Stát se tatínkem

david-castillo-dominici-freedigitalphotos-net-10058015.jpgNezapomínejte v návalu mateřské lásky také na otce potomka. Někteří muži jen těžko zvládají návaly žárlivosti. Dosud byli Vámi obletováni a jedině oni byli ve středu zájmu. Zatímco spousta otců okamžitě pocítí nával štěstí z narození potomka, některým trvá dlouho, než získají náležitý pocit otcovství a dívají se na svého syna či dceru spíše jako na někoho, kdo jim sebral místo na výslunní.

My ženy máme oproti nim výhodu, že cítíme, jak v nás roste nový život. Cítíme pohyby miminka, jeho reakce na náš dotek a vzájemné pouto se vytváří celé těhotenství. V okamžiku porodu se navíc vyplaví moře hormonů, které způsobí, že se rozpláčete i u reklamy v televizi. Z pohledu mužů tloustneme, i když krásně. Spoustě mužů se naše oblé bříško moc líbí, ale pocit otcovství v drtivé většině necítí.

Okamžikem porodu se tatínkové dělí na tři skupiny. První skupina pocítí prvním pohledem na své dítě obrovskou explozi štěstí a lásky. Sami popisují, jak se do něj okamžitě zamilovali a v tom okamžiku se z nich stali hrdí láskyplní otcové. Druhá skupina si spíš říká jsem otcem a jsou rádi, ale žádné návaly pocitů otcovství se nekonají. Láska k potomku přichází až časem, kdy miminko začne reagovat úsměvem a výskáním, když tatínka vidí. To se pak začnou do miminka doslova zamilovávat. Třetí skupina je naštěstí nejmenší, těmto mužům se otcovské city dostavují ve velmi malé míře. Do jaké skupiny patří Váš muž poznáte časem samy. Dejte mu čas. Každý den mu svěřte miminko aspoň na půl hodiny, kdy budou jen a jen spolu. Vy si odpočinete a tatínek zjistí, jak se s takovým miminkem zachází a že je prima být otcem.

Buďte si oporou a hlavně o svých pocitech mluvte. Pokud byste si své pocity nechávali pro sebe, mohli byste se vzájemně velmi odcizit. U mužů negativní reakce může vyvolat pocit křivdy a odsunutí na druhou kolej. Vysvětlete mu, jak je pro Vás vše těžké a složité, jak s Vámi mávají nové zkušenosti. Potřebuje vědět, že ho stále máte ráda, jen je to pro Vás moc náročné.


Související články