Kojení a nemoc

Mateřské mléko je pro dítě ten nejlepší způsob výživy. Pro maminku je to pohodlný a jednoduchý způsob, jak dítě nakrmit, může se však stát, že nastanou nevítané potíže. Porod a samotné kojení jsou totiž pro tělo velmi náročné, není tak nic překvapivého, když maminka náhle onemocní. Jak je ale to v takovém případě s kojením? Na to se podíváme v tomto článku.

Hlavně neodstavovat!

V minulosti se razila teorie, že pokud je kojící maminka nemocná, kojit by neměla. Existovala totiž obava, že by se nemoc mohla na dítě přenést. Dnes už celá řada lékařských výzkumů dokázala, že to tak není. Naopak. Mateřské mléko se vytváří miminku na míru přímo v daný okamžik, pokud je tedy maminka nemocná, obsahuje i protilátky, které by měly přenosu nemoci zabránit. Samozřejmě existuje šance, že se dítě nakazí při běžném kontaktu s rodičem (nikoli skrz mléko), v takovém případě ale bývá průběh nemoci daleko mírnější.

Obavy nemusíte mít ani v momentě, kdy máte teplotu či horečku. Dítěti určitě nijak neublíží, pokud bude mléko o několik stupňů teplejší. Citlivější miminka na to však mohou reagovat tak, že se budou od prsu odtahovat. V takovém případě můžete vždy před kojením srazit teplotu léky či vlažnou sprchou.

Pozor na vhodné léky

Pokud máte doma malé miminko a cítíte jakékoliv obtíže, určitě neotálejte s návštěvou lékaře. Nemoc vás připravuje o energii, které bohužel v mateřství není nazbyt. U neléčené choroby navíc roste riziko, že se nakazí i miminko, nebo jiní členové domácnosti. Jakmile tedy ucítíte, že něco není v pořádku, zavolejte svému lékaři a informujte ho o tom, že máte doma kojené dítě. Často vás díky tomu vezme přednostně, abyste nemusela čekat v čekárně s ostatními nemocnými.

Když kojící máma onemocní

Samostatnou kapitolu představují léky, které jsou při kojení vhodné. V tomto případě není záhodno experimentovat, raději se poraďte s lékařem či s lékárníkem. Vždy jim o kojení řeknete! Mnoho látek z léčiv se totiž dostane i do mléka, je proto důležité vybrat takové, které vaše miminko neohrozí. Dobrou zprávou nicméně je, že dnes už je k sehnání mnoho léků, které mohou kojící maminky bez problémů brát. Není tak důvod, abyste se doma trápila.

Opatrnost je namístě

Během nemoci dbejte více o svoji hygienu. Při kontaktu s miminkem můžete nosit roušku a určitě se v tomto období vyhněte pusinkování a mazlení!

Velmi důležité je i nadále pestře jíst, a především hodně pít! Strava a pitný režim se totiž na kojení podepisují více než samotná nemoc. Sáhněte např. po výživných vývarech, které vám mohou pomoci doplnit tekutiny i živiny.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *