Hamiltonův hmat a vyvolání porodu

Těhotenství je dlouhé samo o sobě, takže pokud žena miminko navíc ještě přenáší po řádném termínu, může to být velmi nepříjemné. I proto lékaři doporučují vyzkoušet řadu babských rad, jako je sex, dlouhá procházka, koupel v horké vodě či masáž bradavek. Pokud však tyto rady nezaberou, na řadu přichází tzv. hamiltonův hmat. O co se vlastně jedná? A je důvod se tohoto lékařského zákroku bát?

Hamiltonův hmat a vyvolání porodu
Fotka od Pavel Sbitnev z Pixabay

Co je to hamiltonův hmat?

Jde o lékařský úkon, který slouží k vyvolání porodu. Gynekolog jej provádí pouze v případě, že s tím žena souhlasí, a to v období od 37. do 42. týdne těhotenství. Jak konkrétně probíhá? Lékař vsune ženě prst skrz pochvu až k děložnímu čípku. Zatímco druhou dlaní tlačí na břicho, opatrně se snaží krouživými pohyby uvolnit ženě vak blan od děložní stěny. Tento úkon má za cíl uvolnit porodní cesty, k čemuž dochází vlivem vyplavení látky zvané prostaglandin.

Aby však vůbec mohl gynekolog tento zákrok provést, musí být ženské tělo připravené. Z tohoto důvod nabízejí lékaři hamiltonův hmat pouze těm rodičkám, jejichž porodní cesty už jsou otevřené. V takovém případě totiž většinou stačí opravdu už jen tato drobná dopomoc.

Jde o účinný zákrok?

Hamiltonův hmat může v mnoha případech s vyvoláním porodu opravdu pomoci. Účinek se dostaví zpravidla do 48 hodin, poté je dokonce možné úkon ještě zopakovat. Žena může jít vyvolání porodu pochopitelně naproti i jinými cestami, v některých případech tak může být spuštění porodu souhrou několika různých faktorů.

V případě, že tělo ještě není připravené porod spustit, může hmat vyvolat jen slabé krvácení, poslíčky, nebo dokonce nemusí mít žádný sledovatelný účinek. Pokud je podle lékařů i tak na místě porod vyvolat, dochází k zavedení tablety, případně k umělému píchnutí plodové vody.

Hamiltonův hmat a vyvolání porodu
Fotka od Natalia Szymańska Żera z Pixabay

Jaký je pro tento úkon důvod?

Hned v úvodu jsme si řekli, že tím nejčastějším důvodem je přenášení. To je totiž nejen nepříjemné, ale v některých případech může způsobovat i řadu rizik. Přenášení není doporučené zejména ženám, které mají problémy s vysokým tlakem, těhotenskou cukrovkou, nebo s předčasným odtokem plodové vody. Lékař jej může pochopitelně doporučit i tehdy, pokud odhalí nějaké jiné riziko pro maminku či miminko.

Co byste ještě měla vědět?

Často diskutovaným tématem je v tomto případě bolestivost samotného zákroku. Ta je totiž velmi individuální. Některé ženy si prakticky nevšimnou ničeho jiného než tlaku na břicho, jiné ženy cítí výraznou řezavou bolest. I proto je ze strany pacientky vždy vyžadován souhlas!

Hamiltonův hmat může být účinným pomocníkem, zároveň je ale naprosto v pořádku, pokud jej žena vnímá jako zbytečný či rizikový. Ostatně existuje zde možnost, jakkoliv malá, že lékař nedopatřením zanese do porodních cest infekci. Je proto naprosto v pořádku, pokud se budoucí maminka po domluvě s gynekologem rozhodne zákrok odmítnout. Nikdy by ji za to neměl soudit.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *