Přitáhněte pozornost miminek kontrastními hračkami

Školáci, předškoláci, batolata, ale také novorozenci ke svému správnému vývoji a životu potřebují hračky. Tyto nemají za úkol děti pouze zabavit, nýbrž i vzdělávat. Mezi velké favority z hraček pro miminka se nyní řadí tzv. kontrastní hračky. O jaké hračky se jedná a z jakých důvodů se pro miminka jeví jako ty nejvhodnější?

Kontrastní hračky jako správná volba

Kontrastní hračky nejen, že vypadají dobře, ale především miminku pomáhají rozvíjet především zrakové funkce. Tyto jsou po narození ze všech smyslů dítěte nejméně vyvinuté. Každý z novorozenců vidí zhruba desetinu toho, co vidíme my – dospělí.

Černá a bílá

2. týden života miminek se stává zlomovým. Miminko začíná vnímat zejména černé a bílé barvy. Právě proto je vhodné dítěti ukazovat černobílé hračky. Pohybujte s nimi nahoru, dolů, doleva a doprava. Uvidíte, jak na ně bude miminko krásně reagovat.

Závěsné hračky a spirály

Mezi první z hraček, které dítě zaujmou, se řadí kontrastní závěsné hračky či spirály. Umístěte je dítěti na autosedačku, postýlku, do kočárku či na jiná vhodná místa. Dítě by při pozorování těchto podnětů nemělo mít hlavičku otočenou po dlouhou dobu pouze na jednu stranu. Proto je vhodnější hraček do postýlky umístit více, a sice třeba na každou stranu.

Plyšové hračky

Jakmile dítě začne více zajímat i okolní svět, můžete mu nabídnout kontrastní plyšové hračky. Tyto dítě nejen zaujmou, nýbrž si na nich může trénovat i uchopovací reflex, což je také důležité pro jeho správný vývoj. Některé z hraček také při dotyku šustí či chrastí.

Kontrastní knížky a kartičky

Zhruba kolem 1. roku života dítě již vidí jako dospělý člověk. Neusněte však na vavřínech a dávejte dítěti stále nové kontrastní hračky, které mu pomohou rozvíjet i mozkové buňky. Vhodné jsou například kontrastní knížky či kartičky, podle kterých časem dítě naučíte i napodobovat zvuky zvířat a pojmenovat je. 
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *