Co se dozvíte
Vývoj zraku je komplexní proces, který trvá déle, než by se mohlo zdát. Oční svaly dítěte se totiž vyvíjejí postupně a proto je poměrně normální, že se u miminka může v prvních měsících života objevit šilhání. Pojďme se však podívat trochu podrobněji na to, jak se dětský zrak vyvíjí, kdy je ještě šilhání normální a kdy už se z něj stává signál k návštěvě odborníka.
Miminka „vidí“ už v děloze
Je to neuvěřitelné, ale první základy oka se začínají tvořit již ve 4. týdnu těhotenství. Tehdy získávají oči plodu základní struktury, jako jsou čočky a sítnice. Ta se pak dále rozvíjí v době okolo 8. týdne. Tehdy jsou sice oči pořád ještě zavřené, už ale probíhá pigmentace sítnice. V této fázi mohou bohužel vzniknout i některé oční vady.
Mezi 16. a 26. týdnem těhotenství se od sebe pomalu oddělují oční víčka. Ta se ještě v břiše maminky otevřou a miminko začne pohybovat očima! Procvičuje tak oční svaly, které jsou velmi důležité pro pozdější pohyb a správnou koordinaci očí. Začátkem 28. týdne už může dítě dokonce začít reagovat na světlo, které k němu proniká skrz maminčino břicho.
Jak je to po porodu?
Pokud si myslíte, že se děti rodí s již dokonale vyvinutým zrakem, jste na omylu. Zpočátku totiž miminka vidí jen na krátkou vzdálenost (udává se 20-30 cm), která jim umožňuje snáze reagovat během kojení. Zrak je sice rozmazaný, dítě ale dokáže najít bradavku a alespoň přibližně rozpoznat obličej matky. Dobře také reaguje na světlo, pohyb a kontrastní předměty.
Teprve v době mezi 1. a 3. měsícem začínají oči fungovat synchronně. Děti se tak učí sledovat pohybující se předměty a rozpoznávají první barvy. Nejlépe vidí červenou a zelenou. Drobné detaily dokáže rozpoznat dítě až mezi 4. a 6. měsícem věku, kdy se mu také zlepšuje koordinace mezi očima a rukama.
Kdy je ještě šilhání normální?
Za přelomový moment se u šilhání uvádí právě 6. měsíc. V tomto období se totiž zrak zlepšuje, dítě vnímá detailněji a ostřeji. Oční svaly už by měly být posílené a šilhání by mělo mizet. Pokud tedy u vašeho miminka šilhání přetrvává i poté, co oslaví svůj první půlrok, je na místě probrat situaci s lékařem.
Pro začátek určitě stačí navštívit vašeho pediatra. Ten zná dítě od jeho narození a pomůže vám posoudit, zda už je na místě návštěva odborníka, nebo je ještě v pořádku chvíli počkat.
Proč se dětem mění barva očí?
Na závěr si pojďme ještě probrat, jak je to s barvou dětských očí. Určitě jste si totiž všimli, že velká část novorozenců má oči modré či šedé, později se jim však barva změní. Na vině je pigment, kterého mají novorozené děti v duhovkách málo. Jejich pigmentace, která určuje konečnou barvu očí, může trvat klidně i tři roky! Přesto má však dítě danou genetickou predispozici k barvě už v momentě svého početí.
Nejnovější genetické výzkumy ukazují, že tvorba barvy očí je složitější, než jsme si dříve mysleli. V minulosti se hnědá považovala za dominantní, která je schopná potlačit ostatní barvy. Současné výzkumy však ukazují, že výsledná barva očí dítěte nemusí vždy odpovídat barvě očí rodičů. Na výslednou barvu totiž může mít vliv kombinace různých genetických faktorů.