Těhotenská cukrovka: Orální glukózový toleranční test

Jedním z preventivních testů, na které vás v těhotenství váš gynekolog pošle, je tzv. orální glukózový toleranční test (neboli OGTT). Slouží k odhalení těhotenské cukrovky, která je mezi rodičkami bohužel stále častější. Pojďme se na toto testování podívat trochu podrobněji.

Česká republika VS zahraničí

V České republice patří vyšetření těhotenské cukrovky mezi běžná vyšetření, na které lékaři posílají prakticky všechny ženy bez rozdílu. V zahraničí je situace jiná a na test jsou odesílány pouze ty ženy, které spadají do rizikové skupiny. Znamená to, že:

  • trpí obezitou
  • často užívají tabák a alkohol
  • mají vyšší věk (riziko zejména u prvorodiček)
  • podezření na cukrovku se u nich prokázalo už před těhotenstvím
  • prodělaly cukrovku v předchozím těhotenství
  • jejich příbuzní v 1. generaci mají cukrovku (tedy otec, matka nebo děti)
  • jejich předchozí děti měly vysokou porodní váhu (nad 4000, nebo 4500 g.)

Přestože na test jsou odesílány všechny těhotné ženy, lze jej jednoduše odmítnout. Je na uvážení každé rodičky, zda jej podstoupí, vždy je ale na místě nastudovat si možné komplikace, ve které by to mohlo ústit. Zároveň je nutné podotknout, že těhotenská cukrovka se může projevit i u jinak zdravých a aktivně žijících žen. Během těhotenství totiž dochází k velkým změnám ve fungování metabolismu. Zejména ve 2. a 3. trimestru mohou být tkáně tuků a svalů méně citlivé na působení inzulinu, což posléze vede ke zvyšování koncentrace glukózy. Ta se pak dostává přes placentu k plodu.

Nejčastější komplikací doprovázející těhotenskou cukrovku je příliš rychlý růst miminka. S tím je bohužel často spojen špatný vývoj jeho vnitřních orgánů. Komplikace mohou vzniknout i při samotném porodu, který může u dětí, jejichž váha přesahuje 4000 g., být dlouhý a komplikovaný.

Jak probíhá testování?

Těhotenská cukrovka: Orální glukózový toleranční test
Fotka od Bokskapet z Pixabay

Pokud se rozhodnete test podstoupit, váš gynekolog vám okolo 24. týdne těhotenství vystaví žádanku do speciální laboratoře, kam se následně objednáte. Testování probíhá vždy v brzkých ranních hodinách, protože první odběr krve je nutné provést na lačno (neměla byste jíst alespoň osm hodin před testem).

Zdravotní personál v laboratoři ihned zkontroluje, jaká je hladina cukru ve vaší krvi. Pokud je hodnota v normě, tj. méně než 5,1 mmol/l, dostane žena vypít glukózový sirup. V opačném případě, tedy pokud je hladina cukru vyšší, k testu se vůbec nepřistupuje. Buďto se rovnou vyhodnotí, že žena cukrovku má, nebo pokud je výsledek hraniční, lze lačný odběr opakovat v jiný den.

Glukózový sirup je velmi sladký nápoj, který chuťově opravdu není dobrý. Žena jej však musí vypít a udržet ho v sobě, aby mohl být test na těhotenskou cukrovku průkazný. Přesně po hodině od vypití sirupu totiž sestra znovu odebere krev. Tento proces se pak opakuje znovu po další hodině, čímž test končí.

Co dalšího je dobré vědět?

Podstoupení testu je velmi nepříjemné, protože žena se smí najíst teprve po více než dvou hodinách od chvíle, kdy do laboratoře dorazí. Rozhodně proto není od věci vzít si svačinu s sebou, aby se pak případně nemusela zdržovat ještě sháněním jídla. Pití se během testu většinou toleruje.

Výsledky testů se žena nedozví hned na místě, ale až po několika dnech. Buď jí je sdělí přímo v laboratoři, ve které test podstoupila, nebo se je dozví u svého gynekologa. Tam jsou výsledky zasílány na základě žádanky, kterou jí lékař na počátku vyplnil.

O tom, jak se postupovat, když jsou vaše testy na těhotenskou cukrovku pozitivní, si něco napíšeme v příštím článku.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *