Co se dozvíte
Laryngitida, neboli zánět hrtanu, je nemoc, která postihuje děti i dospělé. Zatímco však u dospělých odezní v podstatě sama i bez potřeby větší léčby, děti ji prožívají hůře. Projevuje se totiž typickým štěkavým kašlem a lapáním po dechu, které řadu rodičů velmi vyděsí. Pojďme si tedy vysvětlit, jak postupovat, pokud se takové příznaky objeví i u vaší ratolesti.
Obecně lze říci, že laryngitida trápí hlavně děti v předškolním věku, které jsou náchylnější k celé řadě zejména respiračních onemocnění. Právě tak se často tváří i laryngitida – většina rodičů popisuje, že si jejich dítě odneslo z kolektivu běžné nachlazení, z ničeho nic však nastal nepříjemný obrat. Postižený se v noci vzbudí, začne lapat po dechu a vypadá to, jako by se dusil.
První pomoc při záchvatu laryngitidy
Jaká je první pomoc? Naštěstí jednoduchá – dítě by se mělo ihned nadýchat studeného vzduchu. Zabalte jej do peřiny či deky, otevřete dokořán okno nebo ho vezměte na balkón. Pokud venku není chladno, jednoduše dítě posaďte k otevřenému mrazáku. Vždy však dbejte na to, aby bylo teple zabalené nebo oblečené!
Důležité je i to, abyste všichni zachovali klid. Dítě trápí oteklý hrtan, což je trubice, kterou vdechuje a vydechuje vzduch. Pláč jeho situaci ještě zhorší, proto je lepší zkusit vše zvládnout pokud možno v bez něj.
Na druhou stranu je pochopitelné, že máte strach. Pokud máte pocit, že se situace ani po nadýchání studeného vzduchu nelepší, zavolejte raději na linku 155. V případě, že si neste jistí, můžete se obrátit i na nejbližší dětskou pohotovost, kde vám také dokážou poradit. V případě, kdy studený vzduch pomůže, dejte dítě odpočinout a ráno se domluvte na kontrole s vaším dětským lékařem.
Jak postupovat dále?
Dítě by mělo spát s hlavou ve vyvýšené poloze, v místnosti by mělo být vyvětráno a vzduch zvlhčený. Toho docílíte snadno např. umístěním misky s vodou na radiátor. V případě, že má dítě horečku, pokuste se ji srazit obvyklými léky. Nedávejte mu však nic proti kašli nebo bolesti, tyto přípravky by mu totiž nijak zvlášť nepomohly.
Co by naopak pomoci mělo jsou antihistaminika. Ta jsou dobře známá především rodičům malých alergiků, kteří mohou mít doma i silnější léky. V běžné lékárničce jsou z antihistaminik nejčastěji k dostání kapky Fenistil, déle pak léky Aerius, Xyzal, Prothazin a Dithiaden. Ty můžete dávkovat dítěti podle jeho váhy, mělo by se mu pak ulevit. Pokud si podáním léku nejste jistí, raději vše kunzultujte s lékařem na dětské pohotovosti či na lince 155.
Prevence je ku prospěchu
Rozvoj zánětu hrtanu je často závislý i na tom, v jakém prostředí se vaše dítě pohybuje. Děti jsou velmi citlivé na cigaretový kouř, prach, plísně či příliš suchý nebo vlhký vzduch. V případě, že vaše děti na laryngitidu trpí opakovaně, dbejte na častější úklid (utírání prachu, vytírání, čištění koberců, převlékání ložního prádla, praní plyšáků) a především hodně větrejte. Pokud to nejde (např. pokud bydlíte v oblasti se znečištěným vzduchem), zvažte nákup čističky vzduchu.