Bílý šum

normal-dsc0526.jpgBílé šumy jsou zvuky, které uklidňují, zlepšují a prodlužují dobu spánku. Jsou pro lidské ucho příjemné a přirozené. Komu z nás se výborně nespí při dešti nebo pod větvemi stromů. Jsou to většinou hlubší, opakující se zvuky na pozadí.

Mnoho lidem se špatně usíná u absolutního ticha a miminka jsou na tom ještě mnohem hůře. 9 měsíců trávila v děloze, kde je obklopoval hluk o síle kolem 80 decibelů, což je hlasitě zapnutý vysavač. Narodí se a najednou jsou zvuky pryč, ticho občas přeruší nějaký ostrý zvuk. Jsou z toho nesvá, nešťastná a pláčí (pro nás z nepochopitelných důvodů). Tisícovky maminek vypozorovalo, že jejich miminko usne do pár minut při zvuku digestoře, fénu, šumění větví, zvuků projíždějích aut....

přírodní bílé šumy: šumění větví, větru, zvuky vln, dopadající kapky deště, šumění potoka, vodopádu.

umělé bílé šumy: digestoř, fén, vysavač, šum (černobílá obrazovka bez signálu) televize, větrák, myčka, pračka, závody formule 1, zvuky projíždějících aut

Světoznámý pediatr Harvey Karp doporučuje od narození především přes noc pouštět bílý šum přes noc všem miminkům. Podle jeho vlastních průzkumů se doba spánku miminek prodloužila o několik hodin. Jiná během dne z hysterického řevu při zapnutí bílého šumu se najednou z ničeho nic uklidnila a poslouchala. Jako by jejich mozek řekl, „aha, tohle znám, to bylo v té děloze, kde mi bylo moc fajn.“  Je občas neuvěřitelné, při čem dokáže miminko usnout. Na internetu je k vidění i video, kde hystericky ječící dítě se během 2 normal-dsc00085gal.jpgminut uklidní a usne při spuštění ostré heavymetalové muziky.

Kde takový šum seženu? Nemůžu mít přece zapnutý vysavač celou noc! Nemusíte. Internet je těchto nahraných zvuků plný, stačí jen správně hledat. Můžete je pouštět přímo z notebooku nebo si ho stáhnout přes program do počítače. Karp doporučuje bílé šumy pouštět do 10 měsíců, ale upřímně tisícům lidí se při nich výborně spí. Jsou ideální pro všechny s problémy jako nespavost nebo časté probouzení. Z vlastní zkušenosti můžeme jen doporučit.

 

www.uspavac.cz

Nedaří se vám uspat své miminko? Nevíte jak uklidnit plačící dítě? Vyzkoušejte online zvuky na Uspávač.cz! Tyto české stránky nabízí online zvuky vysavače, fénu, větráku a sprchy,  Dají se pustit online, libovolně zesílit a jsou zcela zdarma.

 

http://www.texashighdef.net/w.html

  • zde jsou přes 2 desítky přírodních bílých šumů, můžete je zadarmo spouštět přímo ze stránky nebo si je za poplatek stáhnout do počítače
  • délka šumů od jedné po osm hodin

www.youtube.com – napište:

  • nature sound; natural sounds – zvuky přírodynormal-img-0233.jpg
  • Forest Raindrops – déšť v lese
  • white noise - vyběhne Vám 12hodinový bílý šum televize
  • 12 Hours of One Man Vacuuming – 12 hodin vysávání
  • 24 Vaccuum Cleaners Vaccuuming for 12 Hours - 12 hodin vysávání
  • 8 Hours Hair Dryer – 8 hodin fénu
  • existují programy na stažení zvuku z YouTube do počítače, můžete si tak zvuk vypálit na CD a nebát se, že se Vám zvuk zastaví při zakolísání připojení.
  • nejrůznější bílé šumy ZDE

Zkušenosti maminek:


Související články