Výskyt alergie na laktózu u kojených dětí, přecitlivělost na laktózu

Alergie na laktózu

Alergii na laktózu má podle výzkumů asi jen 3 % dětí, u silné alergie je zjistitelná z krve, nicméně Vás mohla potkat intolerance laktózy, která není zjistitelná z krve. Ta už je velmi častá a řada maminek vůbec netuší, že její miminko pláče právě kvůli této přecitlivělosti. Nevyzrálá střeva si nedovedou dobře poradit s laktózou v mléčných výrobcích.  Laktóza neboli mléčný cukr se má ve střevech štěpit na jednodušší cukry. Pokud se tak nestane, laktóza se ve střevech hromadí, dochází ke kvašení, průjmům a meteorismu (prdíkům).

Intolerance laktózy

Jde o situaci, kdy zatím střeva miminka nezvládají  větší nával laktózy především z předního mléka. Jak bude miminko starší, bude situace lepší. Není zjistitelná z krve.

Příznaky intolerance laktózy

  • neklid a pláč dítěte zhruba do 5-10 minut po kojení
  • zelená stolice
  • zvracení, nadýmání
  • zpěněná, řídká stolice
  • vyrážka, ekzém

Na 10 dní vynechejte veškeré mléčné výrobky, tak si potvrdíte, že se jedná o intoleranci. Situace by se měla po 6 dnech začít zlepšovat. Až se vše uklidní, můžete si zkusit opět vzít jeden mléčný výrobek. Když bude vše v klidu, můžete přidat další. Jakmile se objeví zelená stolice, opět uberte. Čím bude miminko starší, tím bude laktózu zvládat lépe.

Alergie na laktózu

Alergie je vážnější a působí velké bolesti miminku. Mikroflóra střev je velmi silně narušena, a tak se ve stolici mohou objevovat nitky krve. Je zjistitelná z krevního rozboru, i když také ne ve všech případech. Při podezření na alegii vynechte stejně jako u intolerance na 10-20 dní veškeré mléčné výrobky a uvidíte.

Příznaky alergie na laktózu

  • pláč až záchvaty bolesti dítěte zhruba do 5-10 minut po kojení
  • zelená stolice, nitky krve ve stolici, někdy hlen
  • zpěněná, řídká stolice
  • zvracení, nadýmání
  • vyrážka, ekzém
Pláč je jedním z příznaků.

Je nutné u ní držet velmi přísnou bezmléčnou dietu, vynechat všechny výrobky z vajec a sóji. Některé maminky řeší alergii přechodem na umělé mléko (speciální Nutrilon alergy, Neocate na předpis), ale odborníci se shodují, že i při alergii není nad mateřské mléko. Nebojte, alergie na laktózu není navždy, po roce života většinou mizí.

Jak obnovit mikroflóru střev

Obnovit střevní mikroflóru miminka můžete pomocí probiotických kapek z lékárny. Mnoho maminek si je nemůže vynachválit. Vy sama můžete každý den pít kefír, acidofilní mléko nebo podmáslí. Tyto výrobky jsou kysané a jsou oproti mléčným výrobkům doporučované. Obsahují lactobacillus acidofilus, který osidluje střevní mikroflóru a zlepšuje trávení Vám i vašemu drobečkovi.

Zkušenosti maminek

Zajímavé články
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.