Jak připravit dítě na návštěvu lékaře?

Návštěvy lékaře jsou důležitou součástí života každého z nás, dítě nevyjímaje. Ostatně zejména v prvních měsících života miminka se může zdát, že jsme u dětského pediatra na návštěvě častěji, než u některých příbuzných. Navzdory tomu se však mohou malé děti cítit v tomto prostředí špatně.

Strach z lékaře se u dětí objevuje nejčastěji v době okolo prvního roku, kdy už si malí objevitelé více uvědomují, co se okolo nich děje. A vlastně se tomu ani nemůžeme divit! Sterilní prostředí ordinace v nich nejspíš neprobouzí důvěru, stejně tak ani lékař, který s obličejem překrytým rouškou narušuje jejich osobní prostor. Když k tomu navíc přidáme nepříjemné, mnohdy i bolestivé zákroky, strach z bílých plášťů je rázem na světě. Pojďme se proto podívat, jak bychom s tím mohli dětem pomoci.

Mluvte s dítětem otevřeně

Na plánované prohlídky a zákroky u lékaře lze dítě připravit. Jak? V první řadě je nutné s ním naprosto otevřeně mluvit o tom, co ho čeká. Vysvětlete mu, samozřejmě s ohledem na jeho věk, že lékař mu bude koukat do pusy, poslouchat srdce nebo prohmatávat bříško. V žádném případě svému potomkovi nelžete a netvrďte mu, že „to nebude bolet“. I o bolestivých zákrocích s ním mluvte, pokuste se mu popsat bolest a samozřejmě také vysvětlit důvod, proč k ní dojde.

Pokud je to možné, jděte dítěti příkladem a vezměte ho s sebou na lékařskou prohlídku. Když uvidí, že i rodiče chodí k lékaři, dostávají injekce a nechávají si kontrolovat různé části těla, budu možná klidnější, až příště dojde zase na ně.

Fotka od Semevent z Pixabay

Hrajte si na lékaře

Řadu preventivních zákroků, které se během prohlídky provádí, si můžete s dítětem natrénovat doma, prostřednictvím hry. Střídejte se v tom, kdo bude pacient a kdo doktor – díky tomu dítěti ukážete, jak se má správně chovat, zároveň mu ale můžete předvést i to, že např. prohlídka ústní dutiny není vůbec bolestivá záležitost.

Další skvělá forma, jak dítě uklidnit, je čtení knih. Existuje mnoho takových, které se věnují problematice návštěvy lékařů. Jsou zábavné, barevné a především jsou přizpůsobené přímo malým pacientům.

Tipy na dětské knihy pro nejmenší:

  • Jdeme k doktorovi – Cocklico Marion
  • MiniPEDIE – Dobrý den, paní doktorko
  • První otázky a odpovědi – Co jsou to bacily?
  • Velký zlý vlk je nemocný – Jean Leroy
Fotka od ParentiPacek z Pixabay

Buďte dítěti oporou

Je velmi důležité, aby ve vás dítě cítilo oporu. Vysvětlete mu, že budete po celou dobu s ním a dohlédnete na to, aby se mu nic nestalo. Nabídněte mu, že může sedět u vás na klíně a držet vás za ruku, vždy se ale napřed ujistěte, že to opravdu půjde! Společně s dítětem také můžete doma vybrat hračku, kterou si s sebou vezme pro uklidnění.

Tip na závěr: Nenuťte dítě, aby potlačovalo své emoce. Řekněte mu, že je normální se bát, nebo plakat. Hned vzápětí ale zdůrazněte, že jste tu pro něj a pomůžete mu, aby své emoce mohlo v klidu prožít.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *