Bezplenková komunikační metoda (BKM)

Určitě jste si při přebalování svého miminka někdy položily otázku, jak to dělaly maminky dřív nebo jak přebalují chudé maminky své děti třeba v Africe, Jižní Americe nebo v Indii. Odpovědí je, že nijak. Podle určitých signálů maminky vytuší, že jejich miminko touží vykonat potřebu. Nejedná se o nic nového, tato metoda je stará jak lidstvo samo.

Naše moderní civilizace má tendenci potlačovat vrozené instinkty, podle kterých se maminky řídily tisíce let před námi. V záplavě moderní techniky často zapomínáme nebo nevíme, že existují i jiné přirozené metody. My jsme se změnili, ale naše novorozená miminka jsou stejná jako před stovkami let.

Bezplenková komunikační metoda (přirozená hygiena nemluvňat/kojenců) využívá přirozeného instinktu novorozeného miminka být v čistém a suchém prostředí.

Jak to funguje?

Miminko vydá samo signál

Miminko umí po narození samo zadržet a uvolnit svěrače. Svou potřebu vykonat potřebu dává najevo drobnými signály, které se maminka po čase naučí poznávat. Proto je nutné mít miminko u sebe třeba v šátku. Některé maminky uvádí, že se miminko začne ošívat nebo začne maminku kopat, dělá grimasy, vydávat charakteristické zvuky, začne plakat bez příčiny, zrudne a tlačí, zakouká se do prázdna…

Umístění miminka nad nádobu

Maminka nebo tatínek podrží miminko nad nádobou, nočníkem, umyvadlem,… Pro velmi malé miminka je nejideálnější poloha v klubíčku.

Vydání pokynu k vykonání potřeby

Následně se miminku řekne nějaké slovo nebo zvuk, který rodiče říkají před samotným vykonání potřeby. Někdo říká „e-e“, „ččččč“ (pozor na zaměnění se ššššš), „čurů“,….. Miminko čeká na signál a zareaguje. Neznamená to, že vydrží čekat třeba půl hodiny, ale pár minut to vydrží.

Je ideální miminko dát vyčůrat ihned po probuzení, kdy je největší šance na úspěch. Také během kojení se střeva uvolňují, je dobré mít pod sebou třeba látkovou plenu.

Kdy je vhodné s BKM začít?

Od narození. Mezi 4. – 6. měsícem signály mizí a poté je velmi těžké je v miminku znovu probudit.

Musí být dítě bez plínek?

Nemusí. Je dobré mít pojistku v podobě látkových plen, které podporují přeučení. Některé jsou přímo k podpoře bezplenkové komunikační metodě určeny – jedny z plenek Anavy.

Výhody a nevýhody BKM

✅ obrovská úspora financí
✅ odpadá kupování hromady plenek nebo praní a žehlení látkových plen
✅ nezatěžujete životní prostředí (jedna plena se rozkládá kolem 450 let)
✅ lze kombinovat BKM s látkovými plenami (na noc, dlouhé cesty)
✅ pocit komunikace
✅ častý fyzický kontakt s miminkem v šátku
✅ navázání ještě užšího vztahu matka-dítě, otec-dítě
✅ miminku nehrozí opruzeniny a tolik netrpí kolikami
✅ vhodné od narození

❌ odpadne navykání na nočník
❌ dávka trpělivosti a vnímavosti
❌ nutné nošení dětí v šátku nebo nosítku (zachytíte signál)
❌ miminko může občas BKM sabotovat, ale po čase se to zase srovná
❌ jakmile začne dítě lézt, bude těžší poznat, kdy se mu chce na záchod

Webové stránky a články zabývající se BKM

Zkušenosti maminek, diskuze o bezplenkování
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *