Co podniknout s tříletými dětmi? Máme pro vás řadu tipů

Tříleté dítě už je skvělý parťák, se kterým se toho dá opravdu hodně podniknout. Zajímají ho různé hračky, knihy, domácí činnosti i příroda. Navíc nic z toho pro něj není jen obyčejnou hrou – je to způsob, jak se učí nové věci, rozvíjí se a poznává svět okolo sebe.

Tříleté dítě
Fotka od Ben Kerckx z Pixabay

Malý pomocník

Zdaleka nejvíc vždy dítě zajímá to, co pro něj v našich očích není určeno. Není tak nic snazšího, než ho zapojit do běžných, nudných činností pro dospělé. Možná vás to překvapí, ale tříleté děti už toho dokážou opravdu hodně. Zároveň se při tom naučí jakési osobní zodpovědnosti, protože budou už od útlého dětství součástí chodu domácnosti – do budoucna už tak budou mít pevně zafixované, že ráno se stele postel a po jídle se uklízí nádobí.

 • Vaření (zejména činnosti jako je krájení, sypání, míchání, loupání či lití)
 • Úklid nádobí (vkládání nádobí do myčky, následný úklid na místo)
 • Stlaní postele (zpravidla hlavně té svojí)
 • Zametání a vysávání
 • Praní (respektive nandávání prádla do pračky či sušičky, věšení a případně pak i jeho skládání)
 • Stírání stolu a prostírání
 • Uklízení hraček na místo

Je samozřejmé, že u většiny těchto činností bude dítě potřebovat vaši asistenci. Přistupujte k němu s trpělivostí, protože jde o aktivity, které dělá poprvé v životě a teprve se je učí. Proto také potřebuje váš dohled, aby si neublížilo. Bezpečnost je vždy na prvním místě – raději neukazujte svému malému raubíři, kde jsou uložené tablety do myčky, jar na nádobí ani jiné chemikálie, kterými by si mohl ublížit! Pečlivě také hlídejte nože a jiné ostré předměty.

Fotka od Anna Prosekova z Pixabay

Čtete, učte se a rozvíjejte

Ve většině dětí je ukrytý malý tvůrce. Ve třech letech sice ještě neumí nijak skvěle malovat, s pomocí rodičů toho ale už hodně zvládnou. Pokud máte pocit, že u ničeho dlouho nevydrží, nebojte se kombinovat různé techniky – natírání, obtiskování, lepení či vybarvování můžete v tomto věku rozšířit ještě o stříhání, foukací fixy či omalovánky na vodu. Nikdy však nemějte přehnaná očekávání a nechtě dítě, aby se vyjádřilo podle svého. Uvidíte, že se vám uleví.

I s tříletým dítětem je na místě dále rozvíjet jemnou motoriku. Ideální jsou na to různé vkládačky, puzzle či domino. Na jednotlivých obrázcích si dítě může procvičovat i základní barvy, čísla a nová slova.

K tomu pochopitelně skvěle slouží i dětské knihy. Nejednoho rodiče nejspíš překvapí, že malé leporelo o dvanácti stránkách může být stejně drahé, jako knihy pro dospělé, nenechte se tím ale odradit. Naopak to berte jako skvělý impulz k tomu, abyste zase po letech vyrazili do místní knihovny. Česká republika má jednu z nejhustších sítí knihoven, ve vašem okolí tedy určitě také nějaká bude. Můžete tam s dítětem chodit a objevovat stále nové zajímavé čtení.

Dítě je venku jako doma

Skandinávské země jsou proslulé rčením: „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.“ Nachází se totiž daleko na severu, kde často i tři čtvrtiny roku vládne nevlídné počasí, tma a zima. Ani to však tamním obyvatelům nebrání trávit hodně času venku – stačí se jen dobře obléknout. Co kdybyste si z nich vzali příklad? Pořiďte merimo oblečení, nepromokavé boty a vyrazte za dobrodružstvím.

Můžete zamířit nejen na dětská hřiště, ale třeba i na vlakové nádraží nebo točnu autobusů. Stejně nadšené nejspíš budou děti i z popelářských vozů, traktorů a bagrů. Radost v nich však může probudit i zdánlivě obyčejná procházka po lese, louce nebo parku. Stačí, když je budete povzbuzovat v hledání nových rostlin, ve sledování zvířátek a v hledání jejich stop.

Co podniknout s tříletými dětmi? Máme pro vás řadu tipů děti
Fotka od Оксана Козлова z Pixabay

Jak si co nejvíc užít procházku? Můžete:

 • Skákat do kaluží (nebo jen přes ně)
 • Ve sněhu a v bahně hledat stopy zvířátek
 • Sbírat barevné listí, kaštany či jiné plody
 • Sledovat dětským dalekohledem zvířátka okolo vás
 • Nechat dítě, aby si samo vybíralo cestu
 • Hrát na schovávanou nebo na honěnou
 • Hledat broučky a jiný hmyz
 • Stavět domečky z klacíků a mechu
 • Krmit kachny a labutě (ne pečivem!)
 • Uplést věnec z květin
 • Starat se o zahradu (např. zalévat a sekat)
 • Vynášet tříděný odpad ke kontejnerům

Rada a závěr: Vyrazte za dětmi (a rodiči!)

Snad každá maminka má někdy pocit, že je během mateřské dovolené osamělá. Pokud se to týká i vás, není vůbec od věci najít si v okolí další rodiče, kteří mají alespoň podobně staré dítě. Ostatně je to skvělé i kvůli nim – budou mít na hraní někoho ve svém věku a naučí se navzájem interagovat. Hlavním plusem ale zůstává možnost probrat s dalšími dospělými obvyklé rodičovské strasti, které vaše bezdětné přátele pochopitelně moc nezajímají.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *