Porod krok za krokem

Vaše těhotenství už se pomalu blíží ke konci a vy se začínáte ptát, jak vlastně vypadá ten obávaný porod? Určitě můžete rovnou zapomenout na všechny ty rychlé a dramatické případy narození miminka, které znáte z filmového plátna. Takhle to zkrátka a dobře nechodí. Porod je ve většině případů mnohem delší, protože žena musí projít třemi základními fázemi. Ty bývají označovány jako porodní doby a vzájemně se od sebe liší. Pojďme si je nyní trochu přiblížit.

Porod krok za krokem
Fotka od cynthia_groth z Pixabay

První doba porodní

Jedná se o tu nejdelší fázi porodu, která začíná odtečením plodové vody nebo kontrakcemi. Je velmi individuální, jak dlouho ji žena prožívá, obecně ale platí, že prvorodičky si ji „užívají“ o něco déle než zkušenější maminky, které už v minulosti rodily.

V této fázi dochází ke zkracování porodního hrdla a k otevírání porodních cest. Zkrátka a dobře jde o velmi důležitou dobu, během které se vaše tělo připravuje na hladký průchod miminka. Zpočátku můžete klidně zůstat v pohodlí domova, jak ale kontrakce postupně sílí a přichází v kratších časových intervalech, je čas vyrazit do porodnice.

V průběhu první doby porodní se provádí i další příprava k porodu, jako je klystýr či podání epidurální anestesie. Záleží na každé mamince, jak se v daný moment cítí! Žádná žena by si neměla vyčítat, že sáhne po lécích proti bolesti, ať už to původně měla v plánu, nebo ne. Na porod vás zkrátka nikdo nemůže předem připravit.

Druhá doba porodní

Ve chvíli, kdy se doba mezi kontrakcemi zkrátí a porodní cesty jsou otevřené, přichází čas na tlačení. To je označováno jako druhá doba porodní, někdy také jako fáze vypuzovací. Uklidněním vám může být, že oproti první době porodní je kratší a na jejím konci už budete svírat miminko v náručí.

Porod krok za krokem
Fotka od Parentingupstream z Pixabay

Kontrakce jsou v této chvíli už opravdu velmi intenzivní a vy, jako rodička, musíte zvolit správnou polohu, ve které se vám bude nejpříjemněji rodit. Porodníci většinou dávají přednost tomu, aby byla žena v klasické poloze na zádech, protože díky ní mají větší přehled a dokáží snáze ochránit hráz. Není ale podmínkou v ní opravdu rodit! Každá žena si může sama vybrat, případně poprosit o pomoc a radu porodní asistentku.

Třetí doba porodní

Miminko už máte na prsou, porod jako takový ale ještě není u konce. Součástí jeho poslední fáze je totiž ještě vypuzení placenty a plodových obalů. Může k tomu dojít samovolně, někdy ale musí žena ještě sama tlačit, k čemuž jí mohou dopomoci i ustupující kontrakce. Jde o velmi důležitou část porodu. Můžete si všimnout, že porodník vždy velmi pečlivě kontroluje, zda je placenta opravdu v celku. V ženě totiž nesmí zůstat ani kousek tohoto, nyní již zbytečného orgánu. Mohlo by ji to dokonce ohrozit na životě.

Poté je ženě dopřán chvilkový oddych, kdy se může seznámit s miminkem. Ještě předtím, než odchází ze sálu na oddělení šestinedělí, jí však lékař zkontroluje porodní cesty. Může to být velmi bolestivé, protože celá tato oblast je z pochopitelných důvodů podrážděná. Je to ale nutné, aby se odhalila případná zranění. Pokud nějaká taková jsou, dochází k jejich zašití většinou ihned na sále.

O tom, co vás následně čeká, si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků věnovanému oddělení šestinedělí.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *