Zdraví a nemoc kojenců

Alergie na laktózu, přecitlivělost na laktózu

Alergie na laktózu, přecitlivělost na laktózu

Alergii na laktózu má podle výzkumů asi jen 3 % dětí, u silné alergie je zjistitelná z krve, nicméně Vás mohla potkat intolerance laktózy, která není zjistitelná z krve. Ta už je velmi častá a řada maminek vůbec netuší, že její miminko pláče právě kvůli této přecitlivělosti. Nevyzrálá střeva si nedovedou dobře poradit s laktózou v mléčných výrobcích.

Dětská kolika, nadýmání kojenců – co pomáhá

Dětská kolika, nadýmání kojenců – co pomáhá

První tři měsíce života se u řady miminek vyznačuje úpornými bolestmi břicha a nadýmáním po každém kojení. Pokud bolesti (převážně odpoledne a večer) trvají déle než 3 týdny, dítě pláče déle než 3 hodiny denně, je tento stav označován jako tříměsíční kolika. Miminka se kroutí a křičí bolestí.

Dysplazie a vyšetření kyčlí u novorozenců

Každé narozené miminko čeká řada testů a vyšetření, aby se podchytila každá vývojová či genetická vada. Jedním z nich je i povinné vyšetření kyčlí novorozenců. Pokud je kyčelní jamka mělká, hlavice stehenní kosti nebo kyčle nejsou vyvinuté či usazené tak, jak by měly, může se jednat o tzv. „dysplazii kyčlí či kyčelního kloubu“. Kyčelní kloub špatně dosedá, je špatně vycentrován nebo je nepřiměřeně zvýšen rozsah jeho pohybu.

Reflux u kojenců, zvracení miminek

Reflux u kojenců, zvracení miminek

Když se miminko narodí, nemá ještě dovyvinutou jícnovou záklopku mezi jícnem a žaludkem a často se stává, že po kojení si ublinkne. Pro miminko to bývá nepříjemné, protože spolu s natráveným mateřským mlékem se dostávají do jícnu i do úst nepříjemné žaludeční šťávy. Reflux mívají kojenci různě silný a trpí jím téměř polovina kojenců.

Růst zubů kojenců a batolat

Růst zubů kojenců a batolat

Prořezávání zubů trvá několik dnů. První zoubky se začnou obvykle prořezávat mezi 4. a 7. měsícem, nejčastěji kolem 6. měsíce. Některá miminka prožívají prořezávání velmi těžko, jiná si růstu zoubků ani nevšimnou a najednou cítí něco nezvyklého v puse.

Vojtova metoda

Vojtova metoda

Vojtova metoda, odborně nazývaná metoda reflexní lokomoce, je soubor cvičení, která mají tlakem na určitá místa aktivovat vrozené pohybové vzory. Tato cvičení se využívají na doporučení doktorů u poruch pohybového aparátu u kojenců, batolat, dětí.

Zelená stolice u kojenců - co znamená?

Zelená stolice u kojenců - co znamená?

Pokud je Vaše miminko neklidné, brečí po kojení a nedá se utišit, může Vám právě barva stolice napovědět mnoho. Odchylky od žluté barvy mohou znamenat reakci na laktózu, hlad nebo nějakou střevní nemoc.