Co se dozvíte
Maminky se často pomyslně dělí na ty, které kojí a ty, které dávají dítěti umělou výživu. Existuje však i jakási střední cesta, o které se ke škodě všech příliš nemluví. Není totiž žádný důvod, proč by nešlo kombinovat mateřské a umělé mléko. Pojďme si o tom říct víc.
Ještě než se do toho pustíme, pojďme si však ujasnit jednu velmi důležitou věc. Ať už je důvod k omezení kojení jakýkoliv, je vždy relevantní! Nikdo nemá právo maminku soudit jen kvůli tomu, jakým způsobem krmí své dítě!
Dokrmování není prohra
Kojení je sice prospěšné a přirozené, pro řadu maminek ale nemusí být dlouhodobě udržitelné. Důvodů přitom může být víc. Pro některé ženy je tento proces bolestivý, jiné se vrací do práce nebo je trápí nemoc či velká únava. V některých případech rodiče chtějí sdílet radosti i péči o miminko rovnocenně a stává se také, že kojené miminko dostatečně nepřibírá na váze a strádá. A tehdy přichází na řadu dokrmování.
Pokud má maminka dostatek vlastního mléka, může jej zkoušet odsávat. To lze buď ručně, pomocí jemné masáže prsu, nebo odsávačkou mléka. Obyčejná manuální se dá sehnat doslova za pár stovek, existují ale i sofistikovanější stroje, které jsou sice dražší, ale odvedou za maminku prakticky všechnu práci. Ani tato možnost však není pro každého. Některým maminkám odsávat nejde, jiné do odsávání zase nemohou investovat čas a energii.
Kombinace umělého a mateřského mléka
Lze tedy kombinovat kojení s umělou výživou? Ano, lze. Dokonce můžete smíchat i mateřské a umělé mléko v jedné lahvičce (jen musíte dbát na to, aby měly obě tekutiny stejnou teplotu). Dokrmování umělým mlékem může vnést do domácnosti tolik potřebný klid, začátky však bohužel nemusí být jednoduché.
Asi není žádným překvapením, že kojené děti často neumí pít z lahvičky. Rodiče by se tak měli raději připravit na to, že zvykání může být náročné. Lahvičku zkoušejte vždy v klidu domova, dbejte na správnou teplotu umělého mléka (37 °C) a obrňte se trpělivostí. Někdy pomáhá dát miminku prvních pár loků ze lžičky a poté mu „nastrčit“ savičku do pusy. A mluví se i o tom, že dítě lahev lépe přijme od někoho, kdo ho nikdy nekojil – tedy zejména od tatínka nebo např. od babičky.
Důležitá je i volba správné lahvičky. Téměř každý výrobce se ohání tím, že jeho savičky podporují kojení, většinou se však omezí jen na to, že tvarem připomínají bradavku. Dítě by mělo při pití z lahve vynaložit nějaké úsilí, podobně jako při kojení. Z prsu mu také neteče mléko rovnou do pusy, musí se snažit. Ideální volbou tak může být např. savička od značky Medela, u které musí dítě mléko vysát skrz malý otvor s membránou.
Neméně podstatná je i volba správného umělého mléka. Faktorů je mnoho a záleží na preferencích každého rodiče, lze se samozřejmě poradit i s praktickým lékařem. Obecně se však udává, že chuťově se mateřskému mléku nejvíce podobají mléka značek Sunar a Kendamil.
Kojení na imunitu, ne na kalorie
Pokud rodiče začnou dítě dokrmovat umělou výživou, je pravděpodobné, že jeho zájem o pití z prsu trochu klesne. Není však nutné kvůli tomu klesat na duchu. Lékaři se shodují, že i občasné kojení je pro dítě prospěšné. Už se sice nekojí kvůli výživě, stále však získává protilátky na různé choroby a utužuje si vztah s maminkou.