Co se dozvíte
Když se řekne kontaktní rodičovství, většinu hned napadne společné spaní a nošení v šátku. Ano, i tyto části tam mohou patřit. Přesto jde v kontaktním rodičovství o mnohem víc.
Komplexní výchovná metoda
Kontaktní rodičovství je hodně o vaší intuici. Přesto má klíčové pilíře, které vedou k posilování pouta mezi dítětem a rodiči. Patří sem fyzický kontakt, nošení dětí v šátku, chování v náručí, kojení, reagování na potřeby svého dítěte a mít při té vší péči otevřenou mysl. Chce to hlavně důvěřovat sama sobě a nedbat na všemožné rady okolí.
Blízkostí ho nerozmazlíte
Být svému dítěti na blízku, reagovat pružně na jeho potřeby a chování v náručí může někomu připadat jako rozmazlování. Nenechte se ale zmást. Blízkostí a kontaktem dáváte dítěti pocit bezpečí, podporujete jeho zdravý emocionální a psychologický vývoj a o žádném rozmazlování tedy nemůže být řeč.
Kontaktní rodičovství má mnoho oblastí, ale nemusíte je splňovat úplně všechny. Jen ty, které vám vyhovují a jste s nimi v souladu. Vy jste rodičem a víte nejlépe, co v danou chvíli vaše dítě potřebuje. Třeba chování v náručí, když miminko nemůže usnout. Vždyť i dospělí potřebují někdy cítit blízkost někoho dalšího. Děti se takto ujišťují o svém bezpečí.

Hlavní pilíře kontaktního rodičovství
Kojení, když potřebuje dítě
Kojení považuje kontaktní rodičovství za nejdůležitější aspekt. Vzniká při něm silné pouto mezi matkou a dítětem, vytváří pocit bezpečí a důvěry.
Nošení dětí na těle
Nošení v šátku (případně v nosítku) podporuje pocit blízkosti a pohodlí. Důležitá je správná technika nošení, aby se dítě i rodič cítili pohodlně.
Společné spaní
Společné spaní je velmi diskutované téma. Zpravidla jsou dva tábory rodičů – jedni jsou pro, druzí by to nikdy nepřipustili. To si musíte ujasnit sami, jak to budete chtít, co vám a vašemu dítěti bude vyhovovat. Každá rodina je jiná a vyhovuje jí něco jiného. Společné spaní má své výhody i nevýhody. Některá miminka jsou spokojenější v posteli s rodiči, jsou ale i taková, která potřebují vlastní prostor a klid v postýlce.
Reagování na pláč dítěte
Kontaktní rodičovství si zakládá na citlivé a vnímavé výchově. Proto doporučuje reagovat okamžitě na pláč, brát děti do náruče a hledat, jakou potřebu se tím pláčem snaží dát najevo. Nemusí to být jen potřeba, miminko touto cestou může jen vyjádřit nějakou emoci. Proto i když jste bezradní, chovejte dítě a buďte s ním. Nikdy ho nenechávejte vyplakat samotné!
Kromě hledání příčin pláče se v kontaktním rodičovství učí rodiče číst další neverbální signály, kterými se miminko vyjadřuje. Mohou dokonce dojít až k bezplenkové kontaktní metodě, kdy poznají, že bude miminko potřebovat posadit na nočník.
Závěr
Kontaktní rodičovství má řadu přínosů. Pomáhá učit nejen děti, ale i rodiče vzájemnému porozumění a lásce. Tím u dětí dochází ke zdravému psychickému vývoji. S pocitem bezpečí a opory se z dětí stanou dříve samostatní a vyrovnaní jedinci. Vaše děti nebudou z vaší péče a lásky rozmazlené, ale vymazlené.