Co se dozvíte
Těhotenství je náročné samo o sobě, ale co když se najednou dozvíte, že čekáte dvojčata? Hlavou se vám jistě honí spousta otázek a obav, které vám náhle nedají spát. Jak to teď bude? Pojďme se krok za krokem podívat na to, co vás nejspíš během vícečetného těhotenství čeká.
Častější kontroly a rizika
Těhotenství s dvojčaty bude nejspíš od začátku trochu jiné, než klasické těhotenství s jedním miminkem. Důvodem je hlavně to, že vícerčata mohou představovat zvýšené riziko zdravotních komplikací, takže nejspíš budete muset častěji navštěvovat gynekologa. Zatímco u běžného těhotenství probíhají takové návštěvy zhruba jednou za měsíc, u vícečetného těhotenství se intervaly zkracují na každé dva týdny.
Čekají vás zejména častější ultrazvuková vyšetření, která budou důsledně sledovat růst obou miminek, porovnávat jejich velikost a celkový vývoj. Nejde přitom jen o to, jak se daří každému dítku zvlášť, ale i jak si vede v porovnání se svým sourozencem.
Zápřah pro vaše tělo
Větší tlak můžete cítit i co se týče zatížení organismu. Konec konců, i běžné těhotenství s jedním miminkem je náročné, natož když ve vás rostou dvě. Může se objevit větší fyzická únava, tlak na pánevní dno a zadní část těla, špatný spánek a samozřejmě i větší těhotenské bříško. Zde je několik tipů, jak o takové bříško pečovat:
- Hydrace: Pokožka na břiše se bude napínat rychleji a více, což může způsobovat svědění a vznik strijí. Používejte hydratační krémy nebo oleje s vysokým obsahem vitamínu E nebo přírodních olejů, které pomohou udržet pokožku pružnou. Hydratační přípravky nanášejte pravidelně, ideálně po sprše, kdy je pokožka vlhká a lépe absorbuje.
- Podpůrné pásy: Těhotenské pásy mohou poskytnout extra oporu a ulevit od bolesti v bedrech či zádech. Vyberte si také pohodlné těhotenské oblečení, které nebude tlačit a poskytne bříšku dostatek prostoru.
- Správná poloha těla: Se zvětšujícím se bříškem se bude měnit vaše těžiště, snažte se proto dbát na správné držení těla. Pomoci vám může i šetrné cvičení, jako je chůze, plavání nebo těhotenské jóga. Poraďte se ale raději s lékařem, jestli je pro vás opravdu vhodné!
- Opatrnost: S velkým břichem je na místě i zvýšená opatrnost. Zejména při zvedání věcí si dávejte pozor a vždy postupujte přes pokrčená kolena. Snížíte tak tlak na bříško a bedra. Dávejte také pozor, abyste bříškem nevráželi do věcí – často se to stává v kuchyni, v koupelně nebo v autě.
Co je potřeba připravit?
Když čekáte dvojčata, neznamená to jen víc starostí s těhotenstvím, ale také s přípravami. Ačkoli se na první pohled může zdát, že všechno budete potřebovat dvakrát, neplatí to vždy. Například postýlku mohou dvojčata několik prvních měsíců sdílet (zde je ale nutné vzít v úvahu, jestli pak budou fungovat správně monitory dechu). Stejně tak nemusíte kupovat dvě vaničky nebo dva přebalovací pulty. Některé vybavení mohou děti dlouho sdílet.
Co je naopak nutné pořídit dvakrát, jsou věci jako plenky, sedačky do auta a již zmiňované monitory dechu, některé kousky oblečení a fusaky. Pro dvojčata existují speciální dvojité kočárky a velké kojící polštáře, které mohou být velkou pomocí nejen při kojení.
Je vůbec možné kojit dvojčata?
Když už je řeč o kojícím polštáři, vyvstává palčivá otázka, která jistě napadne nejednu maminu – dají se kojit dvě děti najednou? Dobrá zpráva je, že ano. Ta špatná je, že to může být náročné a není tak dobré na sebe v tomto ohledu vyvíjet zbytečný tlak.
Stejně jako v případě, že máte dítě jen jedno, je důležité najít správnou kojící polohu. Právě k tomu vám mohou pomoci velké kojící polštáře pro dvě děti. Jedno dítě v něm pohodlně leží, druhé můžete kojit. Při troše zkušeností lze dokonce kojit z každého prsa jedno dítě, záleží na každé mamince a na tom, co se jí osvědčí a co jí vyhovuje. Myslete také na to, že každé dítě je jiné a platí to i u dvojčat. Sledujte signály, které vám děti dávají a příliš je nesrovnávejte. Každé může mít jinou potřebu mléka či kontaktu s vámi.
Pokud se při kojení objeví jakékoliv problémy, můžete si na pomoc zavolat laktační poradkyni, která vám ukáže správné techniky a postará se i o vaší psychickou pohodu. Její pomoc vám v současné době proplatí i pojišťovny, tak si neopomeňte říct o paragon.
Co dalšího očekávat?
Těhotenství s dvojčaty může přinášet i další výzvy, které mohou být velmi stresující. Jednou z nich je předčasný porod (tedy takový, ke kterému dojde před ukončeným 37. týdnem těhotenství). Rodí se tak zhruba polovina dvojčat, takže určitě nejde o zanedbatelnou možnost. Z tohoto důvodu se doporučuje nenechávat přípravu na poslední chvíli, zavčasu pořídit všechny věci pro miminka a mít zabalenou tašku do porodnice.
A pak je tu situace, která nastane po porodu. Určitě nebude jednoduché starat se najednou o dvě malinké děti, nebojte se proto požádat o pomoc – ať už rodinu nebo přátele. Můžete zvážit i výpomoc v podobě paní na úklid. V péči o dvojčata se také hodně mluví o synchronizaci jejich potřeb. Pokud se vám podaří nastavit oběma dětem stejně spaní a krmení, máte už napůl vyhráno.
Máte zkušenost s dvojčaty? Co byste poradili budoucím rodičům vy?