První náušnice pro holčičku

První náušničky jsou pro řadu rodičů velkou otázkou. Nejen, že se ptají, jestli je vůbec vhodné je děvčátkům dávat, ale pokud už se rozhodnout to udělat, nejsou si jistí, jak posléze postupovat. Možností je totiž mnoho a je nasnadě, že své malé princezně nechce nikdo zbytečně ubližovat. Jak to tedy je?

první náušnice

Ano nebo ne?

Náušnice jsou tématem, které v kolektivu maminek často rezonuje. Pro mnohé je to možná překvapivé, ale existuje poměrně dost rodičů, kteří jsou proti propichování uší. Většinou se shodují, že nechtějí dětem zbytečně působit bolest. Častý je také argument opírající se o vlastní rozhodnutí a souhlas dítěte, který v tak útlém věku pochopitelně nemůže přijít.

I přesto by se však rodiče, kteří chtějí nechat dětem uši propíchnout, neměli cítit špatně. Jde o jejich rozhodnutí, a pokud jej učiní informovaně a po domluvě s dětským pediatrem, nemá nikdo právo je soudit. Ostatně v mnoha rodinách jsou první náušničky pro holčičku např. dárkem od prarodičů ke křtinám a mají tak nejen estetikou, ale i citovou hodnotu.

Čím dříve, tím lépe

dětské náušnice
Foto od jakvybrat

Starší generace často proklamuje, že náušnice by se měli nechat píchnout hned v porodnici, protože čím je dítě menší, tím menší cítí bolest. Opravdu to tak ale je? Nejspíš už správně tušíte, že ne. I čerstvě narozené dítě cítí bolest, pointa je v tomto případě někde jinde. Malé miminko totiž více spolupracuje, není neustále v pohybu a nesahá si na uši. Ty se díky tomu rychleji a snáze hojí.

Od metody píchání uší v porodnici už se však ustupuje. Dětští pediatři se shodují, že je ideální počkat, až za sebou bude mít děvčátko očkování proti tetanu. To je součástí hexavakcíny, která se očkuje v několika dávkách. Dětský lékař tak může dát náušnicím zelenou po třech, nebo po šesti měsících věku miminka.

Nastřelit nebo propíchnout?

Jaká metoda propíchnutí ucha je pro dítě nejvhodnější. Dříve se nechávaly uši píchnout pomocí jehly, od toho už se však ustupuje. Nastřelení pomocí pistole je totiž rychlejší a šetrnější. Ouško se lépe hojí, nekrvácí a ve většině případů ani nehnisá. Metoda nastřelení náušnic by také měla zaručit, že ušní dírka bude rovná.

Pokud se i tak rozhodnete pro propíchnutí jehlou, můžete o něj požádat vašeho dětského lékaře. Cena takového zákroku se pohybuje mezi 200 – 500,- Kč. V některých případech bude možná pediatr nabízet i metodu nastřelení, nebývá to ale zvykem. Tehdy je nutné zamířit do kosmetického studia, často přímo specializovaného na malé děti. Tam odborník propíchne uši pomocí sterilní nastřelovací pistole, cena je však o něco vyšší. Zpravidla jde o 700 – 1000,- Kč, může se to ale lišit podle toho, jaký salon zvolíte (cena je vyšší, protože jsou do ní zahrnuty i náušnice).

Jaké zvolit náušnice?

dětské náušnice
Foto od aukro

Při propíchnutí uší nasadí lékař rovnou vaše vlastní náušničky, které si s sebou přinesete. Je to bolestivé, protože se náušnice vsouvají do nově vzniklého otvoru. Musí být vydesinfikované a doporučuje se, aby byly ze zlata nebo z chirurgické oceli. Tyto materiály totiž nejsou alergenní a nehrozí tak, že by dítěti ublížily.

Pokud zvolíte nastřelení, dostane dítě tzv. jednorázové náušnice. Ty se ve sterilním obalu vloží přímo do pistole, takže nehrozí riziko kontaminace a následného vzniku infekce. Pak už proběhne samotné nastřelení, během kterého se rovnou do ucha vpraví i náušnice. Jednorázové náušnice jsou z chirurgické oceli, nebo nově z bioplastu. Po zhruba 5 týdnech se pak mohou vyndat a nahradit vašimi vlastními náušnicemi, klidně ale mohou sloužit i několik měsíců.

Jak pečovat o ouško?

Ať už rodiče zvolí propíchnutí nebo nastřelení, následná péče o ouško je vždy stejná. Uši by se měly pravidelně čistit solným roztokem, antibakteriálním mýdlem a vlažnou vodou. Naopak vyvarovat byste se měli zbytečného sahání na poraněnou oblast a nadbytečnému používání krémů. To platí i pro používání masti Framykoin, kterou by vám měl doporučit lékař.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *