Jak pečovat o dítě v létě

Léto je tu! S příchodem teplého počasí ale začíná nejednoho rodiče trápit, zda nemůže dětem dlouhodobý pobyt na slunci ublížit. Ostatně stále častěji se mluví o tom, že výskyt melanomu kůže stoupá. Jaká je ale ta správná cesta? Je opalování bezpečné? Jak správně doplňovat pitný režim? A co oblečení? Co je vlastně pro dítě dobré, a co už je naopak přehnané? Na to vše se dnes podíváme trochu podrobněji, abyste byli s příchodem léta vybaveni nejen vhodným opalovacím krémem, ale i tolik důležitými informacemi.

Jak pečovat o dítě v létě, léto

Děti a sluneční záření

Sluneční svit obsahuje kombinaci UVA a UBV záření. První zmíněné, tedy UVA, je tím převládajícím – ve slunečním záření je ho obsaženo až 95 %. Odpovídá za vznik pigmentace, ale také za fototoxickou a fotoalergickou reakci. Oproti tomu UVB, které je karcinogenní, je zodpovědné za vznik začervenání kůže a tvorbu melaninu.

Dnes už je vědecky podloženo, že děti by se přímému a ostrému slunci, zejména v době kolem poledne, měly vyhýbat. Přímé opalování se vysloveně nedoporučuje, nicméně je jasné, že dítě budete držet mimo sluneční svit jen těžko. Proto je na místě koupit opalovací krém, který je pro děti vhodný, a který má dostatečně vysoký ochranný faktor. V případě, že s výběrem váháte, nechte si poradit v lékárně. Opalovací krémy jsou sice drahé, na druhou stranu si však u dětí většinou vystačíte s jednou větší tubou na celé léto. Když si tedy investici rozpočítáte, není zase tak vysoká.

Jak pečovat o dítě v létě, léto

Co je možná trochu překvapivé je fakt, že mnoho novopečených rodičů může díky svým názorům na pobyt dětí na slunci narazit na nepochopení u starší generace. V minulosti se totiž u dětí doporučovalo, aby se celé léto opatrně opalovaly a zajistily si tak dostatečný přísun vitaminu D. Dnes už je tento názor pasé, protože ozonová vrstva okolo planety je oslabená a proniká tak skrz ni mnohem více škodlivého UVB záření, než tomu bylo v minulosti. Právě proto je dnes také jednodušší se na slunci spálit.

Opatrnost je na místě

Novorozenci a děti do 1 roku by se měly přímému slunci, pokud možno, vyvarovat úplně. U starších dětí je pak na místě dbát na důslednou ochranu – opalovací krém, letní čepice či klobouček a sluneční brýle. Oblečení by mělo být z příjemného materiálu, který je volný a vzdušný. Při pobytu u vody (zejména u moře) můžete zvážit UV oblečení, které dítě lépe ochrání a vám ušetří plochu, kterou musíte mazat opalovacím krémem.

Pokud chcete na výlet s malým dítětem v kočárku, naplánujte si jej tak, abyste v době největšího horka (cca. od 11 do 15 hod.) byli schovaní. Myslete na to, že i miminko ležící v hluboké korbičce cítí horko. Zejména pokud na korbičku přímo svítí slunce, je uvnitř v kočárku neuvěřitelné horko. Vzduch se zde totiž nehýbe, což ještě podpoříte, pokud přes přední část korbičky umístíte stínící plenku. Vždy proto dbejte na dobrou cirkulaci vzduchu v kočárku a nikdy jej nenechávejte stát delší dobu na slunci.

Jak pečovat o dítě v létě, léto

Horké léto

Vysoké teploty vás mohou potrápit nejen venku, ale i uvnitř v bytě. Zejména pokud bydlíte v hustě zastavěné oblasti, kde není mnoho zeleně. V takovém případě větrejte pouze brzy dopoledne a poté až večer. Doporučuje se mít přes den zatažené závěsy, aby do bytu nepronikal sluneční svit. A pozor si dávejte i v případě, že máte klimatizaci. Ochlazení by nemělo být příliš velké, doporučuje se pouze rozdíl o pět až sedm stupňů oproti venkovní teplotě.

Během horkých dní zvyšte sobě i dětem příjem tekutin. Naprosto nejideálnější je obyčejná voda, která by vás měla provázet celé léto na každém kroku. Nabízet ale můžete i dětské čaje a v omezeném množství ředěné ovocné šťávy. Co se týče malých dětí ve věku do 6. měsíců, není potřeba jim podávat vodu. Ta naopak brání správnému vstřebávání mateřského mléka, které jim dokáže poskytnou vše potřebné. Buďte však připraveni, že potřeba kojení, se může zvýšit. To samé platí i pro děti, které mají umělou výživu.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *