Co se dozvíte
Pátá nemoc, odborně nazývaná erythema infectiosum, patří mezi onemocnění, které postihuje zejména děti navštěvující školku. Jedná se o virové infekční onemocnění, které se však snadno šíří v jakémkoliv dětském kolektivu. Snadno se tak mohou nakazit i batolata a mladší děti.
Příčina a příznaky
Pátou nemoc, která patří mezi šest typických dětských nemocí doprovázených vyrážkou, způsobuje lidský parvovirus B19. Ten se šíří kapénkovou cestou, proto také mezi dětmi často dochází k lokálním epidemiím této choroby. Ta má většinou mírný průběh a počítá se tak mezi méně závažné dětské nemoci. Výhodou je i to, že imunita po prodělání páté nemoci dítěti vydrží po zbytek jeho života.
Vzhledem k tomu, že pátá nemoc je často provázená jen velmi mírnými příznaky, může být pro rodiče zpočátku náročné ji odhalit. Dítě je zpravidla více unavené, plačtivé a trápí jej horečka. Objevit se může i výtok z nosu a bolesti kloubů. Teprve posléze se objeví vyrážka na obličeji, která vyskakuje hlavně na tvářích. Je typická svým začervenáním motýlovitého tvaru, které se popisuje jako příznak „zfackované tváře“. Potom se vyrážka objeví i na jiných částech těla, kde svým vzorem připomíná většinou síť.
Průběh a léčba
Pátá nemoc má naštěstí velmi mírný průběh a většinou ani není nutné navštívit kvůli ní lékaře. Pediatr se spokojí s telefonátem, případně s tím, že mu pošlete snímek vyrážky. Z té nejlépe dokáže určit, zda se opravdu jedná o pátou nemoc. Ani v případě, že jej navštívíte osobně, nedokáže udělat o moc víc, než dítě prohlédnout. Krevní testy se totiž v tomto případě nedělají.
Vyrážka sice vypadá velmi nepříjemně, vůbec ale nesvědí a děti tak nemají tendenci si ji škrábat. Během dvou až tří týdnů sama od sebe zmizí, proto ani nemá význam ji něčím mazat či jinak ošetřovat. Problém tak představují pouze vedlejší symptomy nemoci, mezi které patří hlavně horečka. Tu by měli rodiče srážet, pokud přesáhne 38° Celsia. Důležité je dbát na pitný režim a snažit udržet dítě v klidu.
Co byste ještě měli vědět?
Určitě je dobré vědět, že inkubační doba viru je zhruba 1 – 2 týdny. Ve chvíli, kdy se objeví vyrážka, už ale dítě není infekční, čímž se pátá nemoc liší od neštovic. Překvapit by vás mohlo i to, že vyrážka mizí nepravidelně, někdy se dokonce znovu vyseje. Právě kvůli tomu se její obraz na kůži někdy připodobňuje ke vzoru krajky.
Pátá nemoc je pro děti ve valné většině případů neškodná, ublížit by ale mohla osobám s poruchami imunitního systému. Nebezpečná je i pro těhotné ženy, které ji v dětství neprodělaly. Přes placentu se totiž virus může přenést i na nenarozené dítě.