Vyrazte s dětmi na plavání

Mezi velmi oblíbenou pohybovou aktivitu posledních let patří plavání s miminky a mladšími dětmi. Jde o speciálně zaměřené kurzy, kde se pod vedením zkušeného lektora děti učí zvykat si na vodu už od toho nejútlejšího věku. Plavat se sice naučí jen naprosté minimum z nich, pohyb ve vodě má ale řadu jiných pozitivních přínosů. Existují i nějaké mínusy plaveckých lekcí? O tom všem si povídáme v tomto článku.

Vyrazte s dětmi na plavání

Moderní zábava s vysokými nároky

Kurzy plavání pro děti jsou něčím, co se objevilo poměrně nedávno. Za posledních cca. 15 let však tento trend vzrostl na oblibě a dnes už se jedná o činnost, o která každá maminka minimálně slyšela, když už se jí přímo neúčastní. Je proto poměrně jednoduché nějaký kurz sehnat, protože se koná prakticky v každém plaveckém bazénu.

Možná jste si všimli, že na běžné plovárně vždy platí pravidlo, že se ve vodě nesmí koupat děti mladší jednoho roku. Nejde přitom o žádná interní nařízení, ale o zákonem stanovenou normu. Ta poukazuje na kvalitu vodu, která obsahuje poměrně vysoké množství chemikálií. Ty pro malé děti pochopitelně nejsou vhodné, dokonce jim mohou způsobovat podráždění kůže a vyrážku. A to je také důvod, proč se plavání s kojenci koná ve speciálních dětských bazénech s odlišnou úpravou vody. Mimochodem, i tak je často nutné potvrzení od lékaře, že dítě může na plavání opravdu docházet.

Právě vyšší nároky na technologii úpravy vody (a mimo jiné i na její vyšší teplotu), se pak odráží na ceně. Ta může nejednoho rodiče nepříjemně zaskočit, protože opravdu není nízká. Pohybuje se okolo 3 000,- Kč za pololetí (v závislosti na regionu). Pozitivní zprávou ale je, že na dětské plavání vám může alespoň částečně přispět vaše zdravotní pojišťovna.

Do vody hned od mala

Děti mohou navštěvovat kurzy spojené s pohybem ve vodě už prakticky od narození. Hned po ukončení šestinedělí je tu tzv. vaničkování. V tomto případě se nejedná přímo o plavecký kurz, ale o individuální lekce s lektorkou, která ukáže rodičům jak s dětmi „plavat“ doma ve vaně. Malá miminka se ve vodě uvolní a příjemně unaví, v důsledku čehož je pak nebolí bříško a lépe spí.

Vyrazte s dětmi na plavání

Klasické lekce v bazénu jsou dostupné dětem od půl roku. Probíhají jednou týdně v menších bazénech s vodou o teplotě okolo 32 °C a trvají jen půl hodiny. Možná vám to připadá jako málo, pro takto malé děti je to ale ideální. Z vody jsou často vyčerpané a déle neudrží pozornost.

S ohledem na věk dětí jsou pak odstupňovány i další, náročnější lekce. Ty mají zpravidla trvání ¾ hodiny nebo dokonce i celou hodinu, i zde ale bývá vyžadována aktivní přítomnost rodiče. Jak už totiž bylo zmíněno v úvodu, opravdu plavat se děti jen tak nenaučí. Psychosomatický vývoj napovídá tomu, že až na výjimky to zvládne nejdříve tří až čtyřleté dítě.

Výhody plaveckých lekcí

Přestože se děti nenaučí plavat, vypěstují si pozitivní vztah k vodě. Při pohybu v bazénu dochází k lepšímu rozpohybování střevní peristaltiky, děti si posilují svaly, zlepšují držení těla a mimo jiné vytváří i nové sociální dovednosti. Velkým plusem jsou společně strávené chvíle s rodičem a v neposlední řadě i zábava, kterou si tito dva spolu užijí (schválně píšeme rodič a ne maminka, protože s dítětem může chodit na plavání i tatínek, nebo třeba některý z prarodičů).
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *