Tip pro mámy: Běhání s kočárkem

Je pro vás běhání vášeň, která se však s příchodem miminka z vašeho života pomalu vytratila? Nezoufejte, běhat totiž můžete i s vaší ratolestí. Bohužel to není tak jednoduché, jako když chcete vyběhnout sama, proto se dnes raději podíváme, jaké jsou zásady správného běhání s kočárkem. Určitě nechcete ublížit sama sobě ani miminku.

Tip pro mámy: Běhání s kočárkem

Správný čas

Hned z počátku je nutné si ujasnit, kdy je vhodné poprvé vyrazit. Existují sice kočárky na běhání, ve kterých můžete vozit i úplně malá miminka, z hlediska vývoje dítěte se však doporučuje počkat. Ideální věk miminka je podle lékařů a fyzioterapeutů až kolem 6. měsíců věku, kdy už má miminko trochu zpevněné tělíčko a dokáže tak lépe zvládat případné otřesy.

Samostatnou kapitolu představuje i váš stav. Určitě vám nemusíme říkat, že s jakoukoliv fyzickou aktivitou by se nemělo začínat před ukončením šestinedělí, i poté ale může být pro vaše tělo ještě brzy. Dopřejte si dostatek času, ostatně staráte se o malé dítě, které vyžaduje hodně pozornosti (často i v noci). Na místě je určitě i konzultace s fyzioterapeutem, který zkontroluje, že po náročném období těhotenství je u vás vše v pořádku.

Nová technika běhu

Běhání s kočárkem je náročnější, než samostatný běh. Ostatně tlačíte před sebou kočárek s dítětem. Pokud máte možnost, začněte raději napřed sama, v klidu a bez tlaku na výkon. Velká fyzická námaha by se mohla negativně podepsat i na vaší laktaci! Teprve poté vyrazte s kočárkem – na kratší a ideálně rovinatou trasu, na které si zkusíte, jak vám to spolu jde.

Na první dobrou si určitě uvědomíte, že s kočárkem před vámi se mění vaše běžecká technika. Ruce jsou důležitou součástí celého procesu, vy však náhle máte k dispozici jen jednu, nebo dokonce žádnou. Je totiž jen na vás, zda vám bude vyhovovat mít na madle jednu ruku, nebo obě. V případě, že používáte jen jednu ruku, určitě ji střídejte, aby nedošlo k jednostrannému přetížení. O madlo se neopírejte, v tom případě byste se totiž začala hrbit!

Tip pro mámy: Běhání s kočárkem

Pohodlí a bezpečí

Na běh, respektive na sport obecně, existují speciální kočárky. Mají odlehčenou konstrukci a velká kola se vzorkem. Zároveň se mohou pochlubit lepší stabilitou a mnoha bezpečnostními prvky. Jsou ale také dražší, než klasické kočárky. V tomto případě se opravdu vyplatí vyzkoušet si napřed kočárek na prodejně a poté se poohlédnout po bazarech.

Bezpečnostní prvky jsou důležitou součástí celého dobrodružství. Kočárek by měl mít brzdu na řídítkách, abyste v případě nebezpečí mohla rychle zareagovat. Zároveň si s ní můžete regulovat rychlost jízdy v terénu či při běhu z kopce. Samozřejmostí jsou bezpečností kšíry pro miminko – a to jak pro ležícího prcka, tak i pro sedící batole. Pokud by došlo k nehodě, dítě by se mohlo z kočárku vyklopit a nehezky si ublížit. V případě, že bude připoutané, zůstane „jen“ vyset ve kšírech a maximálně se lekne. V souvislosti s tím je nutné zmínit i to, že pokud běháte s kočárkem, měla byste raději nechat sluchátka doma.

Na závěr už dodáme jen to, že kromě miminka byste měla být v pohodlí a v bezpečí i vy. Máte vhodné boty na běhání? Zrovna teď totiž určitě není vhodná chvíle na to, abyste si způsobila nějaké nepříjemné zranění.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *