Kojení

tom-clare-freedigitalphotos-net-10073224.jpgMnoho informací najdete na stránkách laktační poradkyně Jiřiny Mrázkové www.kojeni.net. Na stránkách najdete téměř 3400 odpovězených dotazů mnohdy zoufalých maminek. Dotazy jsou tématicky řazeny a při troše hledání určitě najdete řešení pro svůj problém. Paní Mrázková a její lidský přístup pomohl tisícovkám maminek. Z osobní zkušenosti doporučujeme.

Retence prsu, bolestivé kojení

Retence prsu, bolestivé kojení

Nadměrná produkce mateřského mléka především v šestinedělí může způsobit neočekávané problémy. Když se mléko pravidelně neodsává, mohou se v prsou objevit zatvrdliny v podobě bouliček ohraničených červenou barvou. V některých případech se objeví i horečka. Někdy stačí masáže, jindy pomůže už jen doktor.

Zánět prsu, mastitida

Zánět prsu, mastitida

Tuto nepříjemnou zkušenost zažila většina kojících maminek. Zánět prsu doprovází horečka, malátnost, ztvrdliny v prsou a velké bolesti. Jakékoliv zatvrdliny je potřeba neprodleně řešit a při nástupu horečky zajít k doktorovi.

Zácpa kojence

Zácpa kojence

Zácpa kojence do 6 měsíců nehrozí, problém nastává se zaváděním příkrmů. Mnoho miminkům trvá i pár měsíců než si jejich tělíčko zvykne na nový typ stravy a pevnou stolici. Potom tlačí, křičí bolestí a žádná stolice nevychází.

Dehydratace kojence

Dehydratace kojence

K dehydrataci může dojít velmi snadno, stačí pár hodin během parného dne. Je důležité sledovat především příznaky jako je počet promočených plen, slinění či spavost.

Zelená stolice u kojenců - co znamená?

Zelená stolice u kojenců - co znamená?

Pokud je Vaše miminko neklidné, brečí po kojení a nedá se utišit, může Vám právě barva stolice napovědět mnoho. Odchylky od žluté barvy mohou znamenat reakci na laktózu, hlad nebo nějakou střevní nemoc.

Alergie na laktózu, přecitlivělost na laktózu

Alergie na laktózu, přecitlivělost na laktózu

Alergii na laktózu má podle výzkumů asi jen 3 % dětí, u silné alergie je zjistitelná z krve, nicméně Vás mohla potkat intolerance laktózy, která není zjistitelná z krve. Ta už je velmi častá a řada maminek vůbec netuší, že její miminko pláče právě kvůli této přecitlivělosti. Nevyzrálá střeva si nedovedou dobře poradit s laktózou v mléčných výrobcích.

Laktační krize

Laktační krize

Během období kojení se každá matka setká s laktační krizí, kdy její miminko i po nakojení pláče hlady a ona zdánlivě nemá mléko. Kdy krize přichází a jak se na ní připravit? Buďte připravená.

Zamrazování a skladování mateřského mléka

Zamrazování a skladování mateřského mléka

Po jakou dobu lze skladovat a mít zmražené mateřské mléko. Jaké nádoby jsou nejvhodnější a další informace o skladování mateřského mléka.

Kolik má vypít kojenec mléka za den?

Kolik má vypít kojenec mléka za den?

Za den by měl kojenec vypít šestinu své váhy, čili při váze 6 kg by měl vypít v průběhu celého dne 1 l mateřského mléka. Měl by...., ale každé miminko je jiné. Některým miminkům stačí i dvě třetiny, jiná zhltnou daleko více. Odražte se od pomočených plen za den, kterých by mělo být minimálně 6. Tak budete vědět, že Váš drobeček dostává všechny potřebné tekutiny.