Dětská kolika, nadýmání kojenců. Co na to pomáhá?

První tři měsíce života se u řady miminek vyznačuje úpornými bolestmi břicha a nadýmáním po každém kojení. Příčinou je nedostatečně vyvinutý zažívací systém. Pokud bolesti (převážně odpoledne a večer) trvají déle než 3 týdny, dítě pláče déle než 3 hodiny denně, je tento stav označován jako tříměsíční kolika. Miminka se kroutí, křičí bolestí a většinou po 20-30 minutách usínají vyčerpané, jiná miminka dokáží probrečet i několik hodin v kuse. Mnoho maminek se při pohledu na své trpící dítě cítí naprosto bezradně. Po ukončeném třetím měsíci života by problémy měly začít ustupovat, ale jak vydržet do této doby a nezbláznit se? Zde naleznete návrhy řešení nadýmání kojenců od maminek z různých diskuzí. 

Kapičky

Můžete vyzkoušet nejrůznější preparáty dostupné na našem trhu, ale ne všechny zabírají. Pokud není uvedeno jinak, jsou kapičky na koliku určené pro děti od narození.

  • BabyCalm, 15 ml, ředí se vodou, někomu pomůžou, někomu vůbec, diskuze
  • Espumisan, 30 ml, dobré hodnocení rodičů
  • probiotické kapky – dražší, zabírají déle, ale jsou mnohem účinnější, osidlují střeva zdravými bakteriemi
    • BioGaia, 10 ml
    • Nutrolin-B, 60 ml, od ukončeného 6. měsíce věku miminka
    • Hylak forte, 100 ml, střevní eubiotikum, není uvedeno přesně od kterého měsíce

Hřejivé polštářky, masáž bříška

Teplo na bříšku na zaražené prdíky pomáhá naprosto spolehlivě. Navíc teplo Vaše miminko uklidní, připomene mu to dobu, kdy bylo ještě v bezpečí dělohy. Nikdy nezapomeňte u polštářku kontrolovat teplotu, aby se miminko nepopálilo. Masáž zahřátého bříška je ideální pro uvolnění střev a zmírnění bolestí. Účinné masážní hmaty

  • Polštářky s plíškem uvnitř – zlomením plíšku docílíte chemické reakce, která začne uvolňovat velké množství tepla (až 60 °C). Obzvlášť u této varianty je nutné kontrolovat teplotu. Polštářek se plně rozpálí až po několika minutách. Můžete ho vložit do tlusté ponožky nebo vložit do látkové plenky a položit do zavinovačky na bříško miminka. Polštářek v ponožce vydrží hřát až 2 hodiny. Po vychladnutí je stačí na chvíli povařit ve vodě a jsou znovu připravené na použití.
  • Třešnové polštářkynahřívací rašelinové /gelové polštářky – nahřívají se v mikrovlnce, třešňový se dá koupit v DM nebo v Rossman.
  • Nahřívací lahev – gumový vak s látkou navrchu se naplní horkou vodou.

Zavinutí do zavinovačky, nošení v šátku

  • Věděli jste, že domorodé národy vůbec kolika netrápí? Nosí totiž své děti v šátku. Tuto uzavřenou polohu v šátku miminka důvěrně z těhotenství znají, dodává jim pocit jistoty a bezpečí. Navíc jsou zahřívány lidským teplem a kolébány chůzí.
  • Pokud nechcete nebo nemůže nosit dítě v šátku či babyvaku, zavinujte je pravidelně do zavinovačky. Je nutné, aby mělo ruce pevně zavinuté podél těla. Na převázání zavinovačky můžete použít třeba širokou stuhu.
  • Zkuste si někde půjčit knihu dětského pediatra Harveyho Karpa: Nejšťastnější miminko. V této úžasné knize věnované právě prvním třem měsícům života miminka a dětské kolice popsal 5 zlatých pravidel (zavinutí, houpání, poloha na boku, bílý šum a cucání), díky kterým se kolice můžete plně nebo částečně vyhnout. Vysvětluje pochody dětského tělíčka a způsoby, jak miminko uklidnit. Jedná se o nejprodávanějších a nejčtenější knihu k miminkům vůbec. Maminky jsou z knihy unešené a v hodnoceních dostala 93% (abcknihy.cz).

Houpání

Podle Harveyho Karpa, čím je bolest úpornější, tím více a drsněji houpejte. Ideální je skákání na míči a přitom ještě houpání na pažích. Nebojte se, že to mohlo miminku vadit. Můžete zkusit s miminkem v náručí i „vibrovat“, jako byste chtěli vyklepat bublinky ze sodovky či seděli na pračce při odstřeďování. Bublinky ve střevech se uvolní a miminko se po chvíli uklidní. Využijte sil tatínka. Maminky jsou někdy na tuto činnost velmi jemné a tatínkové mají na utišování dětí houpáním přirozený talent.

Rektální rourka – ano či ne?

Rektální rourka má své zastánce i odpůrce. Zkuste nejdříve vyzkoušet jiné metody a k této přistupte až jako k poslední. Hrozí, že byste kroutícímu miminku mohli nechtěně poškodit konečník. Kolikrát stačí jen pořádně zvednout nohy k bříšku a trochu roztáhnout půlky.

Co je vlastně nejlepší

Zkombinujte vše. Podávejte miminku pravidelně kapičky, při prvních příznacích miminko zaviňte, přiložte polštářek a začněte houpat. Zkoušejte, kombinujte, nevzdávejte se. Uvidíte, že můžete Vašemu drobečkovi výrazně ulevit. A ani Vy ani Vaše miminko už nebudete zažívat onu bezmoc a začnete si užívat společné chvíle s úsměvem a radostí.

Odkazy na diskuze

Kolika

Nadýmání kojenců




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *