maminek postačí.
- Odsávačka – druhý den po porodu se Vám prsa velmi nalijí a zvětší svoji velikost, a to až o 2 čísla, nelekněte se. Miminko se sice narodilo se sacím pudem, ale někdy pro něj bývá těžké sát z nalitého prsa a i pro Vás nebude zrovna lehké si dítě správně přiložit. Na prsou se Vám můžou vytvořit z neodsátého mléka zatvrdliny a dokonce zánět. Pro tyto případy je dobré mít odsávačku. V mnoha porodnicích Vám jí bez problémů zapůjčí, ale doporučujeme si pořídit vlastní kvalitní odsávačku (nejoceňovanější je od firmy Avent nebo Medela), ať elektrickou nebo manuální na vytvoření zásob mateřského mléka během šestinedělí (skladování MM).
- Kojící podprsenky – pozor na velikost, po porodu se Vám 3. – 5. den prsa nalijí mlékem a zvětší svoji velikost. Budou nateklé a citlivé na dotek. Při výběru podprsenky předem zvolte větší číslo.
- Vložky do podprsenky – jsou skvělý pomocník při kojení, kdy Vám z nekojeného prsa může odkapávat mléko. Pokud by Vám odtékalo hodně mléka, použijte sběrače mléka. Takto získané mléko lze uchovat.
- Oblečení pro miminko – někde Vám dají vlastní, je dobré se informovat nebo navštívit porodnici předem. Pro začátek si pořiďte pár po straně rozepínacích body nebo dupaček. Zpočátku si nebudete moc jistá v převlékání novorozeného miminka, obzvlášť převlékání přes hlavičku bude nepříjemné. Takto si oblečení v klidu rozepnete a miminko do něj vložíte.
- Obyčejné látkové plenky – nejen na ublinkávání miminka (zvracení, reflux), v některých porodnicích Vám je půjčí.
- Jednorázové plenky – počítejte ze začátku 10 na den, kupte si číslo 1 pro novorozence.
- Vlhčené ubrousky – na otírání zadečku miminka
Na odchod z porodnice
- Oblečení pro miminko – miminko nemá po narození dostatečně vyvinutý termoregulační systém. Je tedy na nás, abychom vhodně zvolili vrstvy oblečení. Správnou teplotu zjistíme ze zátylku, pokud je teplý, máte jistotu, že jste miminko dobře oblékli. Pokud je zpocený a horký, je potřeba jednu vrstvu ubrat.
- Oblečení, které jste měla zhruba v 6. měsíci – ano, chvíli to potrvá, než budete vypadat jako před porodem. Nelekejte se, hlavu vzhůru, touto fází si prošly všechny ženy po porodu. A ten malý zázrak v peřince za ten dočasný nekomfort přece stojí.
- Autosedačka – (připomenout tatínkovi), ne každá autosedačka je kvalitní, podívejte se na internetu po bezpečnostních testech nebo se poraďte s odborníkem v ověřených internetových diskuzích např. na emiminu.cz. Pokud je slunný den, vyplatí se pořídit do oken u auta clonky, aby miminku nesvítilo slunce do očí.
- Přikrývku nebo vak do autosedačky – podle ročního období a venkovní teploty.
- Líh na otírání pupíčku miminka (v lékárně, někdy ho Vám dají v porodnici) a čtverečky vaty.
- Peníze na poplatky – některé porodnice umožňují poslat peníze na bankovní účet.
Klidně si s sebou do porodnice vezměte více věcí, ať máte své pohodlí. Každý den budete mít určitě návštěvy, které Vám cokoliv odnesou nebo přinesou.
Máte vše zabaleno? Teď už jen čekat. Hodně štěstí a síly, držíme palce!