Atopický ekzém u kojence

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se většinou objevuje ve 3. měsíci věku. Objevuje se z ničeho nic a je to strašák mnoha maminek. Atopický ekzém nejde definitivně vyléčit, přesto jsou možnosti léčby dostatečné, aby se předešlo zhoršování a projevy se snížily na minimum.

Jak poznat atopický ekzém u kojence?

Typicky se objevuje na tvářích, postupně způsobuje léze různě po celém tělíčku. Ekzém svědí, postižená místa mají výrazně rudou barvu, bývají strupovitá a zhrublá. Na místech, kde je kůže jemná (mezi prstíčky, na bříškách prstíků nebo v koutcích úst), se mohou tvořit trhlinky. Svědění způsobuje u miminek neklid, pláč a zhoršený spánek. Někdy se atopický ekzém může u kojenců projevit méně typicky – jako bělavá, suchá a šupinatá pokožka. I v tomto případě je přítomné svědění.

Příčiny a co spouští atopický ekzém u dětí

Příčiny nejsou dosud zcela známy. Existuje mnoho vnějších a vnitřních faktorů, včetně dědičných sklonů. Atopický ekzém se nejčastěji dědí spolu s průduškovým astmatem z generace na generaci, přítomny mohou být i další druhy alergií. Proč se vyskytl atopický ekzém u miminka? Může za to tedy buď genetika, rozladěný imunitní systém, porucha kožní bariéry nebo další vlivy životního prostředí. Někdy to může být i více faktorů dohromady.

Spouštěče atopického ekzému rozhodují o tom, zda se nemoc projeví, nebo neprojeví. Nejčastější vyvolávací faktory bývají infekce, stres, hormony, klimatické změny a některé alergeny. 

Léčba atopického ekzému

Atopický ekzém se bohužel nedá zatím definitivně vyléčit. Jsou ale případy, kdy zmizí ekzém u miminka postupem času. Může se výrazně zmírnit i odeznít zcela nebo ho vystřídá některá alergie. Proto není na škodu nechat dítě vyšetřit alergologem a při případném odhalení alergenu se mu vystříhat, případně nasadit léčbu.

Léčba atopického ekzému u dětí jako taková se zaměřuje na zmírnění svědění, zhojení zánětlivých lézí, snížení četnosti zhoršení (vzplanutí) a předcházení komplikacím. Doporučuje se minimální stres, úprava stravy a úprava prostředí, ve kterém atopik žije. Jak na to, si ukážeme níže.

Čím mazat

Promazávání suché pokožky by mělo být pravidelné a časté. Ideální prostředek je v podstatě ten, který se často a pravidelně používá a nedráždí pokožku. Nejvhodnější preparáty jsou samozřejmě ty bez parfémů, parabenů, metylparabenů, ale i bez přidaných bylinek. U miminek před použitím nového preparátu vždy proveďte toleranční test (naneste trošku na zdravou kůži a počkejte do druhé dne, zda se objeví reakce). V akutní fázi nové mazání bez doporučení lékaře neaplikujte ani nezařazujte. Lékař může v akutní fázi předepsat mast s kortikoidy.

Strava při atopickém ekzému u kojenců

Strava dětí s atopickým ekzémem se vyhýbá nejběžnějším alergenům a zapojuje je pozvolna a opatrně. Největší význam má strava do 1. roku života, potom se stává silně individuální záležitostí. Do 6. měsíce je nejlepší kojení, přičemž je maminkám doporučena nedráždivá strava, ze které se vylučuje všechno, co může způsobovat svědění kůže. Nejčastěji to bývá kakao, čokoláda, ořechy, mák, mandle, citrusové plody, kiwi, rajčata, papriky a sýry plísňového typu. 

Pokud není kojení z nějakého důvodu možné, volí se ve spolupráci s pediatrem hypoalergenní kojenecká výživa.

Po ukončeném půl roce se zavádí první nemléčný příkrm z potravin, které jsou považovány za nejméně rizikové pro stav kůže. Až do jednoho roku se doporučuje vynechat následující potraviny: 

  • citrusové plody, mango a další exotické ovoce,
  • bobule (rybíz, jahody, maliny, ostružiny, angrešt),
  • ořechy, mandle, semínka, datle a fíky,
  • sladkosti, čokoládu, kakao a med,
  • rajčata, papriky, celer, petržel, křen, ředkvičky a ředkev,
  • nakládanou zeleninu, kyselé zelí, luštěniny, česnek a cibuli,
  • exotické koření, řeřichu, bazalku, kečup a hořčici,
  • kravské mléko, přičemž jogurty a tvrdé sýry se mohou dle individuální snášenlivosti,
  • vejce (jako samostatné jídlo, obsažené v potravinách nebo jídle nevadí),
  • ryby, dary moře, uzeniny, vepřové a hovězí maso.

Po roce se pomalu přechází k běžné stravě s tím, že pokud něco zhoršuje stav kůže, vynechá se to. Potraviny, které nejčastěji vyvolávají svědění, jsme si vyjmenovali výše. Z mléčných výrobků dávejte přednost kysaným výrobkům, jogurtům a tvrdým sýrům. 

U větších dětí se povoluje vše, co nezhoršuje stav pokožky.

Jak ulevit miminku od svědění

Svědění dokáže naprosto znemožnit spánek miminka, vede k neklidu, pláči a u větších dětí ke škrábání. Kromě mazání se dá miminku ulevit od svědění koupelemi, obklady a úpravou prostředí.

Koupele a mytí děťátka

S koupáním se to vyplatí nepřehánět. Ideální je vanová olejová koupel třikrát týdně, ostatní dny pouze sprchovat. Používejte nedráždivá mýdla z lékárny, která jsou pro ekzém vhodná a nedráždí. Pokud se ekzém zhorší, místo olejové koupele můžete připravit koupel ovesnou, koupel z bramborového škrobu, z otrub nebo odvar z řepíku. Všechny tyto přísady dokážou pokožku ošetřit a zklidnit. 

Úprava domácího prostředí

Cílem je snížit prašnost, to znamená snížit na minimum počet textilií v domě (závěsy, čalounění, koberce, plyšáky), dvakrát měsíčně prát povlečení minimálně na 60 °C. V bytě udržujte příjemnou teplotu a vlhkost v rozmezí 40–50 %, pravidelně větrejte. V blízkosti děťátka nekuřte, ideální je nekuřácké prostředí vůbec. U atopiků se nedoporučují osrstění domácí mazlíčci. 

Oblečení

Miminko s atopickým ekzémem oblékejte do bavlněných šatů, hlavně nic hrubého a syntetického. V teplém počasí je důležitý vzdušný oděv a prevence opruzenin. Pro batolátka, která mají tendenci se škrábat, existují speciální overálky a pyžámka s palčáky a chodidly, která škrábání znemožní.

Závěr

Boj s atopickým ekzémem je běh na dlouhou trať a je náporem na psychiku rodičů i dětí. Pokud ale dokážete vysledovat, co kůži děťátka zhoršuje a naopak zlepšuje, pak se dá ekzém držet na uzdě a postupem času se zmírní nebo vymizí. Důležitá je zde spolupráce s pediatrem a případně s kožním specialistou. 




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *