Vaše miminko a vitamín D

Jedním z úplně prvních předepsaných přípravků, které pro své miminko dostanete, bude pravděpodobně vitamín D. Řada maminek si jej vyzvedává v lékárně už cestou domů z porodnice, protože jeho suplementace je pro správný vývoj dítěte velmi důležitá. Pojďme se tedy blíže seznámit nejen s tím, k čemu je tento vitamín dobrý, ale i s přípravky, které jej obsahují.

Vaše miminko a vitamín D

Co je to vitamín D a proč ho dítě potřebuje?

Díky vitamínu D lidské tělo vstřebává vápník a fosfor. To je také důvod, proč je u malých dětí tak důležitý – tyto látky jsou totiž klíčové pro správný růst kostí, zubů a svalové hmoty. Velkou měrou se také podílí na správné činnosti imunitního systému.

Dětem se tento vitamín předepisuje jako prevence proti nemoci zvané křivice. Ta se projevuje větší lámavostí kostí, které jsou oproti normálu změklé. Často s tím souvisí i narušená sklovina prvních zubů. Mezi dalšími příznaky nedostatku vitamínu D může být i větší náchylností k různým respiračním onemocněním, svalová ztuhlost a zpomalený růst.

Kdy se s vitamínem D začíná?

Hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření, konkrétně UV paprsky. Všichni ale víme, že není dobré vystavovat malé děti slunci. Novorozenci by se tak museli spoléhat na to, že přijmou dostatek „déčka“ ze stravy, což je ale velmi ošemetné. U kojených dětí hodně závisí na tom, kolik vitamínu D přijímá jejich matka, u dětí krmených umělou stravou je důvod k obavám menší. Umělá mléka totiž vitamín D často obsahují.

Je tedy jasné, že novorozenci mají vitamínu D často nedostatek, proto se s jeho suplementací začíná většinou už od 2. týdne života, nejpozději pak od konce šestinedělí. Lékaři se shodují, že je vhodné tento vitamín dětem podávat po celý první rok jejich života. U starších dětí ho stačí doplňovat v zimních měsících a na začátku jara.

Kolik déčka je dost déčka?

Vaše miminko a vitamín D
Fotka od Iuliia Bondarenko z Pixabay.

Doporučená denní dávka vitamínu D je podle legislativy EU 10 mikrogramů, tedy 400 UI. To vám asi příliš neřeklo, že? Nejlepší rada je v tomto případě držet se informací na příbalovém letáku podávaného přípravku. Ve většině případů se jedná o 1 kapku denně, kterou můžete přidat dítěti do mléka, kápnout mu ji na dudlík nebo třeba na bradavku.

Řada rodičů má obavy z dávkování vitamínu D. Není totiž rozpustný ve vodě, takže jím můžete miminko předávkovat. To pak trpí na bolesti břicha, zácpy, nevolnosti a zvracení, což jsou stavy, kterým se pochopitelně chceme vyhnout. V případě jakýkoliv pochybností se proto neváhejte poradit s lékařem.

Existuje nějaká alternativa k Vigantolu?

Dětský lékař může v České republice předepsat pouze jediný registrovaný přípravek s vitamínem D, kterým je lék Vigantol. Má zaručené účinky a je částečně hrazený pojišťovnou. Zároveň ale bývá často spojován s různými nepříjemnými stavy u kojenců, jako jsou bolesti břicha, zvracení, vyrážky či nespavost. To může souviset se špatným dávkováním (příznaky jsou totiž prakticky totožné), zároveň ale nelze vyloučit ani to, že jiné přípravky mohou být pro děti šetrnější.

Od ukončeného 1. měsíce miminka můžete vyzkoušet některou z alternativ k Vigantolu. Existuje jich celá řada, ale nejsou registrované jako léky, nýbrž jen jako doplňky stravy. Jejich účinek je naštěstí prakticky stejný, hlavní rozdíl tak spočívá v tom, že takové „déčko“ si v lékárně musíte zaplatit z vlastní kapsy.

Alternativy k Vigantolu jsou např.:

  • Nutrition Viridikid Vitamin D od značky VIRIDIAN
  • Baby-D od značky JAMIENSON
  • Vitamin D3 Baby od značky TEREZIA




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *