Druhý měsíc života miminka, kojence

Miminko

První měsíc máte za sebou. Šestinedělí se pomalu blíží ke konci a Vy jste se se svým krásným miminkem sžila. Den už má svůj řád a nic už není tak překvapivě nové jako na začátku. Každým dnem se děťátko naučí novým věcem. V tzv. aktivním spánku si je mozek probere a ihned po probuzení je má tendenci zkoušet. Proto můžete čerstvě po ranním probuzení zachytit první pokusy o náznaky úsměvu miminka. V tuto dobu je také miminko nejaktivnější.

Pečlivě Vás bude sledovat. Zkuste na něj třeba vypláznout jazyk, miminko je jako zrcadlo vyplázne na Vás nebo se o to minimálně pokusí. Ještě může i trochu šilhat, ale nebojte, to se za měsíc srovná.

Motorika 

Dokáže na chvíli zvednout hlavičku do 45° úhlu, je nutné i nadále zacházet s hlavičkou opatrně. Pohyby rukou začínají být čím dál více cílenější. Když zavěsíte nad postýlku nebo přebalovací pult hračku, můžete pozorovat, jak se miminko snaží rukou hračku zasáhnout. Ručičky už tolik nedrží sevřené v pěstičkách, častěji se otvírají. Postupně mizí Moroův a uchopovací reflex.

Zrak

Miminko vidí dále, ale pořád černobíleVíce si věci prohlíží. Jeho oči se učí prostorovému vnímání. Zatím vše spíše vnímá jako plochý obraz, vůbec nedokáže odhadnout vzdálenost. Nelekejte se, pokud Vaše miminko i na druhém měsíci trošku občas zašilhá. Tento jev je normální a do 4. měsíce vymizí. I nadále jsou dobré kontrastní černobílé hračky, zavěšovací leporela nebo jemně blikající světélka, které by mohlo neustále očima sledovat. Občas můžete zkusit změnit zavěšení hraček. Uvidíte, jak se ihned okoukané hračky stanou novým objektem jeho zájmu.

Sluch

Okamžitě Vás pozná po hlase a bude se snažit Vás i zahlédnout. Velmi ostrý zvuk u miminka může vyvolat i záchvat pláče, naopak pravidelný zvuk zvaný „bílý šum“ (jezdící auta na silnici, digestoř, pračka, myška, šumění větví,…) ho utiší a ukolébají až ke spánku.

Komunikace

Miminko začíná postupně reagovat na své okolí. Oči se mu rozzáří, když Vás vidí. Ve Vašem klíně si bude spokojeně broukat. Při řeči Vás aktivně pozoruje a občas to vypadá, že se chce do komunikace také zapojit. Začíná se dožadovat pozornosti ostatních. Ke konci měsíce se konečně poprvé usměje. Bude to sice jen takové drobné zaškubání koutků úst (musí zapojit 32 mimických svalů a to není nic lehkého), ale bude to úsměv věnovaný své mamince.

Zažívání 

Pravděpodobně nyní „zažíváte se zažíváním“ největší trable. Většinou od 3. týdne do 3. měsíce jsou nejčastějším problémem miminek prdíci a tříměsíční koliky. Dokážou neskutečně potrápit miminko a jsou příčinou záchvatovitých řevů. Receptů, jak tyto problémy odstranit nebo aspoň omezit, je mnoho. 

Spánek

Po šestinedělí by se měl noční a denní spánek trochu ustálit. V nočních hodinách by mělo miminko naspat asi 12 – 15 hodin. Přes den naspí další 3 – 5 hodin. Celkem by miminko mělo naspat 15 – 18 hodin.

Maminka

Péče o miminko je velmi náročná, mnohem víc, než jste si představovala. Občas se cítíte naprosto vyčerpaná, nevyspalá a psychicky na dně. Takhle jste si to nepředstavovala, chtěla jste se těšit svým krásným miminkem, užívat si společné chvíle. Místo toho přežíváte dny jako chodící zombie a napadá Vás, jak přežiju další den a že jste špatná matka. Tyto pocity trvající do jednoho dne jsou naprosto normální. Jste dobrá matka, jen je toho na Vás někdy moc a jen ten, kdo si tím prošel, to může opravdu pochopit. Pokud by pocity marnosti trvaly více dnů a třeba by Vás napadaly myšlenky ublížit sobě nebo dítěti, okamžitě navštivte doktora. Na konci šestinedělí se u Vás může objevit poporodní deprese, jedná se o vážnou nemoc, která může vážně ohrozit na životě Vás i miminko.

Je důležité si každý den udělat chviličku pro sebe nebo vykonat něco, čím se za námahu odměníte. Například si jednou denně udělejte horkou čokoládu s vrstvou šlehačky a při jejím pití si užívejte každý lok, nebo každý večer například od 18. do 19. hodin nechte miminko hlídat manželovi/příteli. Uhlídat dítě v zavinovačce vedle sebe určitě zvládne, navíc bude mít pocit, že se s Vámi na výchově podílí. Tato hodina bude prostě jen a jen Vaše. Ne, že budete uklízet! Napusťte si vanu horké vody.

Mluvte o svých pocitech. Pište do internetových diskuzí, tam je mnoho maminek, které prožívají to samé. Možná se i někdy při čtení zasmějete, protože se v mnoha příbězích sama uvidíte.

Přemýšlejte pozitivně! Každý den si shrňte, co se Vám povedlo („umyla jsem část nádobí, dovařila jsem na 10x večeři, konečně jsem po týdnu zalila kytky, dopsala e-mail kamarádce“). I sebemenší věc, kterou stihnete při péči o potomka, je úspěch. Řekněte si „jsem skvělá“ 3x za sebou….. máte pravdu, skutečně jste skvělá.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *