Vyvolání porodu aneb jak vyvolat porod přirozeně

maya-picture-freedigitalphotos-net-10059842.jpgKonec těhotenství je nepříjemný snad pro každou nastávající maminku. Břicho připomíná nateklý těžký meloun, o osmihodinovém spánku si můžete tak leda nechat zdát a připadáte si jako hroch v posledním tažení. Termín porodu už Vás minul a Vy byste dala cokoliv za to, abyste konečně začala rodit. Nechcete přenášet.

Pokud je miminko připraveno vyjít na svět, můžete jej popostrčit a pokusit si vyvolat přirozený porod. První opravdové kontrakce ohlašující začátek porodu nemá na svědomí Vaše tělo, ale především miminko ve Vás. Když je ukončen celkový vývoj plic, začne miminko vydechovat do plodové vody hormon oxitocin, který vyvolá následné kontrakce a začne porod. Existují účinné přirozené metody, jak vyvolat porod přirozeně.

Tělesná námaha

Řada maminek si přirozený porod vyvolala pořádným úklidem bytu. Stačilo umýt okna, podlahu, vygruntovat koupelnu a po několika hodinách se dostavily kontrakce. Všeho s mírou. K čemu Vám bude, že si nastartujete porod, když se večer totálně vyčerpaná fyzicky zhroutíte. Pokud se kontrakce nedostaví, minimálně máte uklizený byt, což se Vám na šestinedělí bude hodit.

Horké koupele

Horké koupele jsou velmi příjemné, dochází při nich ke snadnějšímu uvolňování porodních cest, prohřátí dělohy a dalších částí těla. Navíc při nich odlišíte poslíčky (cvičné kontrakce), které v horké lázni ustanou, od pravých kontrakcí ohlašujících začátek porodu. Můžete si zkusit pouštět sprchu přímo na břicho. Dopadající voda vyvolává lehké vibrace dělohy a miminka ve Vás.

Sex

Mužské sperma obsahuje hormony prostaglandiny, mohou také vyvolat kontrakce. Tablety se stejnými hormony by Vám podali v nemocnici, pokud byste přenášela delší dobu. Tato metoda Vám musí být především příjemná, do sexu se svým partnerem se nenuťte.

Masáž bradavek

Masáží bradavek si můžete vyvolat silné kontrakce. Do těla se vyplavuje hormon oxitocin, stejný hormon, který začne vydechovat miminko, když je připraveno. Navíc bradavky tak připravujete na budoucí funkci, a to kojení. Můžete požádat o masáž i svého partnera, kterého tato činnost určitě velmi potěší.

Čaj z maliníku

Tuto metodu radši užívejte opatrně a po poradě s lékařem. Domluvte se především na množství. Čaj z maliníku užívejte opravdu až v době po 36. týdnu, začněte nejlépe v 38. týdnu, kdy se miminko bere jako donošené.

Skořice

adamr-freedigitalphotos-net-10089059.jpgNěkterým bylinkám a koření byste se měla v průběhu těhotenství vyhýbat, protože můžou ve zvýšené míře vyvolat porod, v prvních dvou trimestrech dokonce potrat. Mezi takové koření patří právě skořice. Dá se zakoupit skořicový olej na masáž podbřišku nebo skořicový éterický olej do aromalampy. Některá maminka si ráda pochutná na strouhaných jablcích se skořicí. Opět platí, nic se nemá přehánět. Nejlepší je vyzkoušet kombinace různých metod.

Masáž hráze

Masáž hráze může k vyvolání porodu také přispět. Provádí se v posledních týdnech těhotenství především kvůli zmenšení rizika nástřihu nebo velkého natrhnutí při průchodu hlavičky miminka. V některých porodnicích Vám dají na výběr, jestli chcete nástřih nebo přirozený porod, někde se nástřihu nevyhnete. Masáží hráze nic neriskujete, spíše si můžete usnadit budoucí porod.

Když se nedaří vyvolání porodu

Bohužel, pokud se dítěti nechce, můžete zkoušet „psí kusy“, miminko se ani nehne a nezbývá než čekat. Po 10 dnech po termínu porodu Vám zřejmě bude doporučeno nastoupit do porodnice, kde se budou doktoři snažit o vyvolání porodu postupným vkládáním tabletek do pochvy maminky, aby se nastartoval porod. Když se miminko neumoudří, mohou Vám ještě píchnout injekci oxitocinu. Někdy stačí jen pár hodin a miminko je na světě, a leckdy nestačí ani 2 dny a následně se musí přistoupit k císařskému řezu.

Diskuze k tématu „Jak vyvolat porod“


Související články