Diastáza po porodu je častější, než si myslíte!

Těhotenství je v mnoha ohledech náročné období, během kterého ženské tělo prochází těžkými zkouškami. Jejich důsledky pak bohužel často přetrvávají i poté, co je už dítě dávno na světě. Jedním z nejčastějších problémů tohoto rázu je břišní diastáza, jinak také známá jako rozestup přímých břišních svalů.

Častější, než si myslíte

Přestože břišní diastáza se netýká výhradně těhotných žen, patří bezesporu mezi nejohroženější skupinu pacientů. Statistiky v tomto ohledu hovoří jasně – rozestup svalů trápí v těhotenství až 33% žen, na konci šestinedělí dokonce až 60% z nich. Rok po porodu je to opět přibližně 33%, z čehož je jasně znát, že tento problém se týká mnohem více maminek, než by se na první pohled mohlo zdát. Jak ale tento problém vlastně vzniká?

Spolu s tím, jak miminko v těle matky roste, dochází k rozvolnění její vazivové lišty mezi pravou a levou stranou přímého břišního svalu. Laicky řečeno jde o to, že spolu s tím, jak se kvůli miminku zvětšuje břicho, jsou od sebe svaly tlakem odtahovány. Po porodu je pak mezi těmito svaly na břiše znát viditelný propad (méně často jde naopak o vytvoření stříšky). Břicho ženy navíc působí vypoukle, což je nejen funkční, ale i kosmetický problém.

Diastáza po porodu je častější, než si myslíte!
Fotka od วัฒนา ลอยมา z Pixabay

Mám diastázu?

Tuto otázku by si měla několik týdnů po porodu položit každá žena. V ideálním případě by s ní měla zamířit na preventivní prohlídku za fyzioterapeutem, který je dostatečně zkušený, aby diastázu nejen odhalil, ale pomohl ji ženě pomocí správných cviků i odstranit.

To, zda máte diastázu, však můžete zjistit i sama doma. Stačí si lehnout na záda, pokrčit kolena a položit si ruku nad pupík. Uvolněte se a zkuste, zda se vám prsty ponoří dovnitř mezi svaly. Nejste si jistá? Pak si v oblasti nad pupíkem prohmatejte břicho. Pokud je mezera mezi pravými a levými břišními svaly větší, než 2,5 cm, pravděpodobně máte s diastázou problém.

Fotka od Irina L z Pixabay

Problém, který vyřeší správné cvičení

Možná máte pocit, že jde o malicherný problém, který není nutné řešit. Diastáza však narušuje funkci stabilizačního systému páteře, což vede k oslabení některých svalů na úkor přetížení jiných. Výsledkem mohou být bolesti zad, bederní páteře a kyčelních kloubů. Pokud tyto problémy žena ignoruje, mohou se prohloubit a kvůli řetězení se začnou objevovat další a další bolesti. Je tedy opravdu na místě diastázu řešit.

Diastáza se dá ve většině případů odstranit správnými cviky. Je však důležité vytrvat a věnovat se jim poctivě, protože tento problém bohužel nezmizí po několika dnech. Ostatně jeden jednoduchý cvik můžete provádět kdykoliv a kdekoliv. Jde o dýchání bránicí (tzv. dechová gymnastika) – stačí se hluboce nadechnout nosem, nechat vydout bříško a poté lehce vydechnout. Břicho pracuje a jeho svaly se aktivují, díky čemuž dochází k postupné eliminaci diastázy.

Tipů na další cvičení je na internetu mnoho, můžete tak vybírat z celé řady různých instruktážních videí. Vyvarujte se ale klasickému cvičení, na které jste možná byla zvyklá před otěhotněním. Důvod je nasnadě – řada cviků je totiž v případě, že vás diastáza trápí, vysloveně nevhodná. Patří mezi ně např. sedy ledy, sklapovačky či podsazování pánve, díky kterým může dokonce dojít i ke zhoršení celého problému.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *