Co se dozvíte
Doporučený seznam
Jedná se o doporučený seznam sestavený na základě zkušeností různých maminek. Chceme budoucím maminkám poskytnout aspoň základní vodítka a informace. Seznam bude neustále upravovaný podle vašich doporučení.
Nelekejte se, je toho opravdu hodně. Sama si v klidu projděte jednotlivé položky a rozmyslete si, co budete opravdu potřebovat. Řada věcí se dá vypůjčit od kamarádek nebo sehnat v bazaru či internetových aukcích za zlomek původní ceny. Některé věci si můžete napsat do seznamu možných dárků.
Oblečení
- Na první až druhý měsíc potřebujete velikost 50-56 cm (jak mi miminko poroste).
- Pro začátek si pořiďte pár po straně rozepínacích body nebo dupaček. Zpočátku si nebudete moc jistá v převlékání novorozeného miminka, obzvlášť převlékání přes malinkou hlavičku není zrovna příjemné. Takto si oblečení v klidu rozepnete a miminko do něj vložíte.
- Nejlepší je kupovat oblečení s rozepínáním mezi nožičkama (kvůli přebalování) a s rozepínáním na ramínku (při přetahování budete mít větší otvor pro hlavičku a po zapnutí nebude holý hrudníček).
- Body – 10x – 15x půl s krátkým, půl s dlouhým rukávem (50 – 56cm) nebo dupačky. Můžete i méně, ale poté budete častěji prát. Takto si můžete dovolit mít některé v prádle, jiné připravené na žehlení nebo na cestování.
- Ponožky – 6x podle počtu body (menší než velikost 9).
- Na cesty – 2x punčocháčky, 1x tepláčky, 1x bundička, slabá čepička.
- V zimě kombinézku, rukavičky, teplejší čepičku.
- V létě kloubouček proti sluníčku.
- S nákupy oblečení to nepřehánějte, řadu věcí do půl roku dítěte dostanete jako dárek od příbuzných a kamarádek těsně před porodem nebo těsně po porodu.
Krmení, kojení, mateřské nebo umělé mléko
- Pokud chcete kojit – jedna láhev 0-6 měsíců na občasné krmení, když nejste po ruce (jsou ale lepší způsoby alternativního krmení pro častější krmení) a savička podle měsíce (na odstříkané mléko), při umělém mléce 2 – 3 láhve, savičky pravidelně měnit, tvar savičky vyberte podle tvaru dudlíku, které miminko preferuje.
- Pohárky na zamražení mateřského mléka i s víčky – 10x – 20x (160 ml, 240 ml). Téměř každou ženu potká během kojení laktační krize a je dobré mít připravené zásoby aspoň na 2 dny (1,5 l – 2 l MM). Pokud se rozhodnete pro jiné levnější zamrazení, dejte si dobrý pozor na sterilitu a pravidla skladování a zamrazování MM. Pohárky se dají později velmi dobře využít i na příkrmy a opět je můžete později prodat za velmi slušnou cenu. Dále se nabízí sáčky na uchování MM, jsou jednorázové a ne zrovna levné. Jestli nechcete utrácet peníze, můžete použít vyvařené skleničky od přesnídávek nebo cokoli, co lze vyvařit/sterilizovat.
- Odsávačka – nejlepší na trhu jsou od firem Medela nebo Avent. Maminky i laktační poradkyně je chválí. Rozhodněte se mezi ruční a elektrickou variantou.
- Sterilizátor – na dudlíky, láhve, lžičky. Na trhu jsou k dostání elektrické nebo do mikrovlnné trouby,
- Ohřívačka – na příkrmy, na láhve s umělým mlékem.
- Kartáček na čištění lahviček.
- Kojící polštář – velmi oblíbený, miminko nemusíte držet a neničíte si záda. Lze ho nahradit širokým pevným polštářem.
- Vložky do podprsenky – množství je individuální, ze začátku si kupte tak 60 ks (2 balení).
- Kojící podprsenky – pozor na velikost, po porodu se Vám prsa zvětší a poté trochu zmenší, další zmenšení nastává po šestinedělí. Je dobré, aby nepatřila k nejlevnějším a dobře Vám držela prsa.
Pleny a přebalování
Existují různé možnosti přebalování miminek:
- Kombinace – na noc jednorázové, přes den látkové pleny.
- Bezplenková komunikační metoda – bez plen od prvního měsíce, i to je možné.
- Látkové pleny – existuje velké množství druhů a typů látkových plen s překrásnými potisky. Ze začátku vás čekají sice drahé investice, ale na konci ušetříte až 15 000 Kč. Přebalování a praní látkových plen s dnešním moderním látkovým systémem je velmi jednoduché – nemusíte vyvářet, žehlit, stačí jen vyprat a usušit.
- Jednorázové plenky – jednoduchá a drahá varianta, velmi zatěžující životní prostředí (rozkládají se až 500 let).
- Balíky jednorázových plenek – Pokud jste se rozhodla pro tuto pohodlnou, leč dražší variantu, na den vaše miminko spotřebuje zhruba 8 plenek, ze začátku i 12 plenek.
- Na první měsíc budete potřebovat číslo 1 (2-5 kg), na druhý a třetí číslo 2 (3-6 kg), tzn. – první měsíc zhruba 250 plenek č. 1 a druhý a třetí měsíc zhruba 450 plenek č. 2
- Doporučujeme na noc používat lepší plenky. Miminko se cítí více v suchu a nebudí se kvůli pocitu mokra. S kvalitou jde bohužel v ruku v ruce i cena – cena nejlepší plenky je kolem 5 Kč. Přes den si zvolte levnější variantu, plenky budete často měnit.
- Přihlaste se do různých klubů a s jejich slevovými kupóny dostanete slevu.
- Alespoň 10 obyčejných látkových plen – na utření, pod hlavičku do zavinovačky.
- 5 větších plen jako osušku.
- Dětské vlhčené ubrousky – jedno balení mi vydrží asi na 6-8 dnů, vyplatí se je kupovat po větších baleních po 6-8 kusech, rozdíl ceny je markantní. Rozhodně čekejte na slevové akce.
- Jednorázové přebalovací podložky – ideální na cesty a na návštěvy u doktora, kupujte je v akcích po 10 kusech.
- Přebalovací pult – vyberte si:
- s pevnou deskou – je ideální nad vanu
- komoda – bývá součástí celé sestavy nábytku
- omyvatelná měkká podložka – brzy se zláme
- Bepanthen – vynikající krém proti opruzeninám miminka a rozpraskaným bradavkám doporučený mnoha maminkami i zdravotními sestřičkami. Používejte ho na potírání bradavek po kojení (minimálně než přijdete na správnou techniku kojení a bradavky se vám otupí). Další výhoda je, že ho nemusíte z bradavek před kojením smývat. Je také ideální proti opruzeninám miminka, za pár hodin opruzenina zcela vymizí. Proti opruzeninám je dobrý i Sudocrem, který dostanete také v lékárnách.
Na koupání
- Ručník – hezký ručník s kapuckou a nášivkou si můžete nechat dát jako dárek.
- Vanička – jsou různé délky, variantou může být i koupací kyblík.
- Teploměr – ideální teplota je 37 stupňů, dětské teploměry mají ve stupnici napsáno OK, což ocení především tatínkové. Některé vaničky ho mají na sobě v podobě zabarvovacího proužku.
- Lehátko pod miminko – některé vaničky už ho mají také zabudované v sobě, což kvůli rostoucímu miminku není zrovna nejideálnější.
- Olej na koupání – dá se dát přímo do vaničky nebo na tělíčko miminka. Šampon na vlásky zatím nepotřebujete. Vlásky, když už nějaké miminko má, se začnou mastit až tak od půl roku. Navíc se do té doby mohou vlásky, které mělo miminko po porodu, vyměnit kolem 4. měsíce za jiné.
- Žínka – doporučuje se používat jednu na tělo a druhou na intimní partie.
Kosmetika
- Prací prášek nebo gel pro děti bez ftalátů – výrobci jsou persil gel pro děti, Lovela, Batole, Silan sensitive, Amway pro děti SA8, Ecover, Ulrich. Doporučujeme článek Prací prostředky pro kojence a novorozence.
- Aviváž pro děti – Lovela aviváž, Silan natural nebo Batole jsou určeny přímo pro děti, klasická aviváž se nedoporučuje kvůli možným alergickým reakcím.
- Krém pro miminko na ven – důležité je, aby měl vyšší obsah tuku (byl mastný), např. krém Linola fett je dost mastný, dá se koupit v lékárně, je lepší, levnější než třeba SebaMed. Rozlišujte, zda je venku větrno, zima nebo teplo. Na léto se hodí krémy spíše pro hydrataci, do větru a zimy mastné.
- Nůžtičky na stříhání nehtíků
- Teploměr – pro ty, kdo nechtějí po staru zasunovat teploměr do konečníku, na trhu je k dispozici i teploměr v dudlíku, dá se zakoupit i bezdotykový na čelo. Není zcela přesný, ale pro orientaci to stačí.
- Žlučové mýdlo – je perfektní na žluté fleky od stolice nebo později na odolné skvrny od mrkve. Dá se koupit třeba v DM.
Na problémy
- Na rýmu – kapky Olynth pro malé děti nebo roztok s mořskou solí.
- Na horečku – prodávají čípky nebo kapičky (paralen, panadol, nurofen), je nutno dávkovat podle váhy miminka (třeba jen třetinu čípku).
- Na prdíky – doporučují Baby calm, Bio Gaia, perfektní jsou gelové poštářky s plíškem, který se zlomí a začne vydávat teplo. Doporučujeme dát je do ponožky, aby se miminko nespálilo. Vydrží hřát bříško až 2 hodiny. Je to dobrý uklidňující prostředek, i když miminko jen brečí. Teplem na bříšku se spustí uklidňující reflex. Také se dají koupit v DM či v Rosmannovi polštářky s třešňovými pecičkami, který se nahřeje v mikrovlnce. Volně dostupné jsou i gelové nahřívací zábaly. Koliky, nadýmání – co pomáhá.
- Nahrávky bílého šumu (větrák, digestoř, fén, vysavač, déšť) – děti ho milují a uklidňuje je, výborně se při nich spí i dospělým. S ním vám miminko lépe usne a bude spát i déle – Podívejte se na náš článek „Bílý šum“ nebo přímo na youtube zadejte „sleepsound, natursound“.
- 2x zavinovačka – jednu pro případ znečištění. Pevně zavinuté miminko se cítí v zavinovačce bezpečně a připomíná mu pocit, na který bylo zvyklé z dělohy. Některá miminka mají rády zavinování i do 8 měsíců. Spí klidněji a déle.
- Stuha na zavinovačku – ideální je široká bílá stuha na lemování – 1, 5 m a 2 m (až Vám dítko povyroste).
Hračky
Představují ideální dárky k narození vašeho miminka. Moc to s nákupem hraček nepřehánějte. Vytvořte si dopředu seznam tipů na dárky pro známé a rodinu, která se vás možná bude dotazovat, co mají miminku koupit.
Jistě oceníte:
- Leporela – perfektní pro novorozence i starší jsou taková, kde je jedna strana černobílá (první měsíce vidí černobíle), druhá strana je barevná se zrcátkem. Navíc na leporelu jsou různé hrací prvky jako šustící a různé visící části.
- Vibrační lehátko.
- Hrací deka s hrazdičkou.
- Spirála do postýlky nebo na autosedačku.
- Chrastítka – nejlepší jsou plastové klíče/visačky, jsou úzké a dobře se jim drží.
- Náramky na ruce a ponožky s chrastítky – od 3. měsíce vnímají miminka své ruce, chytají se za ně, kolem 5. měsíce si začnou hrát i s nohama
- Hrazdička na zavěšení hraček – budete ji potřebovat zhruba od začátku 3. měsíce, to už miminko vidí mnohem lépe. Je důležité, ať jde připevnit i nad přebalovací pultík.
- Chladící kousátka – až budou růst zoubky, dají se zchladit v lednici.
- Různé kroužky a písmenka pro zavěšení hraček – jsou perfektní pro spojování a zavěšení hraček, dobře se miminkům drží, později je můžete propojovat a cvičit barvy.
Ostatní
- Chůvičky – ať mají alespoň 5 kanálů a dosah min. 150 metrů.
- Monitor dechu – hlídá dech miminka, kdykoliv usne. Zabrání SIDS, syndromu náhlého úmrtí kojence.
- Postýlka.
- Mantinel kolem postýlky – zabrání, aby si vaše miminko zaklínilo ruku a navíc ho budou obklopovat příjemné obrázky.
- Kolotoč nad postýlku s hudbou a světýlkem.
- Kapsář na postýlku – jestliže nemáte přebalovací pult s komodou, kapsář je dobrá zásobárna na plenky, vlhčené ubrousky a krém.
- 3x deka jako přikrývka, podložka a do kočárku. Když budete používat zavinovačku, klasické peřinky nejsou zatím třeba a polštář se pro miminka vůbec nedoporučuje.
- 3x dudlík – když jeden spadne, máte ještě 2. Je třeba vyzkoušet různé druhy. Někomu vyhovuje zploštělý NUK, jiným obyčejný kulatý dudlík za pár korun z lékárny.
- Krabičku na dudlíky.
- Šňůrku na dudlík – klipsem se připevní na oděv, zabrání spadnutí na zem.
- Lžičku na kapičky – dětská, plochá, na malou pusinku.
- Čaje pro kojící matky – podporují tvorbu mléka a zahání prdíky, jsou dobré pro udržení laktace.
- Autosedačka – u její koupě si dejte obzvláště pozor, může zachránit život vašemu drobečkovi. Existují testy bezpečnosti, vůbec neznamená, že drahá sedačka je i dobrá. Pokud budete sedačku kupovat z druhé ruky, mějte jistotu, že neprošla nárazem z autonehody nebo není straší jak 5 let. Po tomto datu už není garantována výdrž materiálů a sedačka je nebezpečná.
- Potah na autosedačku – dobré pro často zvracející miminka.
- Vak do kočárku a do autosedačky – nejlepší jsou univerzální s dírou mezi nohama pro pás. Počítejte také s tím, že miminko vám rychle poroste.
- Babyvak nebo šátek na nošení dítěte, klokánka se hodí až pro starší sedící děti.
- Cestovní postýlka – trh nabízí řadu variant, nejlepší a nejdražší je s moskytiérou, houpačkou, hrazdičkou a závěsným lůžkem v horní části pro malá miminka. Dopředu si rozmyslete, jak moc budete cestovní postýlku používat. Dá se dobře využít jako postýlka v jiné místnosti, když budete miminko přenášet. Někteří rodiče ani nekupují pevnou postýlku, prostě do cestovní koupí matraci a využívají ji jako normální postýlku, která se dá kdykoliv složit. Později se dá využít také jako nouzová ohrádka pro dítě.
Sledujte pravidelné slevy v drogeriích a některé spotřební věci jako balíky plen a vlhčené ubrousky si nakupte dopředu. V šestinedělí a s novorozencem v kočárku nebudete toužit obíhat slevové akce. Před porodem se přihlaste do různých babyklubů, domů Vám po narození budou pravidelně chodit vzorky a slevové knížky.
Doporučený seznam
Jedná se o doporučený seznam sestavený na základě zkušeností různých maminek. Chceme budoucím maminkám poskytnout aspoň základní vodítka a informace. Seznam bude neustále upravovaný podle vašich doporučení.
Nelekejte se, je toho opravdu hodně. Sama si v klidu projděte jednotlivé položky a rozmyslete si, co budete opravdu potřebovat. Řada věcí se dá vypůjčit od kamarádek nebo sehnat v bazaru či internetových aukcích za zlomek původní ceny. Některé věci si můžete napsat do seznamu možných dárků.
Oblečení
- Na první až druhý měsíc potřebujete velikost 50-56 cm (jak mi miminko poroste).
- Pro začátek si pořiďte pár po straně rozepínacích body nebo dupaček. Zpočátku si nebudete moc jistá v převlékání novorozeného miminka, obzvlášť převlékání přes malinkou hlavičku není zrovna příjemné. Takto si oblečení v klidu rozepnete a miminko do něj vložíte.
- Nejlepší je kupovat oblečení s rozepínáním mezi nožičkama (kvůli přebalování) a s rozepínáním na ramínku (při přetahování budete mít větší otvor pro hlavičku a po zapnutí nebude holý hrudníček).
- Body – 10x – 15x půl s krátkým, půl s dlouhým rukávem (50 – 56cm) nebo dupačky. Můžete i méně, ale poté budete častěji prát. Takto si můžete dovolit mít některé v prádle, jiné připravené na žehlení nebo na cestování.
- Ponožky – 6x podle počtu body (menší než velikost 9).
- Na cesty – 2x punčocháčky, 1x tepláčky, 1x bundička, slabá čepička.
- V zimě kombinézku, rukavičky, teplejší čepičku.
- V létě klobouček proti sluníčku.
- S nákupy oblečení to nepřehánějte, řadu věcí do půl roku dítěte dostanete jako dárek od příbuzných a kamarádek těsně před porodem nebo těsně po porodu.
Krmení, kojení, mateřské nebo umělé mléko
- Pokud chcete kojit – jedna láhev 0-6 měsíců na občasné krmení, když nejste po ruce (jsou ale lepší způsoby alternativního krmení pro častější krmení) a savička podle měsíce (na odstříkané mléko), při umělém mléce 2 – 3 láhve, savičky pravidelně měnit, tvar savičky vyberte podle tvaru dudlíku, které miminko preferuje.
- Pohárky na zamražení mateřského mléka i s víčky – 10x – 20x (160 ml, 240 ml). Téměř každou ženu potká během kojení laktační krize a je dobré mít připravené zásoby aspoň na 2 dny (1,5 l – 2 l MM). Pokud se rozhodnete pro jiné levnější zamrazení, dejte si dobrý pozor na sterilitu a pravidla skladování a zamrazování MM. Pohárky se dají později velmi dobře využít i na příkrmy a opět je můžete později prodat za velmi slušnou cenu. Dále se nabízí sáčky na uchování MM, jsou jednorázové a ne zrovna levné. Jestli nechcete utrácet peníze, můžete použít vyvařené skleničky od přesnídávek nebo cokoli, co lze vyvařit/sterilizovat.
- Odsávačka – nejlepší na trhu jsou od firem Medela nebo Avent. Maminky i laktační poradkyně je chválí. Rozhodněte se mezi ruční a elektrickou variantou.
- Sterilizátor – na dudlíky, láhve, lžičky. Na trhu jsou k dostání elektrické nebo do mikrovlnné trouby,
- Ohřívačka – na příkrmy, na láhve s umělým mlékem.
- Kartáček na čištění lahviček.
- Kojící polštář – velmi oblíbený, miminko nemusíte držet a neničíte si záda. Lze ho nahradit širokým pevným polštářem.
- Vložky do podprsenky – množství je individuální, ze začátku si kupte tak 60 ks (2 balení).
- Kojící podprsenky – pozor na velikost, po porodu se Vám prsa zvětší a poté trochu zmenší, další zmenšení nastává po šestinedělí. Je dobré, aby nepatřila k nejlevnějším a dobře Vám držela prsa.
Pleny a přebalování
Existují různé možnosti přebalování miminek:
- Kombinace – na noc jednorázové, přes den látkové pleny.
- Bezplenková komunikační metoda – bez plen od prvního měsíce, i to je možné.
- Látkové pleny – existuje velké množství druhů a typů látkových plen s překrásnými potisky. Ze začátku vás čekají sice drahé investice, ale na konci ušetříte až 15 000 Kč. Přebalování a praní látkových plen s dnešním moderním látkovým systémem je velmi jednoduché – nemusíte vyvářet, žehlit, stačí jen vyprat a usušit.
- Jednorázové plenky – jednoduchá a drahá varianta, velmi zatěžující životní prostředí (rozkládají se až 500 let).
- Balíky jednorázových plenek – Pokud jste se rozhodla pro tuto pohodlnou, leč dražší variantu, na den vaše miminko spotřebuje zhruba 8 plenek, ze začátku i 12 plenek.
- Na první měsíc budete potřebovat číslo 1 (2-5 kg), na druhý a třetí číslo 2 (3-6 kg), tzn. – první měsíc zhruba 250 plenek č. 1 a druhý a třetí měsíc zhruba 450 plenek č. 2
- Doporučujeme na noc používat lepší plenky. Miminko se cítí více v suchu a nebudí se kvůli pocitu mokra. S kvalitou jde bohužel v ruku v ruce i cena – cena nejlepší plenky je kolem 5 Kč. Přes den si zvolte levnější variantu, plenky budete často měnit.
- Přihlaste se do různých klubů a s jejich slevovými kupóny dostanete slevu.
- Alespoň 10 obyčejných látkových plen – na utření, pod hlavičku do zavinovačky.
- 5 větších plen jako osušku.
- Dětské vlhčené ubrousky – jedno balení mi vydrží asi na 6-8 dnů, vyplatí se je kupovat po větších baleních po 6-8 kusech, rozdíl ceny je markantní. Rozhodně čekejte na slevové akce.
- Jednorázové přebalovací podložky – ideální na cesty a na návštěvy u doktora, kupujte je v akcích po 10 kusech.
- Přebalovací pult – vyberte si:
- s pevnou deskou – je ideální nad vanu
- komoda – bývá součástí celé sestavy nábytku
- omyvatelná měkká podložka – brzy se zláme
- Bepanthen – vynikající krém proti opruzeninám miminka a rozpraskaným bradavkám doporučený mnoha maminkami i zdravotními sestřičkami. Používejte ho na potírání bradavek po kojení (minimálně než přijdete na správnou techniku kojení a bradavky se vám otupí). Další výhoda je, že ho nemusíte z bradavek před kojením smývat. Je také ideální proti opruzeninám miminka, za pár hodin opruzenina zcela vymizí. Proti opruzeninám je dobrý i Sudocrem, který dostanete také v lékárnách.
Na koupání
- Ručník – hezký ručník s kapuckou a nášivkou si můžete nechat dát jako dárek.
- Vanička – jsou různé délky, variantou může být i koupací kyblík.
- Teploměr – ideální teplota je 37 stupňů, dětské teploměry mají ve stupnici napsáno OK, což ocení především tatínkové. Některé vaničky ho mají na sobě v podobě zabarvovacího proužku.
- Lehátko pod miminko – některé vaničky už ho mají také zabudované v sobě, což kvůli rostoucímu miminku není zrovna nejideálnější.
- Olej na koupání – dá se dát přímo do vaničky nebo na tělíčko miminka. Šampon na vlásky zatím nepotřebujete. Vlásky, když už nějaké miminko má, se začnou mastit až tak od půl roku. Navíc se do té doby mohou vlásky, které mělo miminko po porodu, vyměnit kolem 4. měsíce za jiné.
- Žínka – doporučuje se používat jednu na tělo a druhou na intimní partie.
Kosmetika
- Prací prášek nebo gel pro děti bez ftalátů – výrobci jsou persil gel pro děti, Lovela, Batole, Silan sensitive, Amway pro děti SA8, Ecover, Ulrich. Doporučujeme článek Prací prostředky pro kojence a novorozence.
- Aviváž pro děti – Lovela aviváž, Silan natural nebo Batole jsou určeny přímo pro děti, klasická aviváž se nedoporučuje kvůli možným alergickým reakcím.
- Krém pro miminko na ven – důležité je, aby měl vyšší obsah tuku (byl mastný), např. krém Linola fett je dost mastný, dá se koupit v lékárně, je lepší, levnější než třeba SebaMed. Rozlišujte, zda je venku větrno, zima nebo teplo. Na léto se hodí krémy spíše pro hydrataci, do větru a zimy mastné.
- Nůžtičky na stříhání nehtíků
- Teploměr – pro ty, kdo nechtějí po staru zasunovat teploměr do konečníku, na trhu je k dispozici i teploměr v dudlíku, dá se zakoupit i bezdotykový na čelo. Není zcela přesný, ale pro orientaci to stačí.
- Žlučové mýdlo – je perfektní na žluté fleky od stolice nebo později na odolné skvrny od mrkve. Dá se koupit třeba v DM.
Na problémy
- Na rýmu – kapky Olynth pro malé děti nebo roztok s mořskou solí.
- Na horečku – prodávají čípky nebo kapičky (paralen, panadol, nurofen), je nutno dávkovat podle váhy miminka (třeba jen třetinu čípku).
- Na prdíky – doporučují Baby calm, Bio Gaia, perfektní jsou gelové poštářky s plíškem, který se zlomí a začne vydávat teplo. Doporučujeme dát je do ponožky, aby se miminko nespálilo. Vydrží hřát bříško až 2 hodiny. Je to dobrý uklidňující prostředek, i když miminko jen brečí. Teplem na bříšku se spustí uklidňující reflex. Také se dají koupit v DM či v Rosmannovi polštářky s třešňovými pecičkami, který se nahřeje v mikrovlnce. Volně dostupné jsou i gelové nahřívací zábaly. Koliky, nadýmání – co pomáhá.
- Nahrávky bílého šumu (větrák, digestoř, fén, vysavač, déšť) – děti ho milují a uklidňuje je, výborně se při nich spí i dospělým. S ním vám miminko lépe usne a bude spát i déle – Podívejte se na náš článek „Bílý šum“ nebo přímo na youtube zadejte „sleepsound, natursound“.
- 2x zavinovačka – jednu pro případ znečištění. Pevně zavinuté miminko se cítí v zavinovačce bezpečně a připomíná mu pocit, na který bylo zvyklé z dělohy. Některá miminka mají rády zavinování i do 8 měsíců. Spí klidněji a déle.
- Stuha na zavinovačku – ideální je široká bílá stuha na lemování – 1, 5 m a 2 m (až Vám dítko povyroste).
Hračky
Představují ideální dárky k narození vašeho miminka. Moc to s nákupem hraček nepřehánějte. Vytvořte si dopředu seznam tipů na dárky pro známé a rodinu, která se vás možná bude dotazovat, co mají miminku koupit.
Jistě oceníte:
- Leporela – perfektní pro novorozence i starší jsou taková, kde je jedna strana černobílá (první měsíce vidí černobíle), druhá strana je barevná se zrcátkem. Navíc na leporelu jsou různé hrací prvky jako šustící a různé visící části.
- Vibrační lehátko.
- Hrací deka s hrazdičkou.
- Spirála do postýlky nebo na autosedačku.
- Chrastítka – nejlepší jsou plastové klíče/visačky, jsou úzké a dobře se jim drží.
- Náramky na ruce a ponožky s chrastítky – od 3. měsíce vnímají miminka své ruce, chytají se za ně, kolem 5. měsíce si začnou hrát i s nohama
- Hrazdička na zavěšení hraček – budete ji potřebovat zhruba od začátku 3. měsíce, to už miminko vidí mnohem lépe. Je důležité, ať jde připevnit i nad přebalovací pultík.
- Chladící kousátka – až budou růst zoubky, dají se zchladit v lednici.
- Různé kroužky a písmenka pro zavěšení hraček – jsou perfektní pro spojování a zavěšení hraček, dobře se miminkům drží, později je můžete propojovat a cvičit barvy.
Ostatní
- Chůvičky – ať mají alespoň 5 kanálů a dosah min. 150 metrů.
- Monitor dechu – hlídá dech miminka, kdykoliv usne. Zabrání SIDS, syndromu náhlého úmrtí kojence.
- Postýlka.
- Mantinel kolem postýlky – zabrání, aby si vaše miminko zaklínilo ruku a navíc ho budou obklopovat příjemné obrázky.
- Kolotoč nad postýlku s hudbou a světýlkem.
- Kapsář na postýlku – jestliže nemáte přebalovací pult s komodou, kapsář je dobrá zásobárna na plenky, vlhčené ubrousky a krém.
- 3x deka jako přikrývka, podložka a do kočárku. Když budete používat zavinovačku, klasické peřinky nejsou zatím třeba a polštář se pro miminka vůbec nedoporučuje.
- 3x dudlík – když jeden spadne, máte ještě 2. Je třeba vyzkoušet různé druhy. Někomu vyhovuje zploštělý NUK, jiným obyčejný kulatý dudlík za pár korun z lékárny.
- Krabičku na dudlíky.
- Šňůrku na dudlík – klipsem se připevní na oděv, zabrání spadnutí na zem.
- Lžičku na kapičky – dětská, plochá, na malou pusinku.
- Čaje pro kojící matky – podporují tvorbu mléka a zahání prdíky, jsou dobré pro udržení laktace.
- Autosedačka – u její koupě si dejte obzvláště pozor, může zachránit život vašemu drobečkovi. Existují testy bezpečnosti, vůbec neznamená, že drahá sedačka je i dobrá. Pokud budete sedačku kupovat z druhé ruky, mějte jistotu, že neprošla nárazem z autonehody nebo není straší jak 5 let. Po tomto datu už není garantována výdrž materiálů a sedačka je nebezpečná.
- Potah na autosedačku – dobré pro často zvracející miminka.
- Vak do kočárku a do autosedačky – nejlepší jsou univerzální s dírou mezi nohama pro pás. Počítejte také s tím, že miminko vám rychle poroste.
- Babyvak nebo šátek na nošení dítěte, klokánka se hodí až pro starší sedící děti.
- Cestovní postýlka – trh nabízí řadu variant, nejlepší a nejdražší je s moskytiérou, houpačkou, hrazdičkou a závěsným lůžkem v horní části pro malá miminka. Dopředu si rozmyslete, jak moc budete cestovní postýlku používat. Dá se dobře využít jako postýlka v jiné místnosti, když budete miminko přenášet. Někteří rodiče ani nekupují pevnou postýlku, prostě do cestovní koupí matraci a využívají ji jako normální postýlku, která se dá kdykoliv složit. Později se dá využít také jako nouzová ohrádka pro dítě.
Sledujte pravidelné slevy v drogeriích a některé spotřební věci jako balíky plen a vlhčené ubrousky si nakupte dopředu. V šestinedělí a s novorozencem v kočárku nebudete toužit obíhat slevové akce. Před porodem se přihlaste do různých babyklubů, domů Vám po narození budou pravidelně chodit vzorky a slevové knížky.
Související články
- Velikosti kojeneckého oblečení
- Co s sebou do porodnice
- Porodné 2020
- Jednorázové pleny
- Látkové pleny - dělení, výhody a nevýhody
- Prací prostředky pro kojence a novorozence