Co se dozvíte
Kdy začít s prvními příkrmy?
Všeobecně se začíná od dokončeného 6. měsíce. Důležitý moment, kdy vás začne miminko u jídla pozorovat a naznačuje, že by chtělo také ochutnat. Jedná se o „senzitivní fázi“, kdy je kojenec připraven na svůj první příkrm. Může se začít i o 2 týdny dříve, ale nikdy dříve než od ukončeného 4. měsíce. Do této doby by kojenec měl znát pouze mateřské mléko. Pokud naopak miminko reaguje na vaše první pokusy ho krmit totálním odmítáním, klidně první příkrmy odložte na 7. měsíc.
Důležité je nenutit, pouze nabízet.
S čím a jak začít zavádět první příkrmy?
V Čechách se začíná se zeleninovými příkrmy – s mrkvičkou, aby se dítě ihned nenaučilo na sladkou chuť. Leckde v zahraničí začínají s mléčnou kaší, protože je konzistencí blíže mateřskému mléku a přechod není tak výrazný. Dají se koupit i kaše bez přídavků cukru. S kaší se začíná, když je miminko na noc hladové. Je jen na vás, čím začnete. Máte tedy k výběru 2 varianty: zeleninový příkrm k obědu nebo kaše navečer.
- Nečekejte, že vám miminko začne jíst ihned od začátku. Vše je pro něj nové – nová chuť, navíc se musí naučit polykat. Platí zlaté pravidlo – do ničeho nenutit. Nechte miminko, ať si jídlo řádně prozkoumá, patlá se v něm, ochutnává na prstících, seznamuje se se lžičkou.
- Poprvé sní maximálně 1-2 lžičky. Plná dávka by měla být 150-200 ml (obsah přesnídávky). Té miminko dosáhne většinou kolem 9. měsíce.
- Pokud příkrm odmítá, nabídněte ho znovu za pár dní. Někdy trvá i několik týdnů, než je dítě ochotné sníst pár lžiček. Kdybyste ho nutili, můžete ho zablokovat až na několik měsíců.
- Jednou ohřáté už znovu neohřívejte, vyhoďte ho. Když víte, že toho miminko moc nesní, ohřejte jenom část. Vždy můžete ještě část přihřát.
- Kontrolujte, zda má příkrm dobrou teplotu. Nesmí pálit a neměl by být studený. Některé maminky v diskuzích uvádí, že jim dítě příkrm odmítalo, pokud byl jen trošku vychladlý. Teplotu zkontrolujete přiložením lžičky na horní ret. Příkrm nejezte. Z vaší ústní dutiny byste mohli přenést bacily a viry.
- Jezte společně. Když miminko uvidí, že také jíte, více ho to motivuje. Při jídle nedělejte moc velké „divadlo“, ale za každý úspěch dítě přiměřeně chvalte. Když se bude vztekat, nereagujte, nenuťte.
- Krmte lžičkou z misky, nikdy ne lahví s dudlíkem.
- Když dítě „zapomene“ jíst, můžete ho zkusit pobídnout lehkým poklepáním na bradičku (jako u kojení).
- Celé jídlo by nemělo trvat déle než 30 minut. Později, až se naučí dítě správně žvýkat, se dostanete na 10 minut.
Zeleninový a masozeleninový první příkrm
- Obvykle se začíná s mrkvičkou. Nové druhy zeleniny zavádějte postupně. Po 3 dny zkoušejte jen jeden druh zeleniny kvůli možným alergickým reakcím.
Kupovaný první příkrm
Na úplně první příkrmy je dobré zakoupit příkrmy určené pro první podání – „První lžičku“ od Hami, „dětský první příkrm mrkev“ od Hipp (vyrábí se i další varianty jako brokolice, dýně). Na počátky, kdy potřebujete jenom pár lžiček, je ideální. Pozor, ohřejte jenom malé množství. Co miminko nesní, vyhoďte. Neohřátý zbytek uložte do ledničky do chladnějších míst (boxy, kde se teplota blíží nule). Sám výrobce na obalu doporučuje příkrm spotřebovat do 2 dnů od otevření, čili vám jeden příkrm vystačí na 3 dávky. Výhodou kupovaných příkrmů je, že vytvořeny podle přísných norem a jejich kvalita je hlídána. Nemusíte se tak bát, že byste něco podcenila.
Doma dělaný první příkrm
Mrkvičku můžete povařit, ale doporučuje se spíše podusit, aby v příkrmu zůstalo co nejvíc vitamínů. Mrkev lze rozmixovat nebo rozmačkat vidličkou, ale řada miminek ze začátku jakékoliv hrudky odmítá a vyplivuje. Jemnou kaši docílíte přepasírováním přes jemnější sítko. Kolem 9. měsíce můžete zkusit více hrudkovitou stravu.
Jednou týdně přidejte do příkrmu dobře uvařený žloutek. Má řadu hodnotných prvků a navíc velmi zlepší chuť příkrmu. Bílek můžete podávat až po 1. roce věku dítěte.
Do každého příkrmu přidávejte lžičku másla nebo kvalitního oleje (kvůli chuti je lepší máslo), některé vitamíny jsou dobře rozpustné jenom v tucích. Navíc dítě nebude mít takový problém se zácpou, která vás se zaváděním příkrmů čeká.
Po celý první rok nepřidáváme sůl, koření ani dochucovadla.
Zelenina vhodná pro první příkrmy
- Mrkev, brambor, brokolice, cuketa, dýně, řepa, hrášek, fenykl, pastinák.
- Všeobecně se doporučuje zkoušet jeden nový druh zeleniny v příkrmu po 3 dny, abyste odhalili případné alergické reakce.
- Kupujte co nejčerstvější zeleninu, nejlepší je samozřejmě „bio“.
- Lze použít i kvalitně zamrazenou zeleninu (v sáčku se sype, není to jedna hrouda).
- Špenát podávejte spíše z kupovaných přesnídávek, je v něm hodně dusičnanů.
- Dávejte pozor na košťály u brokolice, ty také obsahují velké množství dusičnanů.
Kojení
I nadále kojte jako doposud. Kojení je a bude nesmírně důležitým zdrojem všeho, co vaše miminko potřebuje.
Než dítě dokáže sníst plnou porci (min 150 g), po krmení dítě dokojte nebo podejte umělé mléko. Také lze nejprve přikojit a poté se pokusit podat příkrm. Některá miminka se potom uklidní a více vnímají nabízené jídlo.
U prvního i druhého příkrmu není nutné podávat další tekutiny. Kojení by mělo plně pokrýt potřeby miminka. Nicméně můžete začít zkoušet pití z „nevylévacího“ hrníčku. Chvilku to potrvá, než si miminko na novou dovednost zvykne.
Zamrazení příkrmů
Nemusíte vařit jenom jednu dávku. Až budete mít vyzkoušeno, co vašemu drobečkovi sedne, nakupte více zeleniny, uvařte a namixujte v různých kombinacích. Velmi dobře lze využít skleniček od přesnídávek nebo kelímků na zamrazování mateřského mléka.
Vytvořené kombinace zeleninových příkrmů nandejte do skleniček, dobře popište (datum a co se uvnitř nachází) a pak už stačí danou skleničku vytáhnout den předem. Nemusíte vařit, máte ušetřeno spoustu práce.
Zamrazené příkrmy byste měla spotřebovat do 2 měsíců od zamrazení.
Část vývaru ze zeleniny zamrazte do malých silikonových tvořítek na led, později je můžete použít na zředění některých zeleninových kaší. Obsahují řadu živin a bylo by jich škoda. Druhou část vývaru můžete použít na vlastní polévku, koncentrované vývary jsou na polévku úplně úžasné.
Zavádění masa do příkrmů
Měsíc po zavedení příkrmů (zhruba od ukončeného 7. měsíce) začněte zavádět masozeleninové příkrmy. Maso kupujte čerstvé libové, povařte ho ve vodě bez soli. Dobře uvařené maso pokrájejte na drobné kousky. Pro děti odmítající kousky jej můžete najemno rozmixovat (přilijte trošku vývaru, vytvoříte jemnou masovou kašičku).
- Vhodné maso libové na příkrmy: kuřecí, krůtí, kachní, husí, hovězí, jehněčí, králičí, telecí.
- Jedna dávka masa je 20 g (plná lžíce) na 200 g příkrmu.
- Nakrájené nebo nasekané maso můžete zmrazit v silikonových tvořítkách na led a po zamrazení je vyklopíte do pytlíku nebo krabičky a v průběhu dní si budete odebírat své porce.
- Maso zavádějte postupně, ze začátku dávejte trochu masa (rozdělte 1 porci do 3 příkrmů), další týden už rozdělte 2-3 porce) a zvyšujte porce po celý měsíc. Do měsíce by dítě mělo dostat 4-6 porcí masa za týden, jednou týdně přidejte uvařený žloutek.
Mléčné a nemléčné příkrmy
V Čechách se v drtivé většině začíná s mrkvičkou k obědu, ale můžete také začít první příkrmy mléčnou či nemléčnou kaší (použijete mateřské mléko) k večeři. Díky přítomnosti umělého/mateřského mléka je přechod od kojení k pevnější stravě přirozenější. Další nespornou výhodou je, že kaše zasytí vašeho drobečka mnohem vydatněji a měl by vydržet bez jídla až do rána (až si odvykne nočnímu kojení).
Jestliže máte zamrazené mateřské mléko, můžete ho použít v nemléčné kaši.
Dejte pozor na vysoký obsah cukru. Řada kaší obsahuje velké množství cukru a miminko si velmi lehce přivykne na sladkou chuť a mohlo by odmítat zeleninové příkrmy. Pozorně čtěte složení kaší. Například Nestlé vyrábí kaše s přirozeným obsahem cukru, oproti tomu např. Hami má kaše velice přeslazené.
Na první příkrm si vytvořte jen pár lžic kaše. Když bude miminko při chuti, můžete kdykoliv přidělat.
Užitečné odkazy
Skvělý návod na zavádění příkrmů najdete i na stránkách laktační poradkyně Jiřiny Mrázkové – Postup při zavádění příkrmů. Najdete zde podrobný návod, doporučení pro alergiky, tabulky potravin až do tří let věku dítěte.