Co se dozvíte
Těhotenství s sebou bohužel přináší nejen radosti, ale i řadu nepříjemných komplikací. Jednou z nich může být vysoký tlak, který podle statistik trápí okolo 10 % budoucích maminek. A to často i navzdory tomu, že v období před otěhotněním žena s tlakem žádné problémy neměla. Je ale opravdu nutné tlak v těhotenství hlídat? Jaká hrozí rizika při jeho zvýšení?
Proč se těhotným měří tlak?
Při každé návštěvě u gynekologa by vám měla sestřička v rámci těhotenské poradny změřit tlak, zkontrolovat váhu a také moč. V průběhu těhotenství je totiž nutné hlídat hned několik faktorů, které potenciálně ohrožují vás i dítě. A právě vysoký tlak je jedním z nich.
Většina žen má v prvních měsících těhotenství tlak naopak nízký. Zhruba v polovině celého procesu vývoje dítěte pak dochází k tomu, že začíná opět růst. Některé ženy tak mohou nepříjemně překvapit vysoká čísla na obrazovce tlakoměru. V takovém případě je nutné začít tlak hlídat, protože hrozí riziko preeklampsie, eklampsie a HELLP syndromu. S tím je spojené i vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody. O čem je vlastně řeč? Pojďme se na to podívat trochu blíže.
Preeklampsie a eklampie
Preeklampie je stav, který, jak už název napovídá, předchází eklampsii. Jde o zvýšený krevní tlak (nad 140/90), který je doprovázen bílkovinou, jenž se objevuje v moči. Problém lze odhalit už z anamnézy budoucí maminky. Sleduje se, zda měla potíže s tlakem už v době před otěhotněním, jestli prodělala autoimunitní onemocnění, nebo se u ní problém vyskytl už v předchozím těhotenství. V úvahu se bere i BMI index, nepříznivý návyk kouřit, nebo třeba způsob otěhotnění. Pokud se tento problém objeví, je žena více sledovaná a je jí doporučeno užívat kyselinu acetylsalicylovou.
Eklampsie už ohrožuje život! Ženu totiž zasáhnou silné křeče. Ty se odborně nazývají tonicko-klonické, může tedy jít o krátce trvající a opakující se záškuby (klonické), ale i o déle trvající svalové kontrakce (tonické). Je to velmi vážný stav, který může připomínat epileptický záchvat a většinou vede až k bezvědomí ženy.
Pokud se něco takového děje, je samozřejmě na místě okamžitě volat rychlou záchranou službu, protože jde o život mamince i miminku. Lékař poté pomocí vhodné léčky potlačí křeče a sníží tlak, zároveň bývá okamžitě proveden akutní císařský řez, aby se zachránilo miminko.
HELLP syndrom
Je onemocnění, které se většinou objevuje spolu s preeklampsií. Jeho hlavními projevy jsou bolesti v pravé horní části břicha, nevolnost a zvracení. V těle dochází ke snížení množství krevních destiček a často i k zvýšeným hodnotám jaterních testů. I v tomto případě jde o stav, který ohrožuje na životě maminku i miminko, protože dochází k postižení plic a ledvin.
Jak si s tím poradit?
Budoucí maminky, které tento stav ohrožuje, by jej neměli brát na lehkou váhu. Takové těhotenství je nanejvýš rizikové a žena by se podle toho měla chovat. Určitě je na místě dbát na doporučení lékařů, pravidelně si měřit tlak i doma a nepodceňovat jakoukoliv neobvyklou změnu, která nastane. A to jak u ženy, tak i u miminka (zejména co se týče jeho pohyblivosti). Jedinou prokazatelnou léčbou těchto stavů je až porod. V souvislosti s vysokým tlakem u nastávajících maminek tak není doporučeno přenášet. V případě jakýchkoliv větších komplikací lékař většinou doporučuje císařský řez, není to ale pravidlo. I s vysokým krevním tlakem můžete porodit naprosto přirozeně.